Świąteczne dekoracje w najmodniejszym skandynawskim stylu

@livetpalahaugen

Skandynawia nie od dziś działa niezwykle inspirująco na rozmaite sfery, od mody i kulinaria, po wzornictwo oraz aranżowanie wnętrz. Jako że pełen prostoty skandynawski styl ozdabiania domów z okazji Świąt Bożego Narodzenia uznawany jest obecnie nie tylko za jeden z najbardziej topowych, ale również i najurokliwszych, czerpmy z niego pełnymi garściami. Oto świąteczne dekoracje, dzięki którym w prosty sposób stworzymy niepowtarzalną i pełną ciepła atmosferę.

Prostota i naturalność

Skandynawskie świąteczne dekoracje znacznie różnią się od tych popularnych w innych europejskich rejonach. Podczas gdy w wielu krajach ma się słabość do wręcz nazbyt przeładowanych mnogością elementów bogatych ozdób, w których oprócz blasku wiele do powiedzenia mają kolory, w Skandynawii stawia się niejako na drugi wizualny biegun. Skandynawskie dekory, jakie w grudniu zaczynają zdobić domy, jak i przestrzenie publiczne, charakteryzuje niezwykła prostota. Pomimo bardzo minimalistycznego podejścia do używanych w dekoracjach kolorów, jak i materiałów, bożonarodzeniowe dekory Szwedów, Duńczyków oraz Norwegów nadal mają w sobie coś bardzo odświętnego, wręcz imponującego. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu naprawdę oszczędnych środków i użyciu we wnętrzarskich dekoracjach nierzadko niemalże monochromatycznej tonacji skoncentrowanej wokół bieli, szarości, czy pastelowego błękitu, gdzie jedynie lekko pobłyskują delikatne złote i srebrzyste akcenty, można stworzyć aranżację, jakiej zdecydowanie nie da się odmówić wielkiego czaru.

@laurakinterior

Kluczem aranżacyjnym jest też oprócz korzystania z bajkowo prezentującej się jedno lub dwubarwnej barwnej dekoracji także dodanie do niej wielu naturalnych akcentów, między innymi ozdób wykonanych z drewna, ręcznie tkanych, czy też zrobionych ze słomy lub wikliny. Ma być jasno, przytulnie, świetliście, lecz bez niepotrzebnego blichtru, za to z naciskiem na wnętrzarskie ciepło i kameralność. Możemy być pewne, że wszystkie te podpatrzone w skandynawskich domach wnętrzarskie zabiegi, razem stworzą pełną elegancji bożonarodzeniową scenerię, w której niezmiernie łatwo będzie ukoić myśli, a zarazem poczuć magiczną bożonarodzeniową aurę. Grudzień to w Skandynawii także czas terapii światłem, więc nieodłącznym elementem każdej dekoracji jest wielka ilość poustawianych gdzie tylko się da świec oraz lampionów.

@pomponetti

Świąteczne girlandy

Nie sposób wyobrazić sobie świątecznych dekoracji skandynawskich domów bez różnej maści girland. Ich tworzenie to zresztą stara bożonarodzeniowa tradycja, której kultywowanie mnóstwo osób nadal uważa za rzecz wielkiej wagi. Świąteczne girlandy, które tworzy się nieodmiennie głównie z naturalnych elementów to nierzadko świetna również okazja do rodzinnych i przyjacielskich spotkań, dzięki którym można poczuć już na całego atmosferę Świąt. Choć wieńce robią nie lada wrażenie, wyglądając jak dekoracje bardzo misterne i niełatwe w wykonaniu, to ich zrobienie wcale nie należy do trudnych. Wystarczy dowolnej wielkości obręcz, wokół której będziemy oplatać gałązki, a później dodawać poszczególne dekoracyjne detale. Wspaniale aromatyczne świeże gałązki ozdabiamy tak, jak tylko podpowiada nam wyobraźnia. Zawieszenie ich w oknach i na drzwiach wejściowych sprawi, że zmierzający do nas gości jeszcze przed przekroczeniem progu, zostaną wprawieni w odświętny nastrój.

@pomponetti

Subtelne i zachwycające

W skandynawskich wnętrzach mnóstwo świątecznych ozdób wygląda niepozornie, niezwykle subtelnie, tak jak by ktoś stworzył je od niechcenia. Szalenie popularne są ręcznie tworzone dekory, do których stworzenia potrzeba dłuższej gałęzi, a do której przymocowujemy świąteczne gwiazdy zrobione z gałązek, sznurka, czy te papierowe prezentujące się jak lampiony, szyszki, drewniane skrzaty i pierniczki. Ukochanymi dekoracjami Skandynawów, a które namiętnie rozstawiają przed Świętami na całych domowych powierzchniach są również świerkowe gałązki. Mimo pozbawionego przepychu stylu i wielkiej subtelności całość potrafi zachwycić.

@pomponetti
Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis