Kuchnia

Z Zapachem Kresu

Placek Zbójnicki

Ok, przyznam się od razu na wstępie, że na zaprezentowaną potrawę mówię jak i większość: "placek po węgiersku". I choć jak powszechnie wiadomo, u naszych madziarskich przyjaciół takiego dania raczej nie uraczymy, to nazwa tego placka, sugerująca węgierskie pochodzenie, przyjęła się u nas na tyle, że mało kto używa tej właściwej. A czy nie jest ona piękna? Przymiotnik "zbójnicki" (bądź "zbójecki") idealnie odzwierciedla charakter tego placka, którego można też określić jako "kawał ostrego skurczybyka".

Powodem, dla którego używamy określenia "po
węgiersku", jest zapewne gulasz, będący obok placka ziemniaczanego, głównym składnikiem dania. Inna sprawa, że to co my określamy gulaszem, na Węgrzech gulaszem nie jest (ale o tym w innym odcinku). U Madziarów przede wszystkim smaży się inne placki ziemniaczane zwane Langoszami. Podobnie jak pierogi ruskie, ryba po grecku czy fasolka po bretońsku, placek po węgiersku to typowo polskie danie, wywodzące się z Podhala.

Osobiście darzę placka zbójnickiego szczególnym sentymentem, gdyż jest to potrawa, którą przygotowałem na pierwszą w życiu przyrządzaną własnoręcznie kolację romantyczną. Żeby nie zaliczyć wtopy, w dniu poprzedzającym ten szczególny moment, postanowiłem potrenować i w efekcie gotowałem gulasz i smażyłem placki dwa dni z rzędu... warto było!

Składniki (na dwa duże placki)

Placki
- 60 dag ziemniaków
- 1 cebula
- 2 łyżki mąki
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczki soli
- olej do smażenia

Gulasz
- 60 dag chudej wołowiny
- 1 cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 3-4 ziela angielskie
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 czerwona papryka
- chilli w proszku
- słodka papryka w proszku
- sól
- pieprz
- mąka

Dodatki
- śmietana
- natka pietruszki

Sposób przygotowania

Wołowinę pokroić w ok. 2cm kawałki i obsypać mąką.
Smażyć partiami na rozgrzanym oleju i przerzucić do garnka.
Na tej samej patelni zeszklić cebulę pokrojoną w kostkę i czosnek drobno posiekany. Dorzucić do mięsa, wrzucić liść laurowy, ziele angielskie i zalać wszystko wodą, tak aby całkowicie przykryła mięso.
Dusić pod przykryciem ok. 1h 15min.
Po tym czasie dodać koncentrat, suche przyprawy i paprykę pokrojoną w kostkę. Gotować jeszcze ok. 20 min. Doprawić na koniec wedle uznania. Można jeszcze zagęścić mąką rozrobioną z letnią wodą.
Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce. Dodać mąkę, wbić jajko, sypnąć sól i wymieszać bardzo dokładnie.
Na dużej patelni mocno rozgrzać olej. Zmniejszyć ogień na średni. Wlać ziemniaczane ciasto i rozprowadzić łyżką równomiernie po patelni.
Smażyć dość długo - ok. 8 min z jednej strony. Przewrócić na drugą stronę (jeżeli placek jest naprawdę duży, warto poradzić sobie przy pomocy talerza - przyłożyć go z góry do patelni, obrócić wszystko, po czym zsunąć placek drugą stroną z powrotem na patelnię). Smażyć z drugiej strony kolejne 6-8 minut.
Zsunąć placek na talerz, polać gulaszem, złożyć na pół, dodać łyżkę śmietany oraz natkę pietruszki na wierzch. Serwować z kiszonym ogórkiem.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation