Korzystanie z pięknej, letniej pogody to nie tylko piesze wycieczki, wylegiwanie się na plaży i pływanie w jeziorze. To również czerpanie pełnymi garściami z dóbr natury, których latem nigdy nie brakuje. Owocowe desery, świeże warzywa na obiad, ziołowe napary prosto z ogródka – wszystko to nieodłącznie kojarzy nam się z latem. Nie inaczej jest w przypadku kwiatów. Jeśli należymy do grona szczęśliwców posiadających własny ogród, możemy każdego dnia cieszyć się przepięknymi, kolorowymi rabatami. Róże, floksy, malwy, hortensje i piwonie zachwycają największych roślinnych sceptyków. Niestety – nie każdy ma szansę tworzyć kwietne kompozycje wokół domu. Ci z nas, którzy muszą się zadowolić letnim bukietem, powinni wiedzieć, jak samodzielnie stworzyć taką pełną uroku kompozycję. Sprawdzamy, jakie kwiaty i połączenia będą najmodniejsze w tym sezonie.
Polne kwiaty na pierwszym planie
Absolutnym hitem tego sezonu są polne kwiaty, na których bazie tworzymy imponujące, naturalne bukiety do salonów i sypialni. Maki, chabry, rumianki, krwawniki, wrotycz – wszystkie one idealnie nadają się do letnich kompozycji. Bukiety z polnych kwiatów mają być lekkie, chaotyczne, maksymalnie zbliżone do tego, co tworzy natura. Sprawdzą się one zarówno w domach i mieszkaniach w klasycznym stylu, jak i nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach. Wprowadzając do nich kwiaty, dodamy im ciepłego, przyjemnego klimatu. Pamiętajmy jednak, że polne kwiaty są dość kruche. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki przekwitania, wylejmy wodę z wazonu i ususzmy nasz bukiet, by cieszył oko jeszcze wiele tygodni. Uwaga – nigdy nie zrywajmy kwiatów z prywatnych działek i pól bez zgody właściciela! Szukajmy nieużytków lub konsultujmy nasze zbiory z osobami, do których należy dany fragment ziemi.
Hortensje nie tylko w ogrodach
Innym rodzajem kwiatów, które latem mogą zdobić nasze domy i mieszkania, są hortensje. Kochamy je za duże, wielobarwne kwiatostany, które cieszą oko właściwie przez cały sezon. Cięte hortensje możemy kupić w kwiaciarni lub poprosić przyjaciółkę, mamę czy babcię o ucięcie kilku kwiatów z ogrodowego krzaczka. Ogromnym plusem takich bukietów jest ich długowieczność. W wodzie będą stały nawet kilka tygodni, później zaś z powodzeniem możemy je ususzyć, by zdobiły nasze stoły przez kolejne miesiące. Hortensje idealnie pasują do każdego typu wnętrza. Będą wyglądać idealnie na ciężkim, drewnianym stole w wiejskim domku, dodadzą szyku i elegancji chłodnym mieszkaniom w stylu loftowym i ozdobią tradycyjne meblościanki i kredensy.
W ostatnich sezonach ogromną popularnością cieszą się delikatne, kobiece i romantyczne eustomy. Nadają się zarówno do bukietów ślubnych, jak i na nasze stoły i kredensy. Kwiatostan przypomina nieco subtelną różę, a sama eustoma występuje w wielu pięknych kolorach i odcieniach. Najlepiej wygląda w wysokim wazonie ustawiona na stole w salonie. Swobodnie możemy łączyć ze sobą przeróżne barwy kwiatów – fiolet, róż i biel w jednym bukiecie zaprezentuje się przepięknie. Kwiaty są odporne, w wazonie postoją nawet tydzień bez znacznego ubytku walorów estetycznych. Regularnie zmieniana woda powinna wystarczyć! Eustoma może mieć nawet 50 cm wysokości, co czyni ją idealną rośliną do wnętrz w stylu kamienicznym, wysokich i eleganckich.
Fani klasycznej elegancji na pewno ucieszą się na wieść, że do łask wróciły róże! Ukochane przez tradycjonalistów, przepiękne kwiaty mogą zdobić nasze mieszkania przez cały rok. Latem warto stawiać na orzeźwiające, mocne barwy, które dodadzą naszym wnętrzom energii i kolorytu. Z róż możemy stworzyć eleganckie bukiety w wysokich, kryształowych wazonach lub przyciąć je krótko, komponując bukiet-bombkę. Kwiaty ustawiajmy na regałach, stołach, kredensach i szafkach – wszędzie tam, gdzie jest choć odrobina miejsca. Im więcej roślin w mieszkaniu, tym lepiej! Nie bójmy się przesady. Lato jest po to, by puścić wodze wyobraźni. Minimalizm będziemy praktykować jesienią i zimą, gdy aura za oknem zachęci nas do zmiany wystroju. Róże świetnie sprawdzają się również jako prezent – możemy śmiało wręczać je na przeróżne okazje. Zadbajmy jednak o to, by kolor kwiatów odpowiadał naszej intencji. Czerwień to oczywiście wyznanie miłości, żółte symbolizują przyjaźń, białe z kolei to oznaka szacunku i lojalności.
Tworząc letnie kompozycje kwiatowe, musimy pamiętać nie tylko o samych roślinach, ale też naczyniu, w którym je ułożymy. Oczywiście w większości przypadków będziemy stawiać na wazony – specjalnie do tego celu przeznaczone. Ale kto powiedział, że i w tym przypadku nie możemy dać się porwać inwencji twórczej? Latem nie bójmy się eksperymentów! Polne kwiaty możemy z powodzeniem umieścić w obfitym wazonie lub koszu – zadbajmy tylko o dostęp do wody. Róże warto prezentować w kryształowych wazonach lub ręcznie malowanych misach. Hortensje będą wyglądać pięknie w glinianych naczyniach stylizowanych na ogrodowe donice.
Im więcej kwiatów mamy, tym więcej naczyń będziemy potrzebować. Jeśli zabraknie nam wazonów, nie wpadajmy w panikę! Sprawmy, by nasze mieszkanie wyglądało niczym kwietna łąka. Umieszczajmy nasze kompozycje w doniczkach, miskach, eleganckich szklankach i przygotowanych do tego celu słoikach. Sprawdzi się też dzbanek lub nieużywana karafka na wino. Niech się dzieje!