Jakie są przyczyny obniżonego popędu seksualnego? Wyjaśniamy

Dlaczego tracimy ochotę na seks? Od czego zależy nasz popęd seksualny? Czym właściwie jest libido, a czym jest potencja? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule. 

 • Czym jest libido?

Seks jest ważną częścią naszego życia, dlatego też niepokój może wzbudzać pojawiający się brak ochoty na igraszki. Jest to bezpośrednio powiązane ze spadkiem poziomu libido. Zanim wyjaśnimy, jakie mogą być przyczyny obniżonego popędu seksualnego, najpierw skupimy się na dwóch pojęciach: libido oraz potencji. 

Libido to inaczej popęd seksualny, czyli dążenie do podejmowania aktywności seksualnej. To od wysokiego poziomu libido zależy nasze podniecenie, wzmożona wrażliwość na dotyk, lepsze ukrwienie narządów płciowych czy produkowanie wydzieliny w obrębie pochwy. 

Każdy z nas inaczej odczuwa popęd seksualny. Może się on zmieniać wraz z wiekiem czy wraz z cyklem miesiączkowym. Dlatego też nie możemy jednoznacznie określić, jaka jest prawidłowa częstotliwość zbliżeń seksualnych. Wiadomo natomiast, że zaburzenia libido objawiają się poprzez brak ochoty nie tylko na seks, ale również na inne aktywności związane ze sferą erotyczną. W medycynie obniżony popęd seksualny określany jest jako oziębłość seksualna lub hipolipidemia.

 • Libido a potencja – czy to to samo? 

W niektórych źródłach możemy spotkać się z zamiennym stosowaniem określeń libido i potencja. Owszem, potencja powiązana jest z libido, jednak nie oznacza tego samego. Można ją zdefiniować jako zdolność do rozpoczęcia, przeprowadzenia oraz zakończenia stosunku płciowego. W skład jej definicji wchodzi również zdolność do osiągania orgazmów czy możliwość prokreacji. Warto wiedzieć, że potencja nie dotyczy jedynie mężczyzn, ale również i kobiet. 

Libido natomiast determinuje potencję. Jeśli zauważymy problemy z popędem seksualnym i nie odczuwamy podniecenia, wówczas możemy zaobserwować problemy również z potencją. 

 • Przyczyny obniżonego libido 

Specjaliści podkreślają, że najwyższy poziom libido dotyczy osób w okresie dojrzewania. Natomiast wyraźny spadek następuje w okresie przekwitania – czyli w okresie menopauzy i andropauzy.

Wyróżnia się również inne przyczyny, które wpływają na nasz popęd seksualny. Są to zarówno czynniki fizyczne, psychologiczne, jak i nieodpowiednia dieta i źle dopasowany tryb życia. 

 • Przyczyny fizyczne 

Tak jak wspomnieliśmy, poziom libido znacznie spada w okresie przekwitania. U kobiet jest on określany jako menopauza, a u mężczyzn występuje pod nazwą andropauza. W rzeczywistości za zmniejszoną ochotę na seks odpowiadają hormony – estrogeny oraz testosteron. 

Obok wahań hormonalnych kolejną przyczyną obniżonego libido są choroby i schorzenia. Można wśród nich wymienić: 

 • niedoczynność tarczycy, 
 • nadczynność tarczycy,
 • cukrzycę, 
 • choroby serca, 
 • anemię, 
 • choroby układu krążenia, 
 • otyłość, 
 • wirusowe zapalenie wątroby. 

Również stosowanie niektórych leków może obniżać naszą ochotę na seks. Wśród farmaceutyków oddziałujących na libido wymienia się: leki antykoncepcyjne, leki antydepresyjne, leki psychotropowe, leki uspokajające oraz leki obniżające ciśnienie. 

 • Przyczyny psychologiczne 

Wśród przyczyn psychologicznych, które sprawiają, że tracimy chęć na seks, można wymienić: 

 • obniżoną samoocenę i towarzyszące kompleksy,
 • zaburzenia nastrojów, 
 • lęk przed niezaspokojeniem partnera/partnerki,
 • lęk przed nieplanowaną ciążą,
 • problemy z przedwczesnym wytryskiem, 
 • problemy rodzinne, problemy w pracy, problemy w związku. 
 • Nieodpowiedni styl życia 

Pod pojęciem stylu życia mogą kryć się: źle zbilansowana dieta, stres, zbyt małe ilości snu oraz małe ilości ruchu. 

Źle zbilansowana dieta nie tylko negatywnie oddziałuje na ogólną kondycję naszego organizmu, ale skutecznie obniża także libido. Spożywamy zbyt duże ilości węglowodanów, złych tłuszczów, żywności przetworzonej, dań typu fast-food. Do tego dochodzą używki, zwłaszcza alkohol oraz tytoń. Dlatego też w naszych naczyniach krwionośnych odkłada się np. cholesterol, co w przyszłości skutkuje problemami z ukrwieniem narządów płciowych. 

Złą dietą jest również tzw. dieta odchudzająca ze znacznym deficytem kalorycznym. Niedobór energii wpływa na obniżenie samopoczucia, zmęczenie oraz na brak popędu seksualnego. 

Zbyt szybki pęd życia, problemy w pracy czy problemy rodzinne generują stres. W międzyczasie kortyzol, hormon stresu, doprowadza do zaburzeń hormonalnych, zakłóca metabolizm, sen i prawidłową pracę układów wewnętrznych oraz negatywnie oddziałuje na psychikę. Nasze ciało stara się bronić przed stresem, dlatego też zmniejsza ukrwienie niektórych organów, w tym narządów płciowych. Z kolei zbyt małe ilości snu i zmęczenie przyczyniają się m.in. do spadku stężenia testosteronu. 

W kwestii ruchu i aktywności fizycznej warto znaleźć złoty środek. Zarówno brak sportu, jak i przetrenowanie negatywnie wpłyną na naszą chęć na miłosne igraszki. Siedzący tryb życia sprzyja problemom z ciśnieniem tętniczym, natomiast nadmierna aktywność przeciąża organizm i odbiera energię. 

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis