Istnieje wiele rodzajów hoteli. Lokale te różnią się od siebie charakterem, klasą, aranżacją wnętrz czy też atrakcjami przeznaczonymi dla gości. Jednym z budzących coraz większe zainteresowanie rodzajów tego typu obiektów jest hotel butikowy. Co to dokładnie za miejsce i czym się wyróżnia? Co czyni hotel butikowym, a więc przywodzącym na myśl luksusowe i eleganckie sklepy z ekskluzywnych dzielnic? Kiedy powstały pierwsze hotele butikowe i czy można znaleźć je w Polsce? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Hotele butikowe – trochę historii
Historia hoteli butikowych sięga początków lat 80. XX wieku. Wtedy to takie obiekty zaczęły pojawiać się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Za pierwszy hotel butikowy uznaje się Blakes Hotel, który powstał w londyńskiej dzielnicy South Kensington. Autorką jego wystroju była aktorka i projektantka wnętrz Anouska Hempel. Jeśli jednak chodzi o całą hotelowo-butikową koncepcję, doskonale została ona wyjaśniona przez założycieli powstałego w 1984 r. w Nowym Jorku przy Madison Avenue Morgans Hotel. Mamy tu na myśli wcześniejszych twórców i właścicieli kultowego nowojorskiego klubu Studio 54, Iana Schragera i Steve’a Rubella. Jak wspominał Schrager, chcąc wyjaśnić ludziom, czym wyróżnia się ich przybytek na tle innych, Rubell zwykł mówić, że inne hotele są jak dostępne dla wszystkich zwykłe domy towarowe, ich hotel zaś jest niczym butik, czyli coś więcej niż typowy, często bezosobowy sklep. Oryginalne i ekskluzywne hotele butikowe były więc przeciwwagą dla mało oryginalnych sieciowych obiektów noclegowych.
Czym charakteryzuje się hotel butikowy?
Nie ma jednej definicji hotelu butikowego, a każdy spośród obiektów określanych mianem „boutique” jest inny. Zupełnie tak jak i ekskluzywne sklepy z luksusową odzieżą i dodatkami. A jednak mają ze sobą coś wspólnego i temu właśnie spróbujemy się przyjrzeć. Hotele butikowe wyróżniają się na tle pozostałych swoją architekturą. Bardzo często otwierane są one w zaadaptowanych historycznych budowlach, odnowionych obiektach poindustrialnych czy też, jak w przypadku Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem, modernistycznych budynkach turystycznych powstałych w okresie PRL. Budynki o nowoczesnej bryle, zarówno te odnowione, jak i dobudowane zgodnie z duchem modernizmu, doskonale wpisują się w koncepcję hoteli butikowych.
Hotele butikowe charakteryzuje także designerski wystrój wnętrz połączony z dostępem do innowacyjnych technologii. W hotelach butikowych można znaleźć i aranżacje klasyczne, i nowoczesne, i eklektyczne. Każdy z nich jest na pewno jedyny w swoim rodzaju, hotele butikowe bowiem z zasady nie należą do dużych sieci hotelowych. Obiekty te bardzo często położone są w lokalizacjach odległych od miejskiego zgiełku, a jednocześnie atrakcyjnych turystycznie. Nie można oczywiście nie wspomnieć o wyjątkowo wysokiej jakości obsługi i indywidualnym podejściu do każdego gościa. Hotel butikowy to również wykwintna kuchnia serwowana w jego restauracji. W kuchni często używane są produkty regionalne, a część oferowanych dań nawiązuje do lokalnych tradycji.
Hotele butikowe w Polsce – gdzie warto pojechać?
Hotele butikowe w Polsce pojawiły się później niż np. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Paryżu. Niemniej już teraz możemy pochwalić się naprawdę zachwycającymi i luksusowymi miejscami noszących to miano. Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już przez nas wcześniej neo-modernistyczny hotel butikowy Lemon Resort Spa. Hotel ten usytuowany jest nad Jeziorem Rożnowskim, pośród zachwycających krajobrazów Pogórza Rożnowskiego. Lemon Resort Spa, posiadający m.in. doskonale wyposażone centrum wellness i spa, prywatną plażę czy baseny typu infinity, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Więcej informacji znajduje się na stronie hotelu: https://www.lemonresort.pl/