Jak wybrać materac? Wskazówki doboru optymalnego materaca

Jaka powinna być jego idealna twardość, z jakiego materiału powinien być wykonany, czy ma być jedno czy dwuwarstwowy? Dowiedz się, jak wybrać materac dla siebie, dla komfortowego snu we dwójkę oraz dla dziecka.

Materac dla dziecka – jaki wybrać

Materac dla dziecka, jak i dla niemowlaka, powinien być średnio twardy. Zbyt miękki, zwłaszcza u niemowlaka,
nie będzie stanowił odpowiedniego oparcia dla jego rozwijającego się cały czas kręgosłupa. Zbyt twardy może za to skutkować nie do końca komfortowym snem.

Jaki materac wybrać dla starszego dziecka, na przykład w wieku szkolnym? Również lepiej aby był twardy, ale nie jest to już aż tak istotne, jak w przypadku materaca dla niemowlaka. Najlepiej aby materac dla dziecka był wykonany z pianki wysokoelastycznej, która zapewnia bardzo komfortowy sen. Pamiętaj, żeby odpowiednio dopasować długość materaca do wymiarów łóżeczka. Za duży materac będzie się „marszczył”, za mały pozostawiał luki między ramą łóżka a materacem, którą mogą skutkować u dziecka bólami mięśni i kręgosłupa po nocy.

Materac do spania w pojedynkę

W tym wypadku najważniejsze są Twoje preferencje. Możesz wybrać zarówno materac miękki, jak i średnio twardy czy twardy. Nie ma to znaczenia dla zdrowia Twojego kręgosłupa, bo wszystkie typy materacy zapewnią Ci zdrowy sen. Pamiętaj jednak o właściwych wymiarach, bo materac powinien być o co najmniej 15 cm dłuższy od długości Twojego ciała.

Możesz zdecydować się na klasyczny materac sprężynowy, lateksowy czy wykonany z pianki. Ostatnio na popularności zyskują zwłaszcza materace piankowe, wykonane z pianki elastycznej, która sama dopasowuje się do kształtu ciała. Taki jest na przykład materac Hilding Foxtrot marki Hilding. Oprócz tego, że jest wykonany z niezwykle komfortowej pianki wysokoelastycznej, to ma aż siedem stref twardości.
Co to dokładnie oznacza? Materac zapewnia różny nacisk na poszczególne partie ciała, dzięki czemu gwarantuje komfortowy, spokojny i zdrowy sen. Rano budzisz się bez bólu pleców i w stanie relaksu. Znajdujące się w materacu specjalne otwory wentylacyjne zapobiegają rozwijaniu się w nim wilgoci oraz grzybów i bakterii. Materac jest też odwracalny, co także zwiększa jego higienę. Ten typ materaca możesz wybrać w różnych stopniach twardości, dzięki czemu dopasujesz go łatwo do swoich preferencji.

Materac dla dwojga

Przy wyborze materaca do spania z partnerem lub partnerką, najważniejsze jest to, aby dopasować idealnie jego wymiary. Minimalna szerokość takiego materaca powinna wynosić około stu czterdziestu centymetrów, ale tak naprawdę dopiero około sto osiemdziesiąt centymetrów zapewni wam spokojny i zdrowy sen. Zwłaszcza, jeśli oboje często zmieniacie pozycję lub wstajecie w nocy.

Najbardziej uniwersalny typ materaca to średniotwardy i wykonany z pianki elastycznej lub sprężynowy. Problem może pojawić się dopiero w przypadku, gdy oboje lubicie inne stopnie twardości lub inne materiały. Wtedy możecie się zdecydować na dwa różne materace, połączone ze sobą w jednym pokrowcu albo specjalny materac, który ma dwa różne stopnie twardości po obu połówkach.

Kupując materac dla dwojga musicie dokładnie przemyśleć różnice między Waszymi nawykami nocnymi i preferencjami w kwestii materaca i na tej podstawie wybrać najlepszą opcję, która zagwarantuje Wam zdrowy sen każdej nocy.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis