Szmaragd może wspierać kobiecą intuicję i jej wewnętrzne piękno

Kamień szlachetny, który odznacza się wyjątkowym pięknem i interesującymi właściwościami jednocześnie – to właśnie szmaragd. Biżuteria z tymi klejnotami sprawia, że osoba ją nosząca prezentuje się luksusowo, co nie zdarza się przy każdym klejnocie. Szmaragdy są nie do pomylenia ze względu na ich kolor, wyrazistą, jasną zieleń. To barwa, jaką można zobaczyć, gdy świat budzi się na wiosnę do życia po długiej zimie. Esencja tego maturalnego cyklu dostrzegalna jest właśnie w szmaragdach.

Ze względu na swój jasnozielony kolor, magiczne właściwości byczy przypisywane szmaragdom przez wiele kultur, już od starożytnych czasów. Na przykład Kleopatra wyjątkowo je lubiła, posiadała nawet własną kopalnię szmaragdów. Lubiła stroić się w nie, a także dekorować nimi swój pałac. Ofiarowywali je także w prezencie swym gościom. Starożytni Egipcjanie ponadto wierzyli, że szmaragdy przynoszą im pomyślność, a Rzymianie utożsamiali je z Wenus, boginią miłości i piękna. Mówili, iż mogły one przynieść zdolność dostrzegania prawdy i przyszłości. Szmaragdy nawet dziś pomagają się uspokoić i oczyścić umysł, zregenerować ciało i wyrazić miłość oraz czułość względem wszystkiego, co żyje.

Czy można rozpoznać prawidłowe szmaragdy gołym okiem?

Kolor szmaragdu to klucz do oceny jego wartości. Im bardziej wyrazisty i intensywny kolor, tym cenniejszy jest klejnot. Jednakże warto pamiętać, iż barwa większości szmaragdów jest dzisiaj wzmacniana przez specjalne, oleiste wypełnienie. To metoda, która pozwala uwydatnić kolor klejnotu, gdyż olej wnika w małej pęknięcia, tak charakterystyczne dla niego i idealnie wyrównuje jego powierzchnię.

Subtelne niedoskonałości są powszechne w szmaragdach i nie są traktowane jako obniżające wartość, dopóki nie zmniejszają transparentności i nie zmieniają barwy klejnotu. Te naturalne wzory są nazywane „jardin”, co oznacza „ogród”. W tym również widać zdolność szmaragdów do przypominania o pięknie natury. Czyste szmaragdy bez inkluzji są wyjątkowo rzadkie i praktycznie nigdy nie znajduje się ich w biżuterii. Jeśli więc znajdą Państwo pierścionek z dużym, zielonym kamieniem szlachetnym bez choćby jednej inkluzji, a z niską ceną, najpewniej jest on syntetyczny.

Tradycyjne pierścionki zaręczynowe ze szmaragdami

Kiedy zagłębiamy się w historię, możemy podziwiać piękną biżuterię wykonaną przez niezwykle uzdolnionych rzemieślników i zdobiąca najważniejsze kobiety tamtych czasów. Jednym z nich jest pierścionek zaręczynowy w kształcie węża, ozdobiony dużym szmaragdem i małymi rubinami oraz diamentami, który został zaprojektowany przez Księcia Alberta dla Królowej Wiktorii. Również Jackie Kennedy miała pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem. Został on oryginalnie zaprojektowany przez Van Cleef & Arpels, a następnie dostosowany do gustu właścicielki.

Zaręczynowe pierścionki ze szmaragdami może nie są klasycznym wyborem, ale właśnie to powoduje, że w ostatnich czasach ich popularność wzrosła. Są idealne dla osób, które preferują alternatywny styl bohemy.

Kiedy i z czym nosić biżuterię ze szmaragdami?

Biżuteria ze szmaragdami jest bardzo popularna wśród aktorek i celebrytek. Często noszą je na specjalne okazje, mające miejsce w świecie show-biznesu. Przykładem mogą być zapierające dech kolczyki Angeliny Jolie, ozdobione szmaragdami w kształcie kropli, które nosiła podczas rozdania Oscarów w 2009 roku. Inne słynne posiadaczki biżuterii ze szmaragdami to między innymi Beyoncé, Naomi Campbell, Julianne Moore, Catherine Zeta Jones, Kendall Jenner i Zoë Kravitz.

Jednakże biżuteria ze szmaragdami nie musi być przeznaczona tylko na specjalne okazje. Kolczyki, wisiorki czy bransoletki z nimi mogą znaleźć się w codziennych dodatkach w otoczeniu innych klejnotów. Bez wątpienia rozświetlą każdy strój, a szczególnie dobrze zaprezentują się z neutralnymi barwami, takimi jak biały i czarny.

 

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis