Kilka wskazówek, jak wybierać trafione prezenty dla bliskich

Co roku pojawia się przynajmniej kilka okazji do obdarowywania bliskich prezentami. Niestety przeprowadzane ankiety pokazują, że nawet 20% wręczanych upominków bywa nietrafiona i nieprzydatna. Jak znaleźć prezent, który rzeczywiście sprawi radość bliskiej osobie? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które Ci to ułatwią.

Dowiedz się jak najwięcej o potrzebach drugiej osoby

Przede wszystkim zacznij od poznania potrzeb osoby, dla której wybierasz podarunek. Postaraj się dyskretnie sprawdzić, czy jest coś, czego potrzebuje albo o czym marzy. Może nie ma środków na zakup nowych słuchawek, choć poprzednie nie działają już tak, jak wtedy, gdy były nowe? A może już w minionym roku chciała kupić kalendarz adwentowy z kosmetykami, jednak wszystkie zniknęły ze sklepu zbyt szybko?

Potrzeby drugiej osoby warto poznać jak najlepiej nawet wtedy, gdy masz już pomysł na prezent. Może okazać się na przykład, że ma ona alergie skórne, które nie pozwalają jej używać niektórych kosmetyków albo potrzebuje produktów przeznaczonych do konkretnego typu cery.

Nie kieruj się własnym gustem i upodobaniami

Wybierając prezent dla kogoś bliskiego, wiele osób kieruje się własnym gustem, co jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Upominek ma podobać się przede wszystkim obdarowywanej osobie i to jej sprawić przyjemność, nawet jeśli niezupełnie wpisuje się on w Twoje upodobania. Szukając odpowiedniego prezentu, postaraj się odłożyć na bok własne preferencje i spojrzeć na dostępny wybór oczami bliskiej osoby.

Jeśli nie masz pewności co do gustu obdarowywanego, wybieraj prezenty o uniwersalnym charakterze. Zrezygnuj z elementów odzieży i artykułów modowych, które mogłyby nie wpisać się w jego styl. Nawet przy wyborze kosmetyków zachowaj ostrożność i zamiast jednego produktu, sięgnij po zestaw taki jak kalendarz adwentowy z wieloma różnymi wyrobami, wśród których prędzej znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Prezent praktyczny, ozdobny, a może sentymentalny?

Utarło się, że prezenty powinny być przede wszystkim użyteczne, żeby były udane. Faktycznie trudno nazwać udanym upominek, który nigdy nie został otwarty i szybko wylądował na dnie szafy. Nie oznacza to jednak, że dla bliskich należy wybierać jedynie praktyczne prezenty.

Co sprawdzi się lepiej – elegancki obraz do powieszenia na ścianie czy może funkcjonalny zestaw akcesoriów kuchennych? Wszystko zależy od sytuacji, a przede wszystkim osoby, dla której wybierasz prezent. Jeśli lubi dekoracje i chętnie wiesza je na ścianach, obraz albo ozdobny zegar może być świetnym wyborem. Jeżeli natomiast jest to ktoś, kto ogranicza wyposażenie domu jedynie do niezbędnych i praktycznych artykułów, zrezygnuj z wyboru ozdób, ponieważ mogą okazać się zupełnie nietrafione.

Prezenty dla bliskich mogą mieć także sentymentalny charakter. Na rocznicę ślubu możesz przygotować dla małżonka pamiątkowy album ze wspólnymi zdjęciami, a na Dzień Matki – fotografię z rodzicami nadrukowaną na płótnie. Tego rodzaju prezenty wybieraj jedynie dla najbliższych i na odpowiednie okazje. Pamiętaj także o tym, by unikać sentymentalnych upominków przygotowywanych dla dzieci, które w młodym wieku nie przykładają jeszcze tak dużej wagi do zatrzymywania wspomnień.

Unikaj kłopotliwych upominków

Wiesz już, czym kierować się przy wyborze idealnego prezentu dla bliskiej osoby. Zanim wybierzesz odpowiedni upominek, warto dowiedzieć się także, jakich przedmiotów unikać. Niektóre prezenty mogą być kłopotliwe, uznane za nieodpowiednie, czy w najgorszym wypadku zawstydzające obdarowanego.

Przede wszystkim unikaj żartobliwych prezentów, jeśli przygotowujesz je dla kogoś, kto nie ma zbyt dużego dystansu do samego siebie. Śmieszne trofea czy żartobliwe kartki prezentowe mogą być zabawnym prezentem, ale jedynie wtedy, gdy bawią one także obdarowywanego.

Unikaj również prezentów, które w żaden sposób nie pokrywają się z zainteresowaniami bliskiej osoby. Nie kupuj sprzętu sportowego dla kogoś, kto nie przepada za aktywnością fizyczną. Nie wybieraj także akcesoriów kuchennych dla osoby, która nie lubi gotować czy książek, jeśli na co dzień niechętnie sięga po lekturę.

 

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis