Jak przygotować ogród przed zimą?

@alraunahomestead.tumblr.com

Nadchodzi jesień, a wraz z nią nieuniknione spowolnienie aktywności w ogrodzie. Nasze kwiaty powoli przekwitają, a z drzew opadają liście. Warzywa jednoroczne zbliżają się do końca swojego okresu wegetacji i zaczynają poddawać się coraz cięższym mrozom. Po gorączce wiosennego sadzenia i szczytu letnich zbiorów kusi, by zamknąć bramę ogrodową i pozwolić naturze obrać swój bieg. W końcu wykonaliśmy ciężką pracę wiosną i czerpaliśmy korzyści latem. Czego więcej potrzeba naszemu ogródkowi, gdy wielkimi krokami zbliża się jesień?

@chatelaine.com

Odpowiednie przygotowanie ogrodu jesienią i wykonanie w nim zaledwie kilku przemyślanych kroków może zaoszczędzić nam dodatkowego wysiłku po sezonie zimowym. Jeśli chcemy zmniejszyć ilość pracy, jaką będziemy musieli wykonać podczas przyszłorocznego wiosennego szaleństwa, rozważmy niektóre z tych sugestii, jak przygotować nasz ogród przed zimą.

Oczyść chore rośliny

Podczas gdy znaczna część przekwitniętych roślin może zaczynać gnić i dodawać cenne składniki odżywcze do gleby, niektóre mogą być nosicielami chorób, szkodników i grzybów. Jeśli zauważyliśmy jakiekolwiek oznaki choroby w okresie wegetacji, ale nie mieliśmy czasu na działanie, teraz jest doskonały czas, aby całkowicie pozbyć się zainfekowanych roślin. Reszta zużytych plonów zapewni ochronę gleby, zmniejszając erozję, jeśli zostanie pozostawiona na miejscu przez zimę. Mogą również zapewnić schronienie dla zimujących zapylaczy.

Usuń inwazyjne chwasty

Powój, który skolonizował naszą rabatkę? A może bluszcz wykraczająca poza granice naszego ogrodu? Teraz nadszedł czas, aby zająć się tymi renegatami. Wykopmy je i usuńmy całkowicie z ogrodu. Pamiętajmy jednak, że większość inwazyjnych chwastów pozostaje żywotna nawet po wyrzuceniu na kompost, dlatego warto oprzeć się pokusie przeniesienia ich do innych części ogrodu. Całkowite usunięcie roślin inwazyjnych to jedyny sposób, aby zapobiec ponownemu kiełkowaniu tych chwastów i zakłóceniu zdrowego wzrostu przyszłorocznych plonów.

@homestolove.com.au

Odżyw swoją glebę

Pomimo faktu, że większość ludzi rezerwuje tę aktywność na wiosnę, jesień to świetny czas na wzbogacenie naszej gleby. Skorzystajmy z odżywek takich jak obornik i kompost lub nawozów organicznych jak mączka kostna, wodorosty morskie lub fosforyt. Dodawanie składników odżywczych o tej porze roku oznacza, że ​​mają czas, aby zacząć się rozkładać, wzbogacać glebę i stawać się biologicznie aktywnymi. Dzięki temu wiosną nasza ziemia będzie stanowiła doskonałe podłoże dla nowych roślin. Zmiana gleby teraz oznacza również, że część pracy z przyszłego sezonu będziemy mieć już za sobą.

Ostrożnie przytnij byliny

Jesień to także doskonały czas na przycinanie wieloletnich roślin ogrodowych. Jednak należy uważać, aby zrobić to z należytą ostrożnością. Skoncentrujmy się na przycinaniu jesienią roślin takich jak: róże, rozmaryn, tymianek, szałwia, szparagi i rabarbar. Jeżyny i borówki również zyskują na przycinaniu o tej porze roku. Usuńmy zużyte lub krzyżujące się laski, aby pomóc kontrolować energiczne rozrastanie się rośliny. Natomiast oprzyjmy się pokusie przycinania wieloletnich roślin kwitnących, szczególnie tych pokrytych główkami nasion. Będą one doskonałym posiłkiem dla zimujących ptaków w naszej okolicy, a także dodadzą uroku ogrodowi zimowemu. Łodygi i liście zapewnią również zimową ochronę delikatnych koron roślin.

@bhg.com

Oczyścić i naostrz narzędzia

Chociaż większość ogrodników wie, że powinni utrzymywać narzędzia w czystości przez cały rok, trudno jest nadążyć za tym zadaniem, gdy ogrodnictwo jest w pełnym rozkwicie. Jesień to świetny czas, aby odmłodzić żywotność narzędzi, poświęcając im trochę uwagi.

Zacznijmy od umycia narzędzi, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Jeśli występuje rdza, usuńmy ją papierem ściernym lub szczotką drucianą. Naostrzmy motyki i łopaty za pomocą klasycznego pilnika. Natomiast osełka dobrze sprawdzi się w przypadku sekatorów. Na koniec przetrzyjmy powierzchnie narzędzi naoliwioną szmatką pokrytą lekkim olejem maszynowym. Pomoże to uszczelnić metal przed tlenem i przedłużyć żywotność narzędzi o kolejny rok.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis