Budowa skóry – poznaj najważniejsze fakty
Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu – pokrywa niemal całe ciało. Pełni różnorodne funkcje, a najważniejszą z nich jest ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto wiedzieć, przynajmniej w ogólnym zarysie, jak zbudowana jest ludzka skóra, bo to pozwoli lepiej zrozumieć jej potrzeby, a także umożliwi zrozumienie tego, na jakiej zasadzie funkcjonuje jej bariera hydrolipidowa.
Wyróżnia się 3 główne warstwy skóry. Skóra właściwa (warstwa środkowa) to ta część, w której znajdują się naczynia krwionośne, dzięki którym ciało może odbierać bodźce z zewnątrz. W skórze właściwej znajdują się też gruczoły potowe. Pod warstwą środkową znajduje się tkanka podskórna, biorąca udział w procesie termoregulacji, chroniąca przed urazami i magazynująca substancje zapasowe dla organizmu. Zewnętrzna część skóry to naskórek, który chroni głębsze warstwy skóry przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiega utracie wody. Na powierzchniowej warstwie naskórka znajduje się bariera hydrolipidowa skóry, która ma duże znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla urody!
Bariera hydrolipidowa skóry – co to takiego?
Bariera hydrolipidowa, czyli inaczej płaszcz hydrolipidowy, to ochronna, zewnętrzna część naskórka, która jest warstwą izolacyjną pomiędzy organizmem a szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bariera ta chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami wywołującymi stany zapalne i choroby skóry, pyłkami, smogiem, brudem, promieniowaniem UV i czynnikami pogodowymi. Zadaniem płaszcza hydrolipidowego jest także zabezpieczenie skóry przed utratą wilgoci i wsparcie w utrzymaniu jej elastyczności. Dbanie o stan bariery ochronnej skóry jest bardzo ważne, dlatego warto postawić na pielęgnację opartą na wykorzystaniu dermokosmetyków najwyżej jakości, takich jak te z oferty CeraVe.
Płaszcz hydrolipidowy skóry zbudowany jest z wody, naturalnie występujących w skórze lipidów, w tym ceramidów i cholesterolu, a także z sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Sebum składa się głównie z trójglicerydów, diglicerydów, wosków, skwalanu i cholesterolu. Płaszcz lipidowy skóry zawiera także naturalny czynnik nawilżający (NMF), który składa się z substancji naturalnie występujących w naskórku i pomagających utrzymać optymalny poziom nawodnienia skóry. NMF to głównie aminokwasy, kwasy organiczne, mocznik, minerały i węglowodany. Barierę hydrolipidową skóry tworzy również pot (zawiera m.in. minerały i kwas mlekowy).
Co się dzieje ze skórą, gdy jej bariera hydrolipidowa została uszkodzona?
Uszkodzenie bariery hydrolipidowej prowadzi do nadmiernej utraty wody z naskórka, zatem skóra staje się sucha i uwrażliwiona. Objawy zaburzenia funkcjonowania płaszcza ochronnego skóry to uczucie ściągnięcia po myciu, swędzenie oraz zaczerwienienia. Dodatkowo naskórek może się łuszczyć, a jeśli skóra jest tłusta, staje się bardziej skłonna do powstawania wykwitów. Osoby, u których bariera ochronna naskórka została naruszona, zauważają też, że ich skóra jest mniej odporna na wahania temperatury oraz staje się bardziej podatna na infekcje (bakteryjne, wirusowe i grzybicze). Długotrwałe zaburzenia w obrębia płaszcza hydrolipidowego powodują utratę napięcia i elastyczności skóry, przebarwienia, przedwczesne pojawienie się zmarszczek, a także nasilają objawy różnych dermatoz lub przyczyniają się do ich powstania.
Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Aby odbudować płaszcz ochronny skóry, trzeba przede wszystkim unikać czynników, które mają na niego negatywny wpływ. Należą do nich między innymi zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV i bardzo niska lub wysoka temperatura powietrza. Bariera ochronna skóry może też być osłabiona przez nieodpowiednią dietę oraz długotrwały stres, ponadto jest ona słabsza u osób starszych. Płaszcz hydrolipidowy często zostaje uszkodzony wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, a więc stosowania źle dobranych kosmetyków do oczyszczania i kolejnych etapów pielęgnacji twarzy. Zaszkodzić mogą na przykład agresywnie działające płyny do mycia twarzy i toniki oraz gruboziarniste peelingi, zwłaszcza jeśli używa się ich w nieodpowiedni sposób i ma się wrażliwą skórę.
Bardzo ważny jest wybór odpowiednich preparatów do codziennej pielęgnacji skóry, istotne jest również unikanie czynników, które mogą zaburzać barierę hydrolipidową. Trzeba stosować środki myjące, które nie zaburzają pH skóry, a podczas oczyszczania skóry należy zrezygnować z nadmiernego jej pocierania. Odbudowa płaszcza hydrolipidowego jest możliwa dzięki zastosowaniu dermokosmetyków intensywnie nawilżających i uzupełniających ubytki lipidów w skórze. Doskonale sprawdzają się proste formuły zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe i fitosfingozynę. Dzięki tym składnikom bariera hydrolipidowa skóry odzyskuje równowagę i staje się mniej podatna na zaburzenia.
Pamiętaj o tym, że najlepiej będzie działać profilaktycznie i unikać uszkodzeń płaszcza ochronnego skóry. Dbaj o barierą hydrolipidową na co dzień i postaw na pielęgnację opartą na najlepszych formułach!