Naciąg manualny czy automatyczny w zegarku, czym się różnią i jaki wybrać?

Historia tego niewielkiego urządzenia, służącego do odmierzania czasu, jest niezwykle długa. Czasy się zmieniają, a zegarki wciąż są jednymi z najpopularniejszych dodatków. Nierzadko określają charakter właściciela oraz status społeczny. Odpowiednio dobrany zegarek wysokiej jakości, z pewnością wpłynie na to, w jaki sposób będziemy postrzegani przez innych.

Zegarki – krótka historia zegarków osobistych

Historia zegarka osobistego rozpoczyna się wraz z umieszczeniem w zegarku mechanizmu sprężynowego i uruchomieniu go przez Petera Henleina. Do czasów I wojny światowej był to najpopularniejszy model wykorzystywany przez mężczyzn. Początkowo zegarki na pasku przeznaczone były wyłącznie dla kobiet. Z czasem dostrzeżono ich zalety i wprowadzono do oferty dla Panów. Od tego momentu zegarki przestały być wyłącznie urządzeniami funkcjonalnymi, ale dzięki bogatym zdobieniom stały się elementem biżuterii. Obecnie rozróżniamy dwie kategorie zegarków. Zegarki samonakręcające, zwane automatycznymi oraz zegarki nakręcane ręcznie, zwane mechanicznymi o naciągu ręcznym. Oprócz tego, zegarki posiadają szereg dodatkowych funkcji, do których należą: kalkulator, stoper, pulsometr, kompas.

Zegarki z naciągiem manualnym

W przypadku zegarków manualnych, mechanizm wprawiamy w ruch za pomocą nakręcania koronką, co z naszej strony wymaga regularnej pracy, czyli codziennie musimy pamiętać o jego nakręceniu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, iż nasz zegarek prawidłowo odmierza czas. Nakręcanie zegarka jest łatwe i nie powinno przysporzyć kłopotu w trakcie wykonywana tej czynności. Mechanizm należy przekręcić do oporu, to znaczy na taką skalę, na jaką pozwala zamieszczona w bocznej ściance koronka. Niestety, w przypadku zegarków nakręcanych narażamy się na zużycie koronki. W tych modelach koronka jest znacznie większa, niż w pozostałych. Jest to powodowane troską o naszą wygodę, ponieważ większy element łatwiej złapać oraz przekręcić.

Zegarki z naciągiem automatycznym

Zegarki z naciągiem automatycznym nakręcają się przy pomocy ruchów nadgarstka w trakcie noszenia oraz za pomocą specjalnych rotomatów. Zegarki nakręcane ruchem ręki posiadają wiele zalet. Zegarki z naciągiem automatycznym są niezwykle wygodne i stanowią połączenie funkcjonalności oraz nowoczesnego designu. Na zakup automatów decydują się głównie osoby ceniące sobie mechaniczne, aczkolwiek komfortowe w obsłudze czasomierze.

Który zegarek wybrać?

Z opinii klientów, zamieszczonych na stronie Zegarmistrz.com wynika, iż większą popularnością cieszą się zegarki automatyczne. Można to uargumentować tym, iż modele te nie wymagają regularnego nakręcania. Do tego charakteryzuje je nowoczesny design pasujący do każdego stylu oraz outfitu, który w Polsce określany jest mianem „stylówki”.

Sklep Zegarmistrz com jest liderem na rynku sprzedaży wysokiej klasy zegarków osobistych. W szerokiej ofercie posiada modele największych światowych producentów zegarków. Oprócz zegarków mechanicznych automatycznych, znajdziemy tu wiele modeli zegarków mechanicznych manualnych. Wybór odpowiedniego modelu zależny jest wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb.

O tym jak nakręcić zegarek przeczytamy w jednej z zakładek, dokładnie opisującej działanie mechanizmu, uważanego przez wszystkich za serce zegarka.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis