Jak wysuszyć kwiaty do dekoracji?

@thestar.com

Chociaż nie ma nic piękniejszego niż świeże kwiaty, wyrzucanie ich po zwiędnięciu wcale nie musi być konieczne.  Nauka suszenia kwiatów może dać im nowe życie w inny sposób. Choć trendy w wystroju wnętrz przychodzą i odchodzą, zachowanie ulubionych kwiatów to proste zajęcie, które doda ton estetyki naszemu domowi – w dodatku bez konieczności wydawania fortuny! Jak wysuszyć świeże kwiaty?

@lakehomes.com

Suszenie powietrzem

Najpopularniejszy sposób suszenia kwiatów, to suszenie bukietów na powietrzu. Jest bajecznie proste do zrobienia, a rezultaty otrzymamy już w ciągu trzech tygodni. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych wskazówek. Warto pamiętać między innymi o tym, że niektóre łodygi schną szybciej niż pozostałe, a część kwiatów (jak na przykład lilie, które mają w sobie dużo wody) może być wyjątkowo trudna do całkowitego wysuszenia.

Zdecydujmy też, jak długa ma być każda łodyga, a następnie usuńmy z niej wszystkie liście. Podzielmy pędy według rodzaju i zwiążmy razem za pomocą sznurka, upewniając się, że są wystarczająco mocno ściśnięte – wysychające łodygi będą zmniejszać swoją objętość. Kolejnym krokiem będzie zawieszenie każdego pęczka do góry nogami na haczyku lub drążku. Najlepiej w chłodnym i suchym miejscu. Po 2-3 tygodniach nasze suszone kwiaty będą całkowicie wysuszone.

@botanicaltales.com

Prasa do kwiatów

Uważa się, że tłoczenie kwiatów rozpoczęło się w starożytnym Egipcie, a w XVI wieku Oshibana – sztuka używania prasowanych kwiatów do tworzenia obrazu – stała się popularna w wiktoriańskiej Anglii, po tym jak handlarze i podróżnicy zaobserwowali tę sztukę w Japonii. To doskonały sposób na suszenie kwiatów, nawet jeśli nie mamy tradycyjnej prasy do kwiatów. Wystarczy rozłożyć równo główki kwiatów między dwoma kartkami papieru, a następnie ułożyć kwiaty między stronami książki. Gdy po 3 tygodniach nasze kwiaty będą odpowiednio wysuszone, możemy użyć ich do zdobienia prezentów, kartek lub zrobienia obrazu.

@mimosaflowers.com.au

Suszenie w wazonie

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie mamy gdzie powiesić kwiatów do góry nogami i być może sami niejednokrotnie przypadkowo wykorzystaliśmy tę metodę. Wystarczy pozostawić kwiaty w wazonie do wyschnięcia, szczególnie dobrze sprawdza się podczas suszenia hortensja.

Jak suszyć kwiaty i zachować ich kolor?

Zawieśmy kwiaty do góry nogami w ciemnym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby wysuszyć je, zachowując ich kolor. Trzymajmy je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zachować ich jasny kolor. Ekspozycja na światło słoneczne może w rzeczywistości doprowadzić do wybielenia kwiatów, powodując, że zyskają one kremowo-brązowy odcień. Procedura suszenia zajmie od dwóch do trzech tygodni.

@etsy.com

Jak zabezpieczyć suszone kwiaty?

Najlepszą (i najtańszą) opcją sposobu na szybkie zakonserwowanie suszonych bukietów jest lakier do włosów. Dzieje się tak dlatego, że doskonale zapobiega przedostawaniu się wilgoci na powierzchnię kwiatów, nie wpływa także na zmianę ich koloru.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis