Najnowsze wieści, plotki i skandale – gdzie szukano informacji?

Plotki i skandale są niemal tak stare, jak stara jest ludzkość. Człowiek od początku swojej historii był zainteresowany nie tylko swoim życiem, ale również tym, co słychać u sąsiada. Co było pierwszą plotką? Skąd czerpano wiedzę o gwiazdach w niedalekiej przeszłości? O tym w poniższym tekście.

Kiedy powstała pierwsza plotka? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest, że człowiek rozumny (Homo sapiens) pojawił się na Ziemi około 40 tysięcy lat temu, pismo to wynalazek sprzed 6 tysięcy lat, zaś pierwsze cywilizacje (w powszechnym rozumieniu) powstały około 3-4 tysięcy lat przed Chrystusem. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że pierwsze plotki i skandale pojawiły się przed wynalezieniem pisma. Dlaczego? Ponieważ najnowsze wieści, plotki i skandale o gwiazdach i celebrytach z czasów prehistorycznych przekazywane były ustnie. Co to oznacza wie każda osoba, która kiedykolwiek grała w „głuchy telefon”.

Plotki i skandale u progu naszej ery

Plotki, skandale, afery – to dla wielu osób chleb powszedni. Miłośnicy show biznesu nie wyobrażają sobie dnia bez sprawdzenia, co słychać u ich ulubieńców. Jednak w dawnych czasach plotki były ostro tępione, m.in. przez chrześcijan. W „Starym Testamencie” stoi, że: „Kto jest gadułą, ten zdradza tajemnice, więc nie zadawaj się z plotkarzem”. W podobnym tonie wypowiada się święty Jakub, który w jednym ze swoich listów napisał: „A niech każdy człowiek będzie skory do słuchania, nieskory do mówienia”. Wnioski są oczywiste – skandale i plotki były przez wieki źle widziane w towarzystwie i starano się unikać ich słuchania.
Przeczytaj również dlaczego uwielbiamy plotki i skandale: tutaj

Najnowsze wieści ze świata show biznesu – współcześnie

Aktualnie znajdujemy się okresie, który historycy określają mianem „postzimnowojennym”. Choć rozpoczął się on w 1991 roku i trwa do dziś, spokojnie moglibyśmy podzielić go jeszcze na trzy inne kategorie, obejmujące lata 90. XX wieku, początek XXI wieku i czasy od roku 2014. Dlaczego? Ponieważ postęp technologiczny, jaki się w tym czasie dokonał jest nieporównywalny z żadnym innym okresem w historii. Jeszcze parę lat temu najnowsze wieści, plotki i skandale o gwiazdach i celebrytach czerpało się z kolorowych czasopism. Dziś, choć nadal one istnieją, młodzi ludzie czytają informacje głównie z Internetu. Aktualnie, by dowiedzieć się np. ile Sobel ma lat, wystarczy wpisać tę frazę w wyszukiwarkę.

W czasach przed rozpowszechnieniem się Internetu, wszelka wiedza dotycząca gwiazd, gwiazdeczek, skandali, romansów i plotek była skryta na kartkach czasopism dla kobiet. Prasa kobieca składała się głównie z tytułów czerpiących zyski głównie z opisywania życia sławnych ludzi. Jej wadą było to, że poszczególne tytuły ukazywały się z reguły raz w tygodniu. Dziś jej rolę przejęły portale plotkarskie, gdzie informacja o tym, że Doda kichnęła pojawia się szybciej niż piosenkarka zdąży wytrzeć sobie nos. I właśnie z tego powodu to Internet żyje plotkami, skandalami i aferami z życia gwiazd.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis