Ranking kont oszczędnościowych wrzesień 2021

Pewne zyski, brak ryzyka utraty kapitału, elastyczny dostęp do zgromadzonych środków – to najważniejsze zalety oszczędzania na koncie oszczędnościowym. Jak znaleźć to, które okaże się najlepszym wyborem? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 udowodniła, jak ważne jest posiadanie choćby niewielkiej poduszki finansowej. To właśnie dzięki niej zapobiegliwi Polacy mogli odetchnąć z ulgą i bezstresowo przetrwać trudniejszy finansowo okres. Nic dziwnego, że ostatnie miesiące dla wielu osób stały się impulsem, aby wreszcie zacząć oszczędzać.

Jak oszczędzać… mądrze?

Kluczem do owocnego oszczędzania jest nie tylko zmiana nawyków, przemyślane gospodarowanie domowym budżetem i konsekwencja. Nie mniej ważne jest korzystanie z narzędzi, które wspierają oszczędzanie i pomagają pomnażać kapitał. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy przeznaczony do gromadzenia i pomnażania kapitału. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na nim złotówka przynosi zysk, także wtedy, gdy śpisz, oglądasz ulubiony serial lub spacerujesz z psem. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Zakładając konto oszczędnościowe, Twoje pieniądze będą do dyspozycji zawsze wtedy, kiedy będą potrzebne, a Ty będziesz oszczędzał tak, jak chcesz – zasilając je regularnie lub jedynie od czasu do czasu.

Konto kontu nierówne

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał konta oszczędnościowego, przed wyborem tego jedynego porównaj oferty poszczególnych banków. W ten sposób stworzysz własny, użyteczny i przejrzysty ranking kont oszczędnościowych i znajdziesz to, które połączy uniwersalne zalety z dodatkowymi korzyściami dostosowanymi do swoich potrzeb.

Analizując dostępne na rynku oferty, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe zyski. Porównując oferty poszczególnych banków, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj oferty z najwyższym oprocentowaniem. Co ważne, upewnij się, czy wskazana przez bank wartość dotyczy wyłącznie nowych, wszystkich środków, a może obowiązujące wyłącznie dla określonego limitu;
  • brak opłat za prowadzenie rachunku. Dobre konto oszczędnościowe musi nie tylko zapewniać jak najwyższe zyski, ale także eliminować dodatkowe koszty. Porównując oferty poszczególnych banków, skup się przede wszystkim na tych, które nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku;
  • wysokość opłat za przelewy na konto osobiste. Jeśli będziesz potrzebował pieniędzy na nieprzewidziane (lub zaplanowane) wydatki, staniesz przed koniecznością przelania pieniędzy z konta oszczędnościowego na konto osobiste. Uważaj jednak – jeśli wykonasz więcej niż jeden transfer miesięcznie, możesz słono zapłacić za kolejne. Większość banków umożliwia bowiem wykonanie jedynie jednego darmowego przelewu w ciągu miesiąca, za każdy następny inkasując nawet po 10-12 zł. Jak nietrudno zgadnąć, takie operacje mogą wygenerować całkiem spore koszty, które bez mrugnięcia okiem zjedzą wypracowane zyski. Czy wiesz, że wybierając konto oszczędnościowe Santander Consumer Banku, wszystkie przelewy na konto osobiste będziesz wykonywał za darmo?;
  • możliwość założenia i użytkowania konta oszczędnościowego online. Nie mniej ważna od wysokiego oprocentowania i niskich kosztów jest wygodna obsługa konta. A ta zaczyna się już od założenia rachunku. Jeśli cenisz wygodne bankowanie, nie rozstajesz się ze swoim smartfonem i dużo podróżujesz, upewnij się, że konto oszczędnościowe, które wybrałeś, będziesz mógł założyć i obsłużyć w aplikacji mobilnej i w systemie bankowości internetowej.

Czy wiesz, że jeśli będziesz odkładał pieniądze do przysłowiowej skarpety, z roku na rok będą tracić swoją wartość? Wszystko za sprawą inflacji, czyli wzrostu cen w gospodarce. Zakładając konto oszczędnościowe, chronisz oszczędności przed skutkami inflacji i generujesz odczuwalne dla portfela oszczędności. Dzięki dostępowi do kapitału przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu zachowasz także finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis