Co na wypadanie włosów? Łysienie androgenowe i jak mu zaradzić

Włosy to prawdziwa duma – większość z nas bardzo dba o swoją fryzurę. Zwłaszcza dla kobiet, gęste i puszyste loki czy fale lub gładkie i proste pasma to niewątpliwa ozdoba twarzy i ważny punkt w kreowaniu własnego wizerunku. Warto pamiętać, że włosy to również ochrona delikatnej skóry głowy przed fizycznymi, chemicznymi oraz mechanicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Dlatego wypadanie i znaczny ubytek włosów bardzo często nas martwi.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie ustalić przyczynę utraty kolejnych pasm. Szczególnie wypadanie włosów u kobiet jest męczące dla ich posiadaczek. Niekiedy wypadające włosy tylko przerzedzają fryzurę, czasami jednak tworzą wręcz zakola czy prześwity. Skąd wiemy kiedy udać się do lekarza? Jakie środki pomogą nam w walce z wypadaniem włosów i łysieniem androgenowym?

Dlaczego włosy wypadają?

Trudno jest samemu ustalić przyczynę wypadania włosów – istnieje bowiem wiele czynników, które mogą wywołać ten uciążliwy skutek. Włosy wypadają zarówno z powodu chorób fizycznych, jak i schorzeń związanych z psychiką. Zbyt duża ilość stresu, zaburzenia związane z nerwicą oraz depresja często przyczyniają się do dużej utraty włosów. Trichotillomania to z kolei zaburzenie polegające na kompulsywnym wyrywaniu sobie włosów. Pacjent może robić to zarówno świadomie, jak i nieświadomie. W przypadku schorzeń psychicznych głównym sposobem radzenia sobie z przypadłością jest psychoterapia prowadzona przez doświadczonego specjalistę.

Do wypadania włosów przyczyniają się także bardziej prozaiczne nawyki – takie jak palenie papierosów lub niezbilansowana dieta wywołująca anemię, a także zażywanie niektórych środków farmaceutycznych. Jeśli w naszej diecie znajduje się zbyt mało białka i substancji odżywczych, cebulki włosów szybko stają się osłabione, włosy rosną wolniej – a w końcu wypadają. Inne powszechne schorzenia związane z utratą włosów to również cukrzyca, niektóre choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (co ciekawe – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność) a także inne zaburzenia na tle hormonalnym. Do wypadania włosów przyczyniają się również dermatozy, czyli choroby skóry: grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz łuszczyca.

Wypadanie włosów u kobiet – skąd się bierze?

Łysienie androgenowe w powszechnej opinii łączy się przede wszystkim z utratą włosów u mężczyzn. Tymczasem kobiety również mogą zmagać się z przerzedzoną na tle hormonalnym fryzurą. Po prostu dzieje się to rzadziej. Z łysieniem androgenowym wielokrotnie zmagają się jednak kobiety, które właśnie odstawiły antykoncepcję hormonalną, panie świeżo po porodzie oraz w trakcie menopauzy, oraz te, które cierpią na zaburzenia endokrynne.

Przeważnie u kobiet utrata włosów nie jest aż tak widoczna, jak u mężczyzn – oni nierzadko tracą całe owłosienie głowy. Mimo to zwykle dla pań jest to o wiele większy problem. W większości kultur i społeczeństw zdrowe, kobiece włosy są symbolem energii i witalności – a więc i młodości. Ich utrata potrafi znacząco wpłynąć na wygląd posiadaczki, a tym samym, obniżyć jej samopoczucie i wywołać liczne kompleksy. Z tego powodu, to kobiety często szukają pomocy w związku z łysieniem androgenowym. Zgłaszają się z nim zarówno do lekarza, w celu dobrania odpowiedniej metody terapeutycznej, jak i do kosmetologów i fryzjerów – by wizualnie zniwelować skutki utraty włosów, wpływające na wygląd.

Wypadanie włosów u kobiet – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że samo wypadanie włosów to naturalna fizjologia naszego organizmu – nie musi być problemem. W miejscu włosów, które wypadły, zazwyczaj pojawiają się nowe. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów, na wiosnę i na jesieni nawet nieco więcej. Taką ilością z pewnością nie musimy się przejmować.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na alarmujący sygnał – kiedy podczas pielęgnacji i mycia włosów, na szczotce, grzebieniu czy w wannie znajduje się o wiele więcej włosów niż zazwyczaj. Łamliwość i kruchość włosów również może sugerować, że ich stan nie jest najlepszy. Z kolei o łysieniu androgenowym świadczą pojawiające się zakola lub łysienie na czubku głowy. Na te objawy koniecznie trzeba zwrócić uwagę, gdyż nie jest to proces odwracalny. Łysienie androgenowe kojarzymy szczególnie z mężczyznami – cierpi na nie aż 80 proc. panów, jednak może ono dotknąć również kobiety. Zależne jest to od czynników genetycznych.

Choroby skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, ropne zapalenie mieszków włosowych czy łuszczyca, również niesie za sobą potrzebę uważnej kontroli ilości wypadających włosów. Często chorobom tym towarzyszy bowiem wzmożona utrata czy wyraźne osłabienie kondycji włosa. Jednak w większości przypadków zmiany te są odwracalne – po wyleczeniu schorzenia, w miejscu utraconych włosów, po prostu odrastają nowe.

Co na wypadanie włosów? Pierwsze kroki

Jeśli zauważymy u siebie wzmożone wypadanie włosów, warto od razu wybrać się do specjalisty. Im wcześniej, tym lepiej – od tego kiedy rozpoczniemy leczenie, często zależy jego efekt końcowy. Jeżeli wdrożymy leczenie nim wypadnie nam większość włosów, możemy dość szybko uzyskać pożądany cel. W przypadku dużej utraty owłosienia głowy, efekty mogą nie być już tak spektakularne. Jeżeli lekarz nie jest w stanie ustalić od razu przyczyny wypadania włosów, zleca zazwyczaj badania krwi: oznaczenie stężenia hormonów tarczycy i morfologię z rozmazem oraz badania wątroby i nerek. Ich wyniki pomogą w ustaleniu głębszych czynników mogących wiązać się z utratą włosów.

W zależności od tego co jest powodem wypadania włosów u kobiet, terapia może obejmować różne metody. Często stosuje się leki i suplementy diety, te ostatnie zwłaszcza w przypadku anemii i niedoborów witaminowych, powodujących wypadanie włosów. Można stosować również środki miejscowe, czyli specjalne wcierki na porost włosów. Istnieje również wiele cenionych zabiegów kosmetologicznych, fizykoterapeutycznych oraz medycyny estetycznej, które pomogą odbudować włosy lub przynajmniej zniwelować ich widoczną utratę.

Popularnym środkiem jest minoksydyl, substancja stosowana w leczeniu łysienia androgenowego. Stosuje się ją na przykład przy zabiegach mezoterapii igłowej, czyli ostrzykiwaniu miejsca pozbawionego włosów środkiem leczniczym. Minoksydyl znajduje się również w preparatach do spryskiwania skóry głowy –przykładem takiego środka na łysienie androgenowe jest na przykład lek bez recepty Loxon Max. W przypadku bardziej zaawansowanego łysienia androgenowego stosuje się natomiast finasteryd.

Co na wypadanie włosów? Metody odbudowy

W przypadku wypadania włosów u kobiet, warto szczególnie zwrócić uwagę właśnie na zabiegi mezoterapii igłowej z użyciem minoksydylu. Sprawdza się on również w przypadku łysienia plackowatego. Oprócz minoksydylu, w mezoterapii igłowej stosuje się też inne substancje odżywcze. To między innymi biotyna, d-pantenol oraz różnorodne składniki mineralne.

Jeszcze inna metoda medycyny estetycznej polecana w przypadku wypadania włosów u kobiet to terapia osoczem bogatopłytkowym, które podawane jest bezpośrednio na skórę głowy dotkniętą łysieniem. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się jako stymulator wzrostu włosa, a także jako środek ujędrniający i regenerujący skórę. Stąd wykorzystywane jest również w innych zabiegach odmładzających. Również w przypadku łysienia androgenowego terapia osoczem bogatopłytkowym ma sens – dobre efekty będą szczególnie widoczne, jeśli nie doszło jeszcze do dużej utraty włosów.

Kolejny aspekt, o który warto zadbać w przypadku wypadania włosów, to oczywiście dieta. Zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników odżywczych może odbić się na kondycji włosów – na przykład przedawkowanie witaminy A i beta-karotenu lub wysoce przetworzona żywność, która zawiera ołów, rtęć i tal. Zdrowe i zbilansowane odżywanie się oraz specjalistyczne preparaty wzmacniające to droga do uniknięcia osłabienia naszych włosów – a co za tym idzie, do ich dłuższej żywotności i pięknego wyglądu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Brzezińska-Wcisło, L., Lis, A., Kamińska, G., & Wcisło-Dziadecka, D. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Post Dermatol Alergol, 20, 260-266.
  • J.M. Siemiątkowska: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015, 53-69
  • Matysek-Nawrocka, M., Bernat, M., & Koziarski, M. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 7.
  • Maciejewska J., Łysienie androgenowe typu męskiego. Medycyna Praktyczna, 2017 [wersja online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego ]
  • Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy, [w:] Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008, s. 150-157 ; – Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016
  • Brzeziñska-Wcislo, L: Badanie wpływu wybranych leków na dynamikę wzrostu włosów przeprowadzone na podstawie wariantu doświadczalnego na modelu szczurów rasy Wistar oraz ocena skuteczności tych leków w aspekcie klinicznym i trichologicznym w łysieniu rozlanym kobiet. Praca habilitacyjna ŒAM, Katowice 1996.
  • Brzeziñska-Wcislo L: Łysienia związane z chorobami ustroju. Przew Lek, 2000, 5: 97-8.; – Klonowska, J. (2017). Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis