Remont domu? Najpierw poznaj 7 wskazówek od ekspertów!

Remont mieszkania związany jest ze sporymi wydatkami i poświęconym mu czasem. Jeżeli chcemy mieć wpływ na jedno i drugie – zminimalizować koszty i przyśpieszyć proces, to warto sprawdzić naszą listę przydatnych wskazówek.

Remont domu – przemyśl plan i oszacuj budżet

Podjęliśmy decyzję: robimy remont, mamy na ten cel określony budżet i nie chcemy go przekroczyć. Bierzemy też urlop na kilka lub kilkanaście dni i chcielibyśmy w tym czasie wykonać lub przypilnować większości (a nawet wszystkich prac). Już na początku trzeba to zaznaczyć: potrzebujemy planu. Spiszmy wszystkie prace oraz ich kolejność, a następnie upewnijmy się, że nie brakuje nam sprzętu i materiałów. Zobaczmy, czy nie istnieją tańsze, ale nie mniej praktyczne zamienniki. Mając gotowy plan możemy przejść do działania i skupić się na tym, co najważniejsze: remoncie naszego domu. Interesujące porady związane z remontem i budową domu znajdziecie na stronie Jakbudowac.pl. Dziś skupimy się na 7 wskazówkach, które pomogą Wam podczas tego przyjemnego, lecz wyczerpującego procesu.

  1. Remont w łazience? Pamiętaj o tym!

Stare łączenia silikonowe nie są estetyczne. Zazwyczaj popękane, niehigieniczne, a nawet przegniłe łączenia wymagają wymiany już po kilku lub kilkunastu latach. Po usunięciu rozprowadźmy uszczelniacz sylikonowy, a następnie taśmę maskującą po obu stronach łączenia. W ten sposób szybko odnowimy łazienkę i pozbędziemy się nieestetycznych elementów.

  1. Stara glazura w łazience

Zostańmy jeszcze w toalecie. Usuwanie glazury jest czasochłonne, a przecież dla osiągnięcia wyjątkowego efektu wystarczy zamalować ją specjalną farbą lub na starsze płytki nakleić nowe. Poszukajmy inspiracji w internecie, znajdziemy ich naprawdę wiele!

  1. Remont lepiej przeprowadzać latem – lista zalet

Dlaczego remont lepiej przeprowadzić podczas wakacji?

  1. Lepsze warunki atmosferyczne sprawiają, że farby szybciej schną, a długie dni wpływają na czas pracy. Później robi się ciemno, więc możemy dłużej zajmować się wykańczaniem elementów. Same plusy!
  2. Nie ma lepszego okresu na wymianę ogrzewania centralnego i okien niż wakacje – prace związane z systemem grzewczym powinny być przeprowadzone przed chłodnym sezonem jesienno-zimowym.
  3. Urlop w czasie wakacji to dobra decyzja. Przeprowadzamy prace remontowe, gdy dzieci są w domu i nie muszą być skupione na nauce. Czas ten wiąże się przecież z wierceniem, brudem i brakiem odpoczynku. Zmagają się z nim nie tylko domownicy, ale również sąsiedzi. Jeżeli możemy, lepiej przeprowadzić prace w trakcie wakacji – i nigdy w czasie ciszy nocnej!
  4. W lato możemy spotkać się z dużymi promocjami. Letnie wietrzenie magazynów nie jest czymś nowym, co roku możemy zauważyć je w wielu sklepach, szczególnie tych dużych. Koniecznie sprawdźcie oferty i porównajcie je do siebie! Największe firmy oferują też np. usługi w cenie produktu, m.in. ułożenie podłogi gratis przy zakupie paneli. Zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na poszukiwanie promocji.

  1. Do czego przyda się taśma malarska?

Malując musimy pamiętać o zabezpieczeniu listew przypodłogowych, ram okiennych oraz drzwiowych. Taśma malarska przyda się w miejscach stykania kolorów. Jeżeli lubimy geometryczne wzory i jesteśmy kreatywni – na pewno chętnie z niej skorzystamy. Jak? Przy jej użyciu stworzymy własny szablon i pokryjemy powierzchnię kolorowymi pasami.

  1. Remont mieszkania musisz zgłosić. Kiedy?

Głośny, wyczerpujący proces remontu trzeba zgłosić do wspólnoty mieszkaniowej. Również remont starego domu wymaga powiadomienia. Zmiany mogą być dokonywane nie wcześniej niż 30 dni po poinformowaniu i dopiero 14 dni po uzyskaniu zgody. Od momentu zgłoszenia mamy 2 lata na wykonanie remontu. Warto to wiedzieć, by uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Nie każde działanie w mieszkaniu można nazwać remontem. Warto zapoznać się z definicjami prawnymi dotyczącymi przebudowy, bieżącej konserwacji i rozbudowy. Może okazać się, że zgłoszenie wcale nie jest konieczne.

  1. Malowanie mebli, a nie ich wyrzucanie

Remontując mieszkanie chcemy je odświeżyć, sprawić, że we wnętrzu pojawi się więcej życia, kolorów i… nowości. Nie musimy wyrzucać mebli, by to osiągnąć. Pokrycie kolorem zadziała w przypadku frontów szafek, zabudowy kuchennej, mebli i innych elementów w wyposażeniu naszego mieszkania. DIY jest bardzo modne. Nawet dodatki do wnętrza możemy pomalować na aktualnie modne kolory, np. lampę czy ramę obrazu odświeżyć za pomocą farby w spray’u. Niektórzy wolą skorzystać z pomocy! Warto wziąć pod uwagę studentów ASP lub absolwentów innych, pokrewnych, artystycznych kierunków. Takie osoby chętnie się reklamują i polecają swoje usługi.

  1. Remont z fachowcem? Najpierw się przygotuj!

Remont z fachowcem to wyzwanie, ale również ogromne ułatwienie. Jeżeli posiadamy odpowiedni budżet, możemy bez przeszkód zaufać polecanym fachowcom. Należy wtedy zrobić kilka rzeczy:

  1. Najlepiej zapytać o kontakty osoby, które w ostatnim czasie robiły remont i mogą polecić swoich wykonawców. Rodzina, przyjaciele czy sąsiedzi na pewno chętnie udzielą takich informacji.
  2. Opinie w internecie są bardzo ważne. Jeżeli wstępnie wybraliśmy fachowca – sprawdźmy, co na jego temat mają do powiedzenia inni.
  3. Usługi budowlane są coraz droższe. Nawet jeżeli jesteśmy wstępnie zdecydowani, nie bójmy się pytać o cenę pobliskich, konkurencyjnych firm. Na pewno chcielibyśmy uniknąć przepłacania.

Pamiętaj! Jeżeli nie wiesz, czy poradzisz sobie z trudniejszymi zadaniami – przynajmniej je zostaw fachowcom. Wykonywanie czegoś pierwszy raz może być niebezpieczne.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis