Soki owocowe i warzywne to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Świeżo przygotowane soki w domowej sokowirówce smakują o wiele lepiej niż te z kartonu, a do tego są znacznie zdrowsze. Niestety wielu osób rezygnuje z używania sokowirówki ze względu na trudne i pracochłonne czyszczenie.
Czy sokowirówka jest łatwa w czyszczeniu?
Wybierając sokowirówkę do domu, często zwracamy uwagę na jej wydajność, dodatkowe funkcje czy cenę. Zapominamy natomiast sprawdzić, czy jest łatwa w obsłudze i czyszczeniu. Niektóre wyjmowane części sokowirówek można myć w zmywarce do naczyń, o ile wyraźnie zaznaczy to producent. Jednak większość elementów trzeba będzie umyć ręcznie w zlewie. Jeśli wybierzemy kłopotliwą w konstrukcji, składającą się z wielu elementów sokowirówkę, zniechęci nas to do wyciskania domowych soków.

Sokowirówki niestety składają się z wielu części i są one na tyle duże, że często nie mieszą się w komorze zlewozmywaka. W rezultacie trzeba je myć nad zlewem. Najtrudniejszym w oczyszczeniu elementem jest sitko, które zbudowane jest ze stalowej siatki, pełnej mikrootworów. Włókna owoców i warzyw zapychają te otwory i trzeba się namęczyć, aby skutecznie je usunąć. Jeśli tego nie zrobimy, włókna zaschną, blokując otwory, przez co sokowirówka straci swoją wydajność.
Jeśli chodzi o łatwość czyszczenia, ze sprzętów do robienia soków, zdecydowanie najłatwiejsza jest wolnoobrotowa wyciskarka pozioma. Cechuje się ona prostą budową i składa z małej liczby elementów. Brakuje jej również zakamarków, drobnych części i uszczelek, które są trudne w czyszczeniu. Taka wyciskarka jest bardzo łatwa do mycia – wystarczą 3-4 minuty, by dokładnie ją oczyścić.
Jak umyć sokowirówkę?
W przypadku sokowirówki trudno jest liczyć na łatwe czyszczenie. Możemy jednak podjąć pewne kroki i postępować według wskazówek, które znacznie ułatwią mycie urządzenia. Najważniejsze jest, aby do czyszczenia przystąpić od razu, gdyż znacznie łatwiej jest pozbyć się świeżych niż zaschniętych zabrudzeń. Do czyszczenia przydadzą nam się: szczotka do czyszczenia dołączona do sokowirówki (można ją zastąpić szczoteczką do zębów), gąbka, płyn do mycia naczyń oraz ścierka z mikrofibry.

- W pierwszej kolejności opróżniamy pojemnik z odpadków. Wszystkie elementy wykonane z tworzywa sztucznego myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
- Następnie przechodzimy do czyszczenia sitka. O tym, jak wyjąć sitko z sokowirówki, aby go nie uszkodzić, przeczytamy w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. To właśnie do czyszczenia sitka będziemy potrzebować szczotki. Najpierw powinniśmy sitko opłukać pod ciepłą wodą, aby usunąć większe resztki warzyw i owoców. Dopiero później czyścimy otwory za pomocą szczotki.
- Na koniec pozostaje nam wyczyszczenie obudowy. Najlepiej użyć do tego miękkiej gąbki z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Jeśli klejące pozostałości nie chcą zejść, można je przetrzeć plasterkiem cytryny.
- Oczyszczoną obudowę i elementy wycieramy do sucha ścierką z mikrofibry i odkładamy urządzenie do szafki.

Philips Avance – sokowirówka łatwa w czyszczeniu
Marka Philips kilka lat temu wypuściła na rynek zupełnie nową sokowirówkę z kolekcji Avance, która nie sprawia aż tylu problemów podczas czyszczenia. Producent deklaruje, że proces czyszczenia tej sokowirówki trwa zaledwie minutę.
Co sprawia, że jest to sokowirówka łatwa w czyszczeniu?
Funkcja wstępnego czyszczenia
Sokowirówka Philips Avance to pierwsza na rynku sokowirówka, która została wyposażona w funkcję wstępnego czyszczenia. Aby zminimalizować nakład pracy konieczny do umycia urządzenia, wystarczy wlać o. 300 ml wody do popychacza i uruchomić sokowirówkę, ustawiając prędkość 2. W ten sposób powstanie fontanna, która dokładnie opłucze wnętrze urządzenia, usuwając pozostałości warzyw i owoców z sitka i pokrywki. Ta wstępnego czyszczeni jest najskuteczniejsza, jeśli korzysta się z niej niezwłocznie po przygotowaniu soku.
Technologia QuickClean
Standardowe sitko często blokuje włókna miąższu, przez co trudno jest je później usunąć. Dlatego marka Philips zastosowała w swojej sokowirówce specjalne polerowane sitko QuickClean. Dzięki niemu można usunąć pozostałe włókna za pomocą zwykłej szczotki kuchennej.
Miejmy nadzieję, że na rynku pojawią się jeszcze sokowirówki, których użytkowanie stanie się przyjemnością, a mycie poszczególnych elementów nie sprawi żadnych kłopotów.