Szampon w kostce, a mydło do włosów, poznaj różnice

Jeśli już podjęliśmy decyzję o świadomej pielęgnacji naszych włosów i chcemy również zadbać o stan naszego środowiska, to z pewnością zastanawialiśmy się nad tym, jaka jest różnica między szamponem w kostce a mydłem do włosów. Nazewnictwo niektórych produktów może być mylące, zwłaszcza na początku. Czym zatem różni się szampon w kostce od mydła do włosów? Jakie są zalety obu z nich? Jak ich używać? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej znajdziecie w tym artykule.

Szampon w kostce versus mydło do włosów – różnice

Niejednokrotnie zetknęliśmy się z negatywnymi opiniami na temat mydeł do włosów, jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, iż ludzie korzystają z nich jak z szamponów, przez co nie kończą właściwej dla nich pielęgnacji. Podstawową różnicą między mydłem do mycia włosów a szamponem jest taka, że mają one różny odczyn. Mydło ma zasadowy, a to oznacza, że po umyciu nim włosów, musimy jeszcze użyć płukanki, aby przywrócić naszej skórze odpowiednie pH. Jeżeli tego nie zrobimy, nasze włosy staną się szorstkie i matowe.

Używając szamponu, nie musimy dodatkowo wspomagać się płukanką. Kolejną różnicą jest skład – szampon do włosów w kostce jest złożony z delikatnych detergentów myjących, a mydło ze zmydlonych kwasów tłuszczowych. Ostatecznie oba te środki różnią się ceną – mydła są tańsze od szamponów. Dobrej jakości naturalne mydła do włosów oraz szampony w kostce znajdziecie tutaj: https://triny.pl/172-szampony-do-wlosow.

Szampon w kostce – zalety

Taki szampon przede wszystkim wyróżnia się dobrym, naturalnym składem bez parabenów, syntetycznych składników, czy silikonów. Producenci dbają, aby środki te nie były testowane na zwierzętach oraz zaliczały się do produktów wegańskich. Ogromną ich zaletą jest fakt, że posiadają zbliżone pH do tego, które posiada skóra naszej głowy. Dodatkowo jest niesamowicie wydajny i przyjazny środowisku. Możemy go używać do mycia włosów, ale również do ciała.

Mydło do włosów – zalety

Środek ten ma również naturalny, dobry skład bez parabenów, silikonów i innych zbędnych składników.  Mydło jest przede wszystkim złożone z tłuszczy i olejów roślinnych i nie powoduje zaburzenia wydzielania sebum, dzięki czemu nasze włosy mniej się przetłuszczają i mniej wypadają. Dodatkowo mydło jest tańsze od szamponu, jednak należy pamiętać, że trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią płukankę, aby nasze włosy stały się dobrze odżywione.

Jak używać szamponu w kostce?

Są na to zasadniczo dwa sposoby. Możemy zmoczyć kostkę i spienić ją w naszych dłoniach, następnie wytworzoną pianą umyć głowę, delikatnie ją masując. Innym rozwiązaniem jest włożenie kostki do większego pojemnika, zalanie go ciepłą wodą, spienienie jej i następnie nałożenie jej na głowę, kończąc masażem. Nie zapomnijmy o tym, aby spłukać pianę letnią wodą, co spowoduje zamknięcie łusek włosów, dzięki czemu będą one gładsze, mniej splątane.

Jak używać mydła do włosów?

Mydła należy używać bezpośrednio na włosy, to znaczy należy je namoczyć, następnie mydło pocierać o nie od nasady po końcówki, a ostatecznie masować skórę głowy, tak aby wytworzyła się piana. Kolejnym krokiem jest spłukanie piany. Mycie włosów należy powtórzyć, ale tym razem pozostawiając pianę na około 5 minut, ponieważ działa ona jak odżywka. Po tym czasie spłukujemy włosy letnią wodą i traktujemy nasze włosy kwaśną płukanką, może nam posłużyć taka drogeryjna, ale wystarczający będzie również ocet jabłkowy pomieszany z wodą. Dzięki płukance łuski naszych włosów będą zamknięte, a dodatkowo przywróci to naszej skórze odpowiednie pH.

Szampon w kostce i mydło do mycia włosów to dwie różne rzeczy, mimo tego, że oba środki mają świetne, proste i naturalne składy. Główną różnicą między nimi jest skład, konieczność użycia płukanki oraz cena.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis