Stokrotki w doniczce – jak je uprawiać i pielęgnować? Porady

Każdy chyba zna już od dzieciństwa małe kwiaty stokrotek zrywane na trawniku albo  podczas spacerów na łące. Jak uprawiać je w doniczce?  

Stokrotki – charakterystyka rośliny i popularne odmiany 

Liczne odmiany stokrotki pozwalają na wybór odpowiednich kwiatów do różnych kompozycji. Ich  zapach jest ledwie wyczuwalny, ale za to zachwycają niezwykle urokliwym wyglądem.  Kwiatostany stokrotek osiągają średnicę o 1 (stokrotka dzika) do 5 cm (szlachetne odmiany  hodowlane) i dorastają do nawet 25 cm. Najczęściej występującą odmianą jest stokrotka pospolita.  Odmiany hodowlane są bardziej okazałe. 

Stokrotki znane są nam wszystkim od najmłodszych lat. Zaraz obok bratków czy pierwiosnków to  jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Już jako dzieci chętnie je zbieramy, podziwiając  nieskazitelną biel rośliny. Stokrotki na balkonie pięknie prezentują się w doniczkach, a ponieważ  nie są zbyt wymagające, dobrze czują się również w skrzynkach oraz pojemnikach. Doskonale  wyglądają też jako kwiaty posadzone w domu. W sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany, które różnią się kolorami i kształtami. Do  najpopularniejszych należą te o kwiatach pełnych, obok których nie da się przejść obojętnie. 

Popularne odmiany stokrotek: 

  • Stokrotka pomponette – dwuletnia roślina, która dorasta nawet do 20 cm i cechuje ją długi  okres kwitnienia – od kwietnia do lipca. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, na kwietniki i  rabaty oraz jako roślina doniczkowa. Zaleca się ją sadzić gęsto. Świetnie sprawdzi się w  każdym ogródku i pomieszczeniu – jeżeli nie możemy się zdecydować, czy kupić nasiona  rośliny do ogrodu czy do domu, zawsze możemy podjąć decyzję później. Roślina dobrze prezentuje się na kwietnikach, obwódkach i rabatach, a także w zestawieniu wraz z innymi  bylinami.
  • Stokrotka Monstrosa – idealna do ogrodu i do pojemników. Uprawiana jako roślina  dwuletnia. Pełne i półpełne koszyczki kwitną przez całą wiosnę i lato. Nasiona stokrotek  wysiewa się pod osłonami między czerwcem a lipcem. 
  • Stokrotka Ave – jedna z tych odmian, która idealnie sprawdza się jako część bukietu.  Osiąga wysokość od 15 do 20 cm. Posiada wysokie zdolności adaptacyjne, przez co nie  trzeba poświęcać jej dużo czasu. To idealna opcja dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją  przygodę z uprawą roślin, ale np. codzienne obowiązki sprawiają, że często zapominają o  dodatkowej pielęgnacji kwiatów. 

Stokrotka w doniczce – kiedy sadzić? 

Jak już wiemy, stokrotka doniczkowa nie należy do roślin wymagających, co na pewno ucieszy  początkujących ogrodników i osoby, które np. otrzymały ją w prezencie, ale zupełnie nie wiedzą jak zabrać się do pielęgnacji. Aby uprawa w domu mogła przynieść efekty, należy wiedzieć, że  regularne podlewanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów będzie niezbędnym elementem  procesu.  Jeżeli nie chcemy trzymać stokrotek w domu, możemy przyozdobić balkon. Sadzi się je tam od  maja – dobrze wyglądają w grupach. Ładny efekt daje tworzenie kolorowych kompozycji i łączenie z innymi kwiatami, np. bratkami, które też są odporne na niskie temperatury. Posadzona w  pojemniku stokrotka kwitnie kilka do kilkunastu tygodni. Później warto przesadzić ją do ogrodu,  gdzie zawiąże nasiona i wysieje się do gruntu, a w przyszłym roku będzie ponownie cieszyć nasze  oczy. Jednak kwiaty nowych siewek mogą być inne. Dlaczego? Ponieważ stokrotki łatwo się  krzyżują dzięki latającym i zapylającym rośliny pszczołom.

Nasiona stokrotek – jak je kupić? 

Nasiona stokrotek sprzedawane są w małych torebkach. Bywają w supermarketach, ale dobrze jest  udać się po nie do sklepu ogrodniczego lub dużego centrum ogrodniczego, by mieć większy wybór  i możliwość skorzystania z fachowej pomocy. Sprzedawcy mający doświadczenie chętnie biorą pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i starają się pomóc. Warto korzystać z punktów, które cieszą  się popularnością i dobrą opinią, np. wśród sąsiadów mających swoje ogrody lub członków rodziny. Posiadając upragnione nasiona możemy skupić się na sianiu ich w naszej doniczce. Kiedy?  Najlepiej w czerwcu, jednak jeżeli nie zdążyliśmy tego zrobić, lipiec i sierpień też są odpowiednimi miesiącami (zwłaszcza podczas siania stokrotek w doniczce, a nie w gruncie). W doniczce nasiona  stokrotek wysiewa się do gleby uniwersalnej, a stokrotki w ogrodzie do spulchnionej lub  odchwaszczonej. 

Stokrotki w doniczce zimą – czy możemy zostawić je na balkonie?

Doniczkę można przykryć lekko podziurawioną folią, wtedy nasiona będą miały lepsze warunki do  kiełkowania. Raz dziennie warto ją zdejmować, by gleba nie pleśniała. W takim przypadku  spleśnieją również nasiona i przygoda ze stokrotkami szybko się zakończy. Kiedy pojawią się młode stokrotki, trzeba regularnie usuwać chwaty i dbać o wilgotność gleby.  Podczas zimy można zostawić stokrotki na balkonie, jednak trzeba zadbać o to, by korzenie nie  przemarzły. Popularną opcją jest włożenie ich do tekturowych opakowań z liśćmi lub okręcenie  kocem. 

Stokrotki w doniczce wiosną – jak dbać? 

Wiosna to ulubiona pora roku naszych stokrotek – wtedy nie boją się zimna i spokojnie  wytrzymując wiosenne przymrozki ozdabiają nasze domy i balkony. Jeżeli trzymamy je w pokoju,  lepiej dać kwiatom nieco chłodu, przykręcić grzejniki, a na noc stawiać je przy rozszczelnionym  oknie. Chcąc zapewnić stokrotkom dłuższe kwitnięcie, również w tym czasie warto usuwać kwiaty,  które zdążyły przekwitnąć. 

Zastosowanie stokrotek w medycynie 

Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o tej roślinie. Nie cechuje jej tylko zewnętrzne piękno, ale  również działanie lecznicze. W medycynie ludowej napar ze stokrotki polecano przy złej  przemianie materii czy nieregularnych miesiączkach. Pity regularnie napój pomaga obniżyć  ciśnienie krwi i przeciwdziała miażdżycy, przez co poleca się go osobom starszym. Aktualnie  stosowany jest jako środek przeciwzapalny, przy źle gojących się ranach, krwawych wybroczynach, wrzodach lub wykwitach skórnych. Herbata ze stokrotek jest wskazana przy zaburzeniach przemiany materii. Korzystnie oddziałuje na  pracę wątroby i wzmacnia naczynia krwionośne. Wspomaga też leczenie nieżytu żołądka i jelit.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis