Jak pielęgnować psią sierść – sposoby na zdrowe włosy

W jaki sposób należy zadbać o sierść naszego pupila? Czy pielęgnacja szaty długowłosej oraz krótkowłosej jest taka sama? Poznajcie odpowiedzi na te pytania oraz sposoby na zdrową sierść Waszego pupila. 

Wśród większości ras psów sierść pokrywa ich całe ciało z wyjątkiem nosa i opuszków znajdujących się na łapach. Jednym z obowiązków właścicieli czworonogów jest dbanie o właściwą kondycję sierści, m.in. dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz poprzez dobór specjalistycznych kosmetyków. Eksperci podkreślają, że włosy są odzwierciedleniem zdrowia naszego zwierzęcia. 

Zanim przedstawimy sposoby na zadbaną i błyszczącą psią sierść, zaprezentujemy poszczególne rodzaje włosów.

Jakie są rodzaje sierści?

U psów możemy rozróżnić włosy okrywowe oraz podszerstek. Struktura włosa zależy przede wszystkim od zwierzęcych genów. Włosy okrywowe, będące wierzchnią warstwą sierści, zazwyczaj są dłuższe od podszerstka znajdującego się pod nimi (podszerstek chroni zwierzę przed zimnem, wypadając porą letnią podczas wymiany futra).

Rodzaje sierści możemy podzielić na: sierść krótkowłosą, sierść długowłosą, sierść falistą oraz sierść szorstką. 

Sierść krótkowłosa – jej długość wynosi od jednego do dwóch centymetrów. Włosy zazwyczaj są gładkie oraz przylegają do ciała. Rasy z sierścią krótkowłosą to np. owczarek szkocki krótkowłosy, doberman, chart. 

Sierść długowłosa – jest gęsta i długa – długość wynosi od siedmiu do dwudziestu centymetrów. Włosy opadają wokół tułowia psa. O długą sierść należy odpowiednio zadbać i nie dopuścić do pojawienia się kołtunów. Zazwyczaj specjaliści rekomendują codzienne czesanie czworonoga. Do ras długowłosych należą m.in.: szpic, border collie, spaniel, yorkshire terrier. 

Sierść falista – większość psów z sierścią falistą nie ma podszerstka, a najbardziej znanymi właścicielami tego rodzaju włosa są pudle. 

Sierść szorstka – swoją strukturą przypomina cienki drut, jest średniej długości i zazwyczaj rośnie razem z gęstym podszerstkiem. Rasy z szorstką sierścią to: jack russell terrier, foksterier, parson russell terrier.  

Pielęgnacja psiej sierści 

 Regularna i odpowiednia pielęgnacja psiej sierści pozwala na wczesne wykrycie zmian skórnych oraz kleszczy lub pcheł. Warto, abyśmy pamiętali, o doborze kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Nawet najdelikatniejszy szampon dedykowany skórze małych dzieci może spowodować podrażnienie psiej skóry. 

Pielęgnacja sierści to nie tylko kąpiele, ale także szczotkowanie, masaż, stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Skutkami złej pielęgnacji są: łupież, swędzenie skóry, infekcje, stany bakteryjne. Sierść o strukturze filcu lub kołtuny to idealne miejsca dla rozwoju insektów, takich jak pchły czy kleszcze. 

Jeśli nasz pies ma suchą lub matową sierść, to może to oznaczać, że w jego diecie brakuje niektórych składników odżywczych. Powinniśmy sprawdzić, czy podajemy mu dobrze zbilansowaną karmę z odpowiednią ilością: białek, tłuszczów, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych mikroelementów oraz makroelementów. Odpowiedni dobór pożywienia sprawi, że sierść nabierze połysku. 

Pielęgnacja sierści długowłosej

  • Sierść długowłosa wymaga regularnej pielęgnacji. Należy ją wyczesywać codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu z użyciem grzebienia albo szczotki.
  •  Zaleca się stosowanie szczotek z naturalnego włosia lub szczotek drucianych z izolacją. Długowłose psy należy szczotkować w wyznaczonym kierunku wzrostu sierści – od przedniej do tylnej części tułowia. 
  • Kosmetyki do pielęgnacji sierści długowłosej zazwyczaj wykazują działanie nawilżające oraz odżywiające. Ułatwiają rozczesywanie, minimalizują możliwość powstawania kołtunów, sprawiają, że szata nabiera blasku. Niektóre szampony mają w składzie składniki, które pobudzają włos do wzrostu lub zapobiegają jego łamliwości. 
  • Linienie jest problemem, z którym spotykają się właściciele długowłosych czworonogów, zwłaszcza jeśli zwierzęta posiadają dodatkowo obfity podszerstek. Podczas wypadania sierści można użyć specjalnego szamponu ograniczającego linienie. Kosmetyk ułatwia usuwanie martwego włosa i naskórka.
  • Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również odżywki np. zwalczające puszenie się włosa, ułatwiające rozczesywanie, odbudowujące strukturę szaty oraz nadające jej objętości. Rodzaj odżywki można dobrać indywidualnie w zależności od naszych preferencji oraz wymagań sierści pupila.

Pielęgnacja sierści krótkowłosej

  • Również psy o krótkiej sierści wymagają specjalnej pielęgnacji. Zależy ona od struktury włosa oraz obfitości linienia. Wśród niektórych ras wystarczy wykonywać szczotkowanie raz w tygodniu. W innych przypadkach należy udać się na zabieg trymowania. 
  • Ekspert, czyli groomer, podpowie nam, w jaki sposób należy zadbać o sierść naszego pupila i na pewno pomoże w doborze odpowiednich kosmetyków. 
  • Rasy krótkowłose narażone są na utratę ochronnej warstwy tłuszczowej otaczającej ich włosy. Dlatego też warto zachować umiar w częstotliwości wykonywanych kąpieli oraz dobierać odpowiednie szampony, które nie tylko oczyszczą skórę, ale pomogą również w zachowaniu naturalnych właściwości szaty.
Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis