Kuchnia

przepisy fit

Pizza idealna (włoska, pełnoziarnista i na cienkim spodzie!)

Słuchajcie, powstała pizza idealna! Cienki, chrupiący spód, ciasto z pełnoziarnistej mąki - takie fast - foody to ja mogę jeść z uśmiechem na ustach! ;)


Jednak przepis nie jest wyłącznie moją zasługą, otóż powstał przede wszystkim dzięki poszukiwaniom mojego ukochanego, który uwielbia pizzę i szukając receptury idealnej trafił TUTAJ. Ale było pewne ale - jemu zależało przede wszystkim na smaku, a dla mnie, jak wiecie, istotny jest również aspekt zdrowotny. Tak więc wprowadzając minimalne modyfikacje (dotyczące przede wszystkim rodzaju mąki) postanowiłam spróbować stworzyć pizzę nie tylko smaczną ale i w miarę możliwości zdrową. I udało się - mąka graham bardzo dobrze spełniła swoją funkcję (co prawda nie próbowałam z mąką razową typ 2000, jednak obawiam się, że w tym przypadku ciasto nie wyszłoby już takie cieniutkie).

Proporcje i sposób przygotowania ciasta zostały zaczerpnięte z tej strony. Minusem jest długie oczekiwanie na wyrośnięcie ciasta, ale zapewniam Was - naprawdę warto! :)


Składniki na dwie średnie pizze (średnica ok. 30 cm):
Mąka pszenna graham (typ 1850) - 330 g
Woda - 180 ml (u mnie woda 160 ml + mleko 20 ml)
Oliwa lub olej rzepakowy - łyżka
Drożdże (świeże) - 12 g
Sól - 1/3 łyżeczki
Cukier - 3/4 łyżeczki

Podkład:
Pomidory w puszce
Przyprawy do smaku: sól, pieprz, ostra papryka, bazylia, oregano

Ulubione dodatki*, u mnie:
Kukurydza konserwowa
Czerwona papryka
Pieczarki
Świeży szpinak
Mozzarella

* W przypadku pizzy więcej nie znaczy lepiej - moim zdaniem optymalnie jest ograniczyć się do 4 ulubionych składników. Raczej unikajmy kiełbasy, boczku i innych tłustych wędlin - wówczas kaloryczność pizzy zdecydowanie wzrośnie - a tego byśmy nie chcieli ;)


Sposób przygotowania:

Drożdże rozkruszamy do miski.
Do drożdży dodajemy wodę (w pokojowej temperaturze), oliwę, sól i cukier - mieszamy.
Do miski wsypujemy mąkę - mieszamy łyżką tak aby wszystkie składniki się połączyły.
Ciasto wyrzucamy na stolnicę tudzież blat - wyrabiamy przez 10 minut (nie krócej!) - ciasto na początku może się kleić do rąk - aby tego uniknąć możecie obsypać dłonie mąką, aczkolwiek nie dodajemy więcej mąki do samego ciasta. Później ciasto jest coraz bardziej elastyczne i przyjemne w dotyku ;)
Tak wyrobione ciasto wkładamy do dużego garnka (ciasto potroi swoją objętość), który przykrywamy pokrywką i wstawiamy na noc do lodówki.
Na drugi dzień ciasto wyjmujemy na 40 minut przed planowanym posiłkiem :)
Przez chwilę wyrabiamy i dzielimy na dwie równe części - staramy się uformować jednolite kulki bez żadnych wgłębień (łatwiej będzie uzyskać cieniutki spód bez dziur).
Obie kulki przykrywamy mokrą ściereczką żeby ciasto nie wysychało (ja je owijam również od spodu) i zostawiamy na 30 minut.
Po tym czasie na stolnicy wysypujemy kupeczkę mąki, w którą wrzucamy pierwszą kulkę. Rozgniatamy ją oprószonymi mąką rękoma i wykonując półkoliste ruchy rozciągamy powiększając średnicę. Czynimy to dopóki uzyskamy bardzo cieniutkie ciasto, aczkolwiek nie dopuszczamy do powstania dziur! I absolutnie nie używamy wałka.
Ciasto przenosimy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia - nakładamy podkład (zmiksowane pomidory w puszce z przyprawami) i ulubione składniki.
Pizzę wkładamy do piekarnika nagrzanego do maksymalnej temperatury - pieczemy przez jakieś 5 - 10 minut (to zależy od piekarnika).
Te same czynności powtarzamy z drugą kulką ciasta.


Wartość odżywcza kawałka pizzy graham z podanymi dodatkami (1/6):
Energia: 167 kcal
Białko: 10 g
Tłuszcz: 5,6 g
Węglowodany: 22,5 g
Błonnik pokarmowy: 3,7 g
Cholesterol: 14,6 mg



Pizza graham jest dobrym źródłem:
Składników mineralnych: wapnia, magnezu, cynku;
Witamin: A, C, kwasu foliowego, B2, B6, PP;
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation