Pokój ze złotym kolorem – jak urządzić i dobrać meble?

Wiele osób niesłusznie obawia się złotego koloru w aranżacji wnętrz. Jego umiejętne użycie może doskonale rozświetlić mieszkanie i wprowadzić nutkę luksusu oraz elegancji. Z pomocą stylowych dekoracji, dodatków i mebli stworzysz estetykę, która będzie idealna do życia, pracy, zabawy i rozrywki. Sprawdź, jak dobrać meble i urządzić pokój ze złotym kolorem!

Co symbolizuje złoto w aranżacji wnętrz?

W urządzaniu wnętrz, złota barwa jest jednoznacznie kojarzona z wieloma pozytywnymi symbolami. Przywodzi na myśl bogactwo, prestiż, luksus, wyrafinowanie oraz mądrość. Takie znaczenie nie jest przypadkowe, ponieważ historycznie to właśnie pozłacane komnaty lub trony królewskie, świadczyły o wysokim statusie społecznym. Jednak nawet współcześnie złoto – jako metal szlachetny – zachowuje swoją wartość i popularność w postaci, chociażby biżuterii czy monet inwestycyjnych. Nic więc dziwnego, że aranżacje wnętrz ze złotym kolorem przypominają o bogactwie czy ekskluzywności.

Przesyt nie jest jednak wskazany. Nawet najpiękniejsze pomieszczenia stracą swój blask i niepowtarzalny charakter, jeżeli zostaną przytłoczone nadmiarem złotej barwy. Należy więc traktować ją ostrożnie: bardziej w kategoriach koloru dekoracyjnego, aniżeli wiodącego lub bazowego. Złoto jest bowiem barwą wyrazistą i jeśli zależy Ci, aby spełniło swoją funkcję w postaci podkreślenia elegancji i ekskluzywności wnętrza, powinno być traktowane z umiarem. W przeciwnym wypadku „zaginie” pośród pozostałych elementów wyposażenia salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. 

Nierzadko więc złoty kolor w domu lub mieszkaniu ma postać: małych stolików kawowych na złotej podstawie, foteli wypoczynkowych na złotych nóżkach albo złotych ramek na zdjęcia i obrazy. Intrygującym wyborem do biur i domowych gabinetów, są z kolei czarne fotele ze złotymi elementami. Prezentują się one niezwykle elegancko i reprezentatywnie, co bez wątpienia przydaje się w przestrzeniach biurowych.

Przy odpowiednim zestawieniu złota z innymi kolorami, uzyskasz spójną kompozycję, która z jednej strony wyeksponuje wartość pomieszczenia, natomiast z drugiej stworzy przytulną i bezpieczną atmosferą do życia oraz pracy. Złoto jest bowiem symbolem luksusu, elegancji i władzy, ale przy właściwej aranżacji i zachowaniu równowagi, zbudujesz piękne wnętrze, która będzie nie tylko ekskluzywne, ale przede wszystkim wygodne, ergonomiczne i spokojne.

Do jakich aranżacji pasuje złoty kolor?

Każdy styl wnętrz ma własne cechy charakterystyczne, które odróżniają się go od innych i świadczą o unikalności. Złoto nie pasuje do każdej aranżacji, ale wciąż jest powszechnie wykorzystywane w wielu z nich. Wyważone i umiarkowane użycie złotej barwy sprawia, że wnętrze nabiera wyjątkowości. Ogromne znaczenie w tworzeniu spójnej estetyki, ma jednak barwa i jej odcień. Zupełnie inny efekt daje bowiem złoto szczotkowane, a inny – metaliczne lub celowo postarzane.

Styl glamour

Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskasz spójność pomiędzy estetyką wnętrza a złotymi dodatkami, wybierz właśnie aranżację glamour. To w niej wykorzystuje się najczęściej złoty kolor. Wnętrza glamour charakteryzują się dużą liczbą błyszczących i luksusowych materiałów, takich jak: kryształy, lustra, duże i masywne sofy oraz fotele, okazałe żyrandole oraz dodatki z wysokim połyskiem. Złoto natomiast może pojawić się w postaci: ram do luster, świeczników, lamp, regałów czy mebli ze złotą podstawą

Styl art déco

Bardzo luksusowy i dekoracyjny styl z lat 20. XX wieku, który często wykorzystuje złote dodatki oraz elementy. Wnętrza w stylu art déco są pełne geometrycznych form, dużych mebli, ekskluzywnych materiałów, połyskujących powierzchni i ozdobnych elementów. Złoto jest natomiast widoczne w: zdobieniach mebli (np. welurowa sofa na złotych nóżkach), detalach architektonicznych (np. listwach przypodłogowych), dodatkach (np. kinkietach), wzorach na tapetach oraz wyposażeniu wnętrz (np. złote konsole do salonu lub sypialni).

Styl skandynawski 

Choć tego rodzaju estetyka jest znana z jasnych i pastelowych barw, a także minimalizmu, to wciąż złoto może być użyte jako element, dodający ciepła i elegancji. W tej formie sprawdzi się, chociażby metaliczna osłonka na zielone rośliny doniczkowe, ustawiona na skandynawskim regale albo lustro w kształcie słońca, zawieszone na tle zielonej tapety w sypialni. W stylu skandynawskim rewelacyjnie prezentują się złote i metaliczne akcenty w zestawieniu z odcieniami zielonej barwy, zwłaszcza ciemnej (np. butelkowej zieleni).

Styl vintage

We wnętrzach vintage, złoto może być używane jako kolor, łączący tradycję z nowoczesnością. Meble i dekoracje z lat 50., 60. lub 70. często zawierają złote akcenty w formie m.in. ozdobnych uchwytów do mebli. W takich aranżacjach złoty kolor świetnie komponuje się z ciepłymi barwami oraz meblami, wyróżniającymi się łagodną formą i zaokrąglonym kształtem.

Styl eklektyczny

Estetyka eklektyczna łączy różne style i epoki, tworząc harmonijne zestawienie różnorodności. Złote akcenty natomiast mogą pełnić rolę wspólnego mianownika, który spaja poszczególne elementy w miłą dla oka całość. Przykładem jest złota ramka do antycznego obrazu, która pasuje do stylu nowoczesnego, glamour, a nawet rustykalnego. 

Jak urządzić pokój ze złotymi dodatkami i meblami?

Aranżowanie pomieszczenia z wykorzystaniem złotych akcentów to świetny pomysł, ale nie zawsze proste zadanie. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy listę 10 zasad!

  1. Wybierz odpowiedni odcień złota, który pasuje do Twojego gustu i stylu wnętrza. Jasne warianty są idealnym wyborem do estetyki skandynawskiej i glamour, natomiast intensywne odcienie mogą sprawdzić się w stylach vintage lub art déco.
  2. Stwórz kompozycję kolorystyczną, z którą złoto będzie idealnie współgrało. Przykładem takich barw są różne odcienie: bieli, czerni, szarości, beżu, granatu oraz zieleni.

  3. Zachowaj równowagę pomiędzy kolorami we wnętrzu. Jeśli więc zdecydujesz się na jasny odcień złota, wówczas dopasuj do niego ciemniejsze lub bardziej stonowane dodatki i akcesoria.

  4. Odważnym, ale ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ściany złotą farbą lub tapetą ze złotym wzorem. W tym przypadku należy jednak szczególnie zachować umiar, aby uniknąć przytłaczającego efektu.

  5. Nieocenionym wyborem są meble ze złotymi akcentami, które mają w sobie mnóstwo elegancji i szyku. W zależności od rodzaju pomieszczenia, w tej roli doskonale sprawdzają się złote regały glamour do salonu lub biura.

  6. Uzupełnieniem mebli są natomiast dodatki i dekoracje. Znakomicie dopełniają aranżację wnętrza i wzbogacają przestrzeń. Świetnym wyborem mogą być złote lampy sufitowe lub stojące, które wprowadzą element luksusu.

  7. Warto wykorzystać zalety złotych tkanin, zwłaszcza w formie: zasłon, firan czy dywanów. To prosty sposób na wprowadzenie elegancji, ciepła i wygody do każdego wnętrza.

  8. Zielone rośliny doniczkowe idealnie kontrastują ze złotem, tworząc harmonijną estetykę. Ponadto jest to naturalny element we wnętrzu, który wprowadza spokój i bezpieczeństwo.

  9. Nie zapominaj o elementach, które odzwierciedlają gust i potrzeby – Twoje oraz Twojej rodziny. W ten sposób zbudujesz osobistą przestrzeń, która będzie miała w sobie domową i intymną atmosferę.

  10. Z racji faktu, iż złoty kolor jest wyrazisty i w nadmiarze może przytłaczać, zachowaj umiar. Pamiętaj więc o równowadze pomiędzy poszczególnymi barwami, meblami i dodatkami.

Jak widzisz, urządzanie pokoju ze złotym kolorem nie musi być trudne!

Jakie meble pasują do pokoju ze złotą aranżacją?

Dobór mebli zależy od charakteru pomieszczenia, stylu wnętrza, osobistych preferencji oraz funkcjonalnych potrzeb. W salonie fantastycznie sprawdza się modna kanapa w złotym kolorze z przeszyciami i o muszelkowym kształcie. Mniej wyrazistym elementem są natomiast welurowe fotele wypoczynkowe na złotych nóżkach, które idealnie komponują się z bordowym, niebieskim lub różowym kolorem siedziska. Idealnym i praktycznym uzupełnieniem salonów w stylu glamour, są z kolei nowoczesne ławy ze szklanym i pozłacanym blatem.

W jadalni estetyczne i funkcjonalne połączenie tworzy drewniany stół i krzesła tapicerowane skórą ekologiczną na złotych nóżkach. Takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie i wyrafinowane, dzięki czemu świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych oraz art déco. W kuchni natomiast, która charakteryzuje się wysokimi blatami lub wyspą kuchenną, możesz pokusić się o hokery barowe ze złotymi akcentami

Sypialnia jest z kolei pomieszczeniem, które powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby sprzyjało odpoczynkowi i regeneracji. Należy więc ostrożnie stosować złote dodatki do wystroju, które mogą mieć formę uchwytów do szafki nocnej, lampki stojącej na komodzie albo konsoli pełniącej rolę damskiej toaletki

Rozświetl dom złocistymi dodatkami i meblami!

Z pomocą złotych akcentów skutecznie rozjaśnisz i rozświetlisz pomieszczenia w swoim domu lub mieszkaniu. Oprócz oczywistej symboliki luksusu i elegancji, wprowadzisz więc równocześnie praktyczne rozwiązanie, które optycznie powiększy wnętrze i tchnie przestrzeń w dowolny pokój. W poszukiwaniu inspiracji, wskazówek i doskonałych mebli, nie możesz pominąć marki Mebel-Partner, która od lat wspiera swoich klientów w budowaniu pięknych, nowoczesnych i harmonijnych aranżacji. 

Sprawdź i przekonaj się, że z pomocą ekspertów i najlepszych produktów, urządzanie domu, mieszkania lub biura, jest proste i przyjemne!

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis