Kuchnia

Przepisy na ciasta i nie tylko

Angielskie ciasto świąteczne

Składniki:
175 g rodzynków
350 g kandyzowanych wiśni, odsączonych, osuszonych, pokrojonych w ćwiartki (dodałam w całości)
500 g koryntek
350 g sułtanek
150 ml sherry + więcej, do dokarmiania ciasta po upieczeniu
skórka otarta z 2 pomarańczy
250 g masła
220 g jasnego brązowego cukru (muscovado)
4 duże jajka
1 łyżka melasy
75 g posiekanych migdałów
250 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka przyprawy korzennej (do piernika)
Ponadto:
kilka łyżek dżemu morelowego, gładkiego (bez owoców, przetartego przez sitko), lekko podgrzanego
ok. 400 g masy marcepanowej, do obłożenia ciasta
Do większego naczynia wsypać rodzynki, wiśnie, sułtanki, koryntki i skórkę otartą z pomarańczy. Zalać 150 ml sherry, wymieszać. Przykryć folią spożywczą, odstawić na 3 dni, raz dziennie wymieszać. Bakalie powinny nasiąknąć alkoholem.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i przyprawą korzenną – przesiać, odłożyć.

W misie miksera umieścić masło i brązowy cukier. Zmiksować do otrzymania jasnej, puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu do całkowitego połączenia. Dodać melasę, zmiksować. Dodać mąkę z proszkiem i przyprawę, wymieszać szpatułką do połączenia. Do otrzymanej masy dodać nasączone bakalie, migdały, wymieszać.

Formę tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć podwójną warstwą papieru do pieczenia: dno i boki. Przełożyć ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 120ºC przez około 4 – 4,5 godziny (bez termoobiegu dłużej), zaczynając ciasto sprawdzać po ok. 3,5 godzinie – patyczek wetknięty w środek powinien być suchy. Jeśli ciasto będzie zbyt szybko ‚łapało’ kolor i ciemniało z wierzchu należy je przykryć papierem do pieczenia. Wyjąć, wystudzić, nie odwijając z papieru do pieczenia.

Wystudzone ciasto przełożyć do metalowej puszki lub innego pojemnika, nie odwijając z papieru, by nie wyschło. Dodatkowo można obłożyć ciasto jeszcze jedną warstwą papieru do pieczenia, boki obwiązać np. sznurkiem. Im mniejsza puszka, im mniej powietrza dostanie się do ciasta – tym lepiej. Raz w tygodniu otwierać puszkę, nakłuwać ciasto patyczkiem i nasączać/dokarmiać sherry, około 1 kieliszka za każdym razem. Przechowywać w chłodzie (lodówka) do 3 miesięcy.

2 tygodnie przed świętami przestać nasączać, a 1 tydzień przed świętami udekorować ciasto.

DEKORACJA CIASTA

Traditional Christmas Cake jest udekorowane bardzo bogato i… słodko. Ciasto najpierw smarujemy gładką konfiturą (glazurą) morelową, następnie obkładamy marcepanem i lukrem królewskim.


Jeśli nie lubicie mocno słodkich ciast, Christmas Cake można zakończyć po prostu masą marcepanową, bez dodatkowego royal icingu, przewiązać u podstawy grubą wstążką. Samo ciasto można też posmarować tylko dżemem morelowym z wierzchu i na jego wierzchu poukładać dekoracyjnie kandyzowane owoce, również posmarowane dżemem.



Ciasto umieścić na paterze ‚do góry nogami’ (spód jest teraz na górze). Podgrzać glazurę morelową, pędzelkiem równo wysmarować całe ciasto z wierzchu i po bokach.

Masę marcepanową rozwałkować, lekko podsypując stolnicę i wałek cukrem pudrem. Nawijając masę marcepanową na wałek przenieść ją nad ciasto i równo obłożyć, wyrównując ją na wierzchu i po bokach ciasta. Przyciąć na dole rozwałkowany marcepan, do wielkości ciasta.

Przy pomocy szpatułki lub szerokiego noża przenosić lukier królewski na masę marcepanową, równo wysmarować wierzch i boki ciasta. Łyżką lub mniejszym nożem można ciasto fantazyjne udekorować, by wyglądało jak przykryte czapą śniegową. Udekorować świątecznymi figurkami.

Po obłożeniu masami ciasta nie trzymamy w lodówce, najlepiej w temperaturze pokojowej lub chłodniejszej.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation