Ogrody wertykalne są obecnie jedną z najpopularniejszych form dekoracji wnętrz. Mogą być one konstruowane wewnątrz, jak i na zewnątrz ścian budynków. Ich główną zaletą jest oryginalny i efektowny wygląd, dodatkowo uzmysławiają, jak ważna jest natura w życiu każdego człowieka. Decydując się na założenie takiej dekoracji wnętrza, trzeba pamiętać, że rośliny w zielonych ścianach wymagają szczególnej pielęgnacji.
Ogród wertykalny – co to jest?
Ogród wertykalny, z jęz. łacińskiego verticalis – pionowy, to mniejsze lub większe konstrukcje, albo całe ściany obsadzone żywymi roślinami. Takie duże przestrzenie obsadzone roślinami umożliwiają naturalne odświeżanie powietrza, są również wyjątkową ozdobą. Wpisują się w popularny obecnie trend dbałości o środowisko i życie blisko natury. Na pomysł wykonania projektu ogrodu wertykalnego wpadł francuski przyrodnik Patrick Blanc, który obserwował, jak rośnie gęsta roślinność lasów tropikalnych. Obecnie jest to bardzo popularna forma aranżacji przestrzeni mieszkalnej, dostępne są specjalne konstrukcje umożliwiające założenie ogrodu wertykalnego. Ogród wertykalny można zaaranżować w nowej inwestycji, wybierając np. mieszkania w Malta Point.
Zakładanie ogrodu wertykalnego w mieszkaniu – wskazówki
Duże powierzchnie ogrodów wertykalnych zakładane są przez profesjonalne firmy, mniejsze formy aranżowane w mieszkaniach można wykonać indywidualnie.
- Wybór miejsca – najlepszym miejscem do założenia ogrodu wertykalnego jest ściana południowa albo zachodnia, ponieważ panuje tam optymalne nasłonecznienie. Trzeba również wybrać odpowiednie miejsce pod względem wytrzymałości, w zależności od zastosowanej technologii roślinność może ważyć od kilku do kilkudziesięciu kilogramów, dlatego należy wybierać ściany nośne o dużej wytrzymałości.
- Montaż ogrodu wertykalnego powinien uwzględniać jego przyszłą pielęgnację, ponieważ sama konstrukcja nie jest trudna do wykonania, a najwięcej pracy trzeba włożyć w uprawę roślin, inaczej mogą szybko marnieć i wysychać. Skrzynie lub specjalne moduły z roślinami należy zamontować na specjalnych kratownicach umocowanych do ściany. Między kratownicą a ścianą należy zastosować odpowiedni rodzaj izolacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie już na etapie montażu automatycznego systemu nawadniania i fertygacji, która umożliwia precyzyjne nawożenie roślin. Cała konstrukcja ma zazwyczaj szerokość około 40 cm.
- Wybór roślin do ogrodu wertykalnego nie powinien uwzględniać roślin delikatnych i sukulentów, ponieważ bardzo szybko zostaną one zagłuszone przez inne rośliny albo uszkodzone mechanicznie. Zalecane są pnącza, filodendrony, cissusy, ciekawym akcentem może być zastosowanie storczyków, które w naturalnym otoczeniu nie korzystają z podłoża, są łatwe w pielęgnacji i długo kwitną. Atrakcyjnie prezentuje się dracena, a na większych powierzchniach mogą to być np. łosie rogi oraz monstery. W zielonych ścianach bardzo dobrze prezentują się różne odmiany bluszczy.
- Koszt założenia ogrodu wertykalnego uzależniony jest od jego konstrukcji, najdroższe są modele wykonane na zamówienie i wyposażone w automatyczne systemy nawadniające. Cena roślin również jest bardzo zróżnicowana, oryginalny pomysł ogrodu wertykalnego jest oparty o wykorzystanie roślin tropikalnych, ale w naszych warunkach klimatycznych należy używać takich gatunków, które są do nich przystosowane.