Pięknie i nastrojowo – ślub jesienną porą

Złota jesień, mieniąca się feerią kolorów, wśród których główne skrzypce zdecydowanie grają różne odcienie złota, tradycyjnie związanego z uroczystością zaślubin, i czerwieni – barwy dojrzałej miłości, to idealna czas na powiedzenie sobie sakramentalnego: tak. Trudno o bardziej nastrojową porę roku. Młode pary coraz częściej dostrzegają i wykorzystują urok jesieni.

Źródło: @junebugweddings

Według danych statystycznych wciąż najwięcej małżeństw w Polsce zawieranych jest w okresie letnim. Szczyt sezonu przypada na miesiące z literą „r” – czerwiec i sierpień. Przyczyny są różne. Dla niektórych ważna jest letnia pogoda – często ma to wymiar praktyczny, bo jesienią trzeba zainwestować w dodatkowe elementy garderoby, dotyczy to zwłaszcza panny młodej, inni kierują się sezonem urlopowym, a jeszcze inni wierzą, że magiczne „r” w nazwie miesiąca przyniesie im szczęście. Są też tacy, dla których ważna jest tradycja rodzinna czy osobiste przyzwyczajenia. Tymczasem najpiękniejszy klimat mają właśnie wesela jesienne.

Źródło: @junebugweddings

Symbolika jesieni – dojrzała miłość

Jesień to okres zbiorów tego, co się zasiało wcześniej – zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Dojrzałe owoce symbolizują pełnię, doskonałość i najwyższe stadium rozkwitu. Z kolei suche, spadające z drzew liście przypominają o upływie czasu – jakby chciały powiedzieć: et in Arcadia ego (i ja jestem w Arkadii). Słowa te nie muszą mieć jednak wydźwięku negatywnego – są przypomnieniem, że należy maksymalnie wykorzystać dany nam czas. Brzmi nostalgicznie? Tak, ale taka właśnie jest jesień – delikatnie melancholijna, refleksyjna, nigdzie się nie spieszy, pozwala do woli nacieszyć się swoimi darami. To idealna pora na uwicie wspólnego gniazdka przed zimą.

Źródło: @emasasaweddings

Wesela jesienne – motyw przewodni

Natura jest najlepszą inspiracją, jeśli chodzi o motyw przewodni ślubu i wesela. Jesienią idealnie będą się prezentować odcienie ciepłe – złoto, écru, czerwień, brąz, skąpane w nastrojowym świetle świec i lampionów. Bukiet panny młodej powinien być zrobiony z dużych, dojrzałych, jesiennych kwiatów, np. astrów, chryzantem, dalii, wrzosów czy begonii. Jako dodatek świetnie będą wyglądać owoce jarzębiny czy niewielkie jabłuszka, które również mogą się stać elementem przewodnim wystroju sali weselnej oraz kościoła, a także wianka, jeśli się zdecydujesz na taką właśnie ozdobę głowy zamiast welonu. W tym samym stylu należy przygotować również podziękowania dla gości. Jesień to dobra pora na stylizacje retro oraz rustykalne. Jeśli planujesz ślub w listopadzie lub pod koniec października, nie zapomnij o lampionach przygotowanych z dyni. Prawda, że jesienne klimaty są niesamowite?

Kreacje ślubne na jesień

Wesele jesienne wymaga przygotowania odpowiedniej garderoby. Oprócz garnituru i sukni ślubnej trzeba także zadbać o stylowe okrycia wierzchnie, które będą się dobrze prezentować i ochronią nas przed zmarznięciem – lepiej się nastawić na różne niespodzianki pogodowe. Panny młode mają do wyboru etolę, bolerko, płaszczyk lub… kolorowy kardigan, dopasowany do koloru bukietu – to nowy trend jesiennych wesel. Na wszelki wypadek warto się również zaopatrzyć w dwie pary butów ślubnychszpilki na wesele oraz botki, gdyby było deszczowo lub chłodno. Pamiętaj o tym, że w kościołach, zwłaszcza tych zabytkowych, posadzka jest naprawdę zimna. Pan młody z kolei w razie niepogody stylowo będzie wyglądał w eleganckim płaszczu. W razie deszczu z pewnością warto mieć pod ręką również ślubną parasolkę.

Źródło: @junebugweddings

 

Wybór miejsca na przyjęcie weselne

Jesienią zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać salę zamkniętą niż plener na miejsce wesela. Jeśli zdecydujecie się jednak na imprezę pod gołym niebem, zadbajcie o to, aby było sucho i ciepło. Nie namawiamy do zaklinania pogody, choć można oczywiście spróbować. W razie gdyby się nie udało – warto pomyśleć o tym, aby stół i miejsce przeznaczone do tańczenia były zakryte, np. namiotem. W zimniejsze miesiące dobrym rozwiązaniem w plenerze są parasole grzewcze, gwarantujące ciepło na dużej przestrzeni. Jako podziękowania dla gości można przygotować pamiątkowe koce z polaru, którymi będą się mogli okryć podczas wesela, jeśli w nocy zrobi się zbyt chłodno.

 

Magia ślubnych fotografii

Zdjęcia ślubne to pamiątka na całe życie. Jesień – ze względu na swe kolory – to jedna z najbardziej fotogenicznych pór roku. Fotografie zrobione w plenerze na pewno będą udane i wszystkich zachwycą. Natura sama w sobie jest doskonałym tłem. Nie musisz szukać zabytkowych ruin czy jechać nad morze, wystarczy park lub ogród – romantyczny klimat stworzą kolorowe kwiaty, dynie, pledy i złociste liście spadające z drzew. 

W latach 30. ubiegłego wieku jednym z najpopularniejszych miesięcy ślubnych był listopad. Teraz jest to miesiąc, w którym odbywa się najmniej wesel. Może warto skorzystać z niepowtarzalnej jesiennej aury i odczarować listopad na nowo? Za przyszłych małżonków trzymamy kciuki i jak zwykle stylowo inspirujemy.

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis