Dlaczego warto korzystać z basenów termalnych?

Popularne dziś słowo SPA, to skrót łacińskiego “sanus per aquam”, oznaczające dosłownie “zdrowie przez wodę”. I nie jest to przesadą, bowiem zdrowie możemy odzyskać lub je  utrzymać, kąpiąc się w wodach ze źródeł geotermalnych. Z takich wód możemy korzystać w licznych basenach oraz resortach SPA, także na terenie Polski, oraz u naszych najbliższych sąsiadów, na przykład w Niemczech czy na Słowacji. Resorty te kuszą wysoką temperaturą i właściwościami leczniczymi różnych wód termalnych, które polecane są szczególnie w okresie jesienno- zimowego spadku nastroju. 

 

Korzyści z kąpieli termalnych

Podczas kąpieli różnorodne pierwiastki i minerały dostają się do naszego organizmu  przez skórę, czyli nasz największy organ. Już pierwsze 5 – 10 minut przebywania w wodzie termalnej przynosi relaks i odprężenie, wysoka temperatura wody powoduje rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie w mięśniowe, umożliwiając łatwe dotarcie mikroelementów do poszczególnych organów. W zależności od rodzaju przeważających minerałów wody łagodzą schorzenia między innymi układu kostno- mięśniowego, sercowo- naczyniowego czy nerwowego. Poprawiają także stan naszej skóry, regulują gospodarkę hormonalną, poprawiają przemianę materii i łagodzą bóle różnego pochodzenia.
Z basenów termalnych mogą korzystać osoby w różnym wieku. Kąpiele są także polecane osobom zdrowym, jako element przeciwdziałania wszelkim chorobom cywilizacyjnym oraz negatywnym skutkom stresu, podnoszenia odporności i ogólnej witalności organizmu.

Rodzaje wód termalnych

W składzie wód znajdziemy wysokie stężenie minerałów o różnych proporcjach, dlatego kąpiele w nich są nie tylko bardzo przyjemne, ale także mają korzystne działanie na wiele schorzeń. Wody termalne są powszechnie stosowane w uzdrowiskach, do różnych celów leczniczych. Pomagają one łagodzić przebieg niemal każdej choroby, skracać okres powrotu do zdrowia oraz zapobiegać chorobom w przyszłości. Poniżej znajduje się lista niektórych rodzajów wód geotermalnych wraz z ich korzyściami dla organizmu.


Baseny termalne w Polsce – gdzie najlepiej się wybrać?

W Polsce znajdziemy wiele obiektów posiadających baseny z wodą geotermalną, które potocznie nazywa się basenami termalnymi. Istnieją dwa główne typy przeznaczenia takich resortów: lecznicze i rekreacyjne. Resorty medyczne to miejsca przeznaczone głównie dla osób dorosłych, cierpiących na różne schorzenia, lub wymagających rekonwalescencji z różnych powodów. Sanatoria wyposażone w SPA mają wiele zalet, włączając właściwości terapeutyczne przebadanej wody geotermalnej, otoczenie blisko natury oraz możliwość skorzystania z innych zabiegów leczniczych. Rekreacyjne baseny termalne to zwykle aquaparki, są dobrym wyborem na rodzinny wypad, ponieważ w obiektach często znajdują się wyznaczone strefy dla dzieci, połączone z różnymi atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie. Wiele z nich posiada także wydzieloną przestrzeń wellness ze strefą ciszy tylko dla dorosłych, jest to więc, doskonały kierunek dla par szukających spokoju i relaksu.
Poniżej prezentujemy listę polskich resortów oferujących kąpiele w wodzie geotermalnej.

Termy za granicą?

Historia wykorzystania wód termalnych w naszym kraju sięga średniowiecza, wtedy to korzystano z cieplic (gorących źródeł) położonych u stóp Sudetów. Dziś miejscowość nazywa się Cieplice Śląskie i wciąż oferuje kąpiele termalne. W XIX w na Podhalu odkryto kolejne źródło, które stanowiło zalążek dzisiejszego zagłębia termalnego w tym rejonie. Ze względu na korzystne położenie geologiczne okolic Zakopanego, gorące wody są tutaj dużo łatwiej dostępne niż na północy Polski. Mimo to w skali Europy Polska jest średnio zasobna w wody geotermalne. Inne kraje takie jak Słowacja czy Węgry mają ich znacznie więcej. Ich obiekty są też bardzo ciekawe, na przykład na Słowacji istnieje resort oferujący pakiet ski pass razem z biletem wstępu do położonych u podnóża gór basenów termalnych. Na Węgrzech znajdziemy wiele zabytkowych łaźni i basenów z wodą geotermalną o wyjątkowej architekturze, zaś na terenie Niemiec odetchniemy w bardzo nowoczesnych i przestronnych, ale wciąż kameralnych termach.

Więcej informacji na stronie https://www.shopalike.pl/baseny-termalne/

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis