O intymności mówi się często w kontekście relacji z drugą osobą, jednak nie wyczerpuje to w pełni tego terminu. Intymność jest bowiem także świadomością siebie, umiejętnością zadbania o swój własny komfort. Podpowiadamy, jak najlepiej to zrobić!
Świadomość własnego ciała jako pierwszy krok do zdrowej intymności
Najważniejszym kryterium do poprawy komfortu swojej intymności jest posiadanie świadomości własnego ciała i procesów, które nim rządzą – chodzi więc o to, by akceptować zjawiska fizjologiczne, nauczyć się rozpoznawać niepokojące objawy i mieć wobec tego pełną akceptację.
Częścią dojrzałości jest także rozmowa bez tabu, zarówno z samym sobą, jak i partnerem – na przykład w kwestii trudności natury fizjologicznej przy stosunku, gdzie wystarczy zaopatrzyć się w dobre żele intymne, by problem zniknął.
Obserwuj swój cykl, zmiany nastrojów, potencjalne wahania hormonalne i to, jak reaguje Twój organizm. Warto dobrze zrozumieć swoją intymność, by móc lepiej zadbać o swoje zdrowie.
Codzienna, skuteczna higiena intymna
Priorytetem w utrzymaniu zdrowia intymnego jest dobra higiena dostosowana do potrzeb. Nie oznacza to nadmiernego mycia zbyt mocno drażniącymi środkami! Płyn do higieny intymnej powinien mieć odpowiednie pH, wystarczy użyć go raz, dwa razy dziennie i stosować w umiarkowanej ilości.
Irygacje pochwy, używanie drażniących detergentów czy silnie czyszczących preparatów sprawia, że Twoja śluzówka staje się uwrażliwiona, co ułatwia wnikanie bakteriom i drobnoustrojom, a w konsekwencji może powodować infekcje.
Perfumowane środki higieny osobistej również nie są najlepszym pomysłem, warto za to pochylić się nad jakością noszonej przez Ciebie bielizny. Przewiewne majtki z naturalnej bawełny o dobrze dopasowanym rozmiarze, niezbyt ciasne – to właśnie klucz do zdrowia intymnego.
Wspieranie naturalnej równowagi – co jeszcze podnosi komfort na co dzień?
Poza znaczeniem dobrze dopasowanej bielizny wysokiej jakości, inny czynnik podnoszący zdrowie intymne to odpowiednia dieta. Zdarza się bowiem, że nadmiar cukru powoduje namnażanie się drożdżaków, co może spowodować problemy grzybicze w okolicach intymnych.
Z kolei jeżeli trenujesz intensywny sport lub często pływasz, pamiętaj o tym, by zawsze dokładnie oczyścić okolice intymne i przebrać się po danej aktywności – miejsca intymne nie mogą być narażone na długotrwałą wilgoć.
Zawsze zwróć uwagę na to, czy z Twoim organizmem nie dzieje się nic złego. W dzisiejszych czasach choroby intymne nie są już żadnym tabu, wręcz przeciwnie – powstają nawet specjalne portale, jak Recepta.pl, gdzie możesz szybko skonsultować swoje obawy z farmaceutą, nim udasz się do lekarza.
Swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach to objawy, których bezwzględnie nie należy ignorować, trzeba od razu szukać rozwiązania tak, by Twoje zdrowie intymne było zaopiekowane, a samopoczucie pozostało na najwyższym poziomie. Życzymy komfortowego dbania o siebie i swój dobrostan!