Co robić, by mieć błyszczące i gładkie nogi po goleniu?

Podrażniona, zaczerwieniona skóra i wrastające włoski to częste problemy pojawiające się po usuwaniu owłosienia, które są objawami stanu zapalnego mieszków włosowych. Odpowiednie zadbanie o kondycję skóry i poprawne wykonanie depilacji pozwoli osiągnąć efekt gładkich nóg i świetlistej, dobrze napiętej skóry.
 

Gładkie nogi na lato – jak się przygotować?

Przygotowanie do sezonu letniego, kiedy chcemy pochwalić się pięknymi, gładkimi nogami, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dobrego planowania. Kluczem jest wybór odpowiednich produktów do depilacji oraz regularne nawilżanie i złuszczanie skóry. Zaczynając od podstawowych akcesoriów, warto zaopatrzyć się  w dobrej jakości maszynki, które dzięki ostrym ostrzom zapobiegną podrażnieniom. Niezwykle istotne są także produkty do golenia np. w postaci pianki lub kremu, które ułatwiają ślizg maszynki, chroniąc skórę przed skaleczeniami. Nie należy zapominać także o regularnym peelingu, który pomoże usunąć martwy naskórek i przygotować skórę do golenia.

Golenie nóg krok po kroku – o czym pamiętać?

Należy pamiętać, że skóra dobrze przygotowana do zabiegu depilacji to klucz do sukcesu. Niewłaściwie wykonana depilacja może być przyczyną pojawienia się czerwonych kropeczek na skórze (tzw. truskawkowe nogi). Dlatego nie warto pomijać żadnego z poniższych kroków, a regularnie wykonywać każdy z nich.

Dokładnie umyj nogi i wykonaj peeling (Czy peeling skóry przed goleniem jest konieczny?)

Peeling pomaga usunąć martwe komórki naskórka, co zapobiega ich gromadzeniu się na ostrzu golarki. Dzięki temu golenie jest bardziej efektywne i dokładne. Dodatkowo pomaga uniknąć wrastania włosków, które mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet infekcje. Peeling ułatwia włoskom przebicie się przez warstwę naskórka. Usunięcie martwego naskórka pozwala skórze lepiej wchłaniać kremy i balsamy po goleniu, co zwiększa ich skuteczność w nawilżaniu i łagodzeniu skóry. W przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry peeling mechaniczny warto zastąpić enzymatycznym. Do złuszczenia zrogowaciałego naskórka świetnie sprawdzi się także szczotkowanie na sucho. Pozwala nie tylko wykonać peeling, ale także pobudzić mikrokrążenie skóry, dzięki czemu lepiej odżywione i wzmocnione włoski łatwiej przebijają się przez naskórek. Lepsze krążenie ograniczy nadreaktywność drobnych naczyń podczas depilacji i pozwoli uniknąć długotrwałych zaczerwienień

Używaj kremów lub pianek do golenia nóg (Dlaczego warto korzystać z produktów do golenia?)

Produkty do golenia tworzą ochronną barierę między skórą a ostrzem, zmniejszając tarcie i minimalizując ryzyko skaleczeń, zadrapań oraz podrażnień. Dodatkowo pomagają zmiękczyć włoski, co ułatwia ich ścięcie. Składniki zawarte w piankach lub kremach do golenia często mają właściwości nawilżające, co pomaga utrzymać skórę nawilżoną i zapobiega jej wysuszeniu po goleniu.

Wybierz maszynkę z paskiem nawilżającym do golenia nóg

Kolejnym elementem jest wybór odpowiedniej maszynki do golenia nóg. Maszynka z paskiem nawilżającym zminimalizuje ryzyko podrażnień oraz zapewni dodatkową warstwę ochronną podczas golenia.

Pamiętaj o nawilżaniu

Po goleniu skóra potrzebuje nawilżenia. Warto zastosować balsam lub krem, który złagodzi podrażnienie i pomoże utrzymać jej gładkość i blask. Produkty zawierające składniki takie jak aloes czy masło shea są idealne do regeneracji skóry po depilacji.

Najlepiej unikać kosmetyków, które zawierają alkohol, aby nie powodowały wysuszania skóry i dodatkowego drażnienia.

Podrażnienie nóg po goleniu – jak zaradzić?

Kremy i balsamy po goleniu często zawierają składniki łagodzące, takie jak witamina E, olej kokosowy czy masło shea, które mogą pomóc nawilżyć skórę i zmniejszyć podrażnienia. Można także skorzystać z domowych sposobów na podrażnienia po goleniu nóg, np. wykorzystując napar z rumianku lub żel z aloesu. To naturalne składniki, które wykazują właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu pomagają w redukcji zaczerwienień i podrażnień. Przykładanie zimnych, mokrych kompresów z naparem z rumianku może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i opuchliznę, a także złagodzić uczucie pieczenia. Przez jakiś czas warto zmienić obcisłe ubrania na te luźniejsze, które zmniejszą tarcie między tkaniną a podrażnioną skórą, co może przyczynić się do szybszego gojenia.

Golenie nóg – czego nie robić?

Aby uniknąć podrażnień, skaleczeń, a także innych problemów skórnych podczas golenia nóg, warto pamiętać nie tylko o tym co należy zrobić przed i podczas zabiegu, ale także o kilku rzeczach, których lepiej unikać.

Zapomnij o goleniu nóg na sucho (Czemu nie golić się na sucho i „pod włos”?)

Golenie na sucho zwiększa ryzyko podrażnień i skaleczeń. Produktów take jak pianki, żele czy kremy do golenia, które pomagają nawilżyć skórę i ułatwiają ślizganie się maszynki. Golenie „pod włos” może dawać efekty jeszcze gładszej skóry zaraz po zabiegu, ale zwiększa ryzyko podrażnień i wrastających włosków. Dlatego warto kierować maszynkę zgodnie z wzrostem włosków i pozwolić jej delikatnie przesuwać się po skórze bez dodatkowego nacisku.

Nie używaj tępych ostrzy

Tępe ostrza mogą ciągnąć i szarpać włoski zamiast je przecinać, co może prowadzić do podrażnień i skaleczeń. Co więcej nieregularnie ścięty włos może mieć trudności z przebiciem się przez nagromadzony zrogowaciały naskórek, co w efekcie może doprowadzić do jego wrastania się. Regularna wymiana ostrza w maszynce  zapewni skuteczne i bezpieczne golenie.

Uważaj na to, czym nawilżasz skórę nóg

Pomijanie nawilżania po goleniu może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry. Stosowanie balsamów lub kremów po goleniu pomoże utrzymać skórę nawilżoną i zdrową.

Warto jednak unikać kosmetyków:

  • zawierających alkohol – działa wysuszająco na skórę i może powodować pieczenie, zwłaszcza na świeżo ogolonych obszarach,
  • perfumowanych – mogą podrażniać skórę, szczególnie wrażliwą po goleniu lub wywołać reakcję alergiczną,
  • bardzo tłustych lub oleistych – choć mogą być skuteczne w nawilżaniu, mogą zatykać pory, co jest szczególnie problematyczne, gdy skóra jest podrażniona i bardziej podatna na trądzik lub wrastające włoski,
  • zawierających mentol lub inne substancje – chłodzące podczas gdy chłodzący efekt może wydawać się przyjemny, substancje takie jak mentol mogą również przyczyniać się do podrażnienia, zwłaszcza wrażliwej skóry.

Podsumowanie

Aby uniknąć podrażnień i cieszyć się gładką skórą należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad przed, w trakcie i po goleniu.

Przed goleniem zadbaj o odpowiednie nawilżenie i złuszczenie skóry. Następnie zastosuj ciepłą wodę, aby zmiękczyć włoski i otworzyć pory.

W trakcie golenia używaj ostrej, czystej maszynki i stosuj żel lub piankę, która ułatwi ślizganie się ostrza i ochroni skórę. Zawsze przesuwaj maszynkę w kierunku wzrostu włosków i unikaj dociskania maszynki do skóry.

Po goleniu spłucz skórę zimną wodą, aby zamknąć pory, a następnie nałóż krem lub balsam po goleniu, który nie zawiera alkoholu i jest bezzapachowy. Wybierz produkty zawierające składniki łagodzące i nawilżające, takie jak aloes, alantoina czy masło shea.

 

Bibliografia:

  • Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. .228-234, 361-364.
  • Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 20-21.
  • Padlewska, Kosmetologia ciała, Warszawa 2017, s.405-407.
  • M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2009, s.240.
  • Noszczyk [red.], Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2012, s. 366-369.
Tagi:
by
Poprzedni wpis Następny wpis