Zastanawiasz się, jak obliczyć swoją zdolność kredytową? Słusznie! W końcu to jeden z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o analizę Twojego wniosku kredytowego. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie cały pakiet informacji, który pozwoli Ci lepiej ten temat zrozumieć.
Dlatego jeszcze zanim zaczniesz dokonywać obliczeń na kalkulatorze zdolności kredytowej – sięgnij po tą wiedzę i bądź lepiej przygotowanym wnioskodawcą!
Co to jest zdolność kredytowa i dlaczego jest ważna?
Twoja zdolność kredytowa jest miarą tego, jak „godny” jesteś zaufania w roli pożyczkobiorcy. Jeśli potencjalni pożyczkodawcy uważają Cię za wiarygodnego kredytowo, oznacza to, że uważają Cię za wystarczająco wiarygodnego, aby spłacić swoje długi bez żadnych problemów.
To dlatego równolegle tak ważne jest, by wiedzieć jak obliczyć swoją zdolność kredytową. Im wyższy jest Twój wynik w zakresie zdolności kredytowej, tym bardziej jesteś wiarygodny kredytowo i tym większe prawdopodobieństwo, że:
- otrzymasz pożyczki i kredyty, których potrzebujesz,
- zaufanie otrzymasz od banków, którymi jesteś zainteresowany,
- zobowiązanie powstanie w oparciu o warunki umowy kredytowej, które Ci odpowiadają.
Najważniejsze czynniki wpływające na Twoją zdolność kredytową
Pożyczkodawcy opierają swoje decyzje o pożyczeniu lub niepożyczeniu pieniędzy na kondycji Twojej historii kredytowej, ale nie tylko – analizują również wiele innych czynników związanych z Twoją sytuacją finansową. Najkrócej mówiąc, potrzebują dowodu, że płacisz rachunki na czas, masz stabilny dochód i dobrą historię kredytową. Rozumiejąc wszystkie te czynniki będziesz dokładnie wiedział, jak obliczyć swoją zdolność kredytową.
Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?
Warto wiedzieć, jak obliczyć swoją zdolność kredytową – by mieć na tym obszarem swojego kredytowania większą kontrolę. Jak pożyczkodawcy sprawdzają Twój wynik kredytowy? Mówiąc najprościej – sprawdzenie Twojej zdolności kredytowej oznacza sprawdzenie wszystkiego, co ma związek z Tobą i wpływa na Twoją wiarygodność w oczach pożyczkodawców.
Rozumiejąc, jakie czynniki wpływają na swoją zdolność kredytowa – będziesz mógł lepiej pracować nad tym, by wynik był jak najlepszy. Natomiast w samym obliczeniu Twojego aktualnego wyniku bardzo pomoże Ci wspomniany wyżej kalkulator zdolności kredytowej, gdzie po uzupełnieniu kilku kluczowych danych uzyskasz informacje o wysokości swojej zdolności kredytowej niemal natychmiast, za darmo, wygodnie i bez wychodzenia z domu.
Co wchodzi w skład analizy zdolności kredytowej?
- Miesięczny dochód netto
- Wysokość wydatków
- Liczba osób na utrzymaniu
- Rodzaj zatrudnienia
- Inne zobowiązania finansowe
Najlepiej pomyśl o swojej zdolności kredytowej jako o ocenie Twojej historii kredytowej i aktualnej sytuacji finansowej, która zapewnia szybszy sposób na przekazanie pożyczkodawcom, czy jesteś wart kredytu. Im wyższy Twój wynik kredytowy, tym mniejsze ryzyko wiąże się z pożyczeniem Ci gotówki, co czyni Cię „zdolnym kredytowo”.
Kalkulatory zdolności kredytowej – jak z nich korzystać?
Nie ma lepszego sposobu na to, jak obliczyć swoją zdolność kredytową – aniżeli skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Korzystanie z takiego narzędzia jest niezwykle proste i intuicyjne. Wszystko, co musisz zrobić to uzupełnić podstawowe dane – niezbędne do wyliczenia Twojej zdolności kredytowej i kliknąć przycisk uruchamiający obliczenie. Wynik pojawi się niemal natychmiastowo!
Jakie dane należy wprowadzić do kalkulatora, aby możliwe stało się obliczenie zdolności kredytowej?
- interesujący Cię okres kredytowania
- ile osób pozostaje w danym gospodarstwie domowym
- jak duży jest dochód gospodarstwa domowego na rękę
- jakie limity posiadasz na koncie i kartach
- jaka jest suma Twoich miesięcznych rat kredytów
- jaka liczba osób z dochodem
Ważne! Wynik uzyskany z pomocą kalkulatora zdolności kredytowej ma charakter informacyjny. Pamiętaj o tym i tak go traktuj. Dopiero później wybrany przez Ciebie bank dokona dokładniejszej analizy według specyficznych dla siebie praktyk.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową przed wzięciem kredytu?
Właściwie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa najważniejsze sposoby na poprawę zdolności
kredytowej.
- Płać zawsze na czas
Historia płatności jest największym czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową. Oznacza to, że najlepszym sposobem na poprawę i utrzymanie zdolności kredytowej jest terminowe płacenie rachunków. Jeszcze ważniejsze jest uregulowanie należności, jeśli masz opóźnienia w płatnościach. Aby sobie z tym poradzić, rozważ ustalenie budżetu, aby upewnić się, że priorytetyzujesz obowiązki i nie popadasz w niezdrowe poziomy zadłużenia.
- Utrzymuj wykorzystanie kredytu poniżej 30%
Wykorzystanie kredytu to część limitu kredytowego, z której obecnie korzystasz. Jeśli na przykład stale maksymalizujesz swoje karty kredytowe, oznacza to, że polegasz na kredycie za bardzo i możesz mieć trudności ze spłatą swojego długu. Ogólna opinia jest taka, aby utrzymać wykorzystanie kredytu poniżej 30%.
Korzystając z tych zdrowych praktyk finansowych – w krótkim czasie powinieneś móc mocno poprawić swoją zdolność kredytową.