Kiełki to potęga świata warzyw. Pełne składników odżywczych i łatwe w uprawie – są gotowe zaledwie w ciągu kilku dni i często dostarczają więcej witamin i minerałów niż nasze ulubione warzywa. Są także doskonałym sposobem na wprowadzenie do naszej diety dodatkowej dawki witamin, w dodatku doskonale smakują jako dodatek wielu dań. Dlaczego warto jeść kiełki?
Czym są kiełki?
Kiełki to kiełkujące ziarno warzywa, młode rośliny na drodze do pełnego wzrostu. Kupimy je praktycznie wszędzie, gdzie można znaleźć żywność, zwłaszcza w sklepach spożywczych i na targowiskach. Jeśli mamy odrobinę czasu i cierpliwości, w łatwy sposób możemy wyhodować je samodzielnie!
Rodzaje kiełków
Większość kiełków, które najczęściej możemy dostać w sklepach, dzielą się na cztery kategorie: kiełki fasoli i grochu: należą do nich kiełki fasoli mung, fasoli, czarnej fasoli, soczewicy i grochu śnieżnego. Kiełki warzywne: obejmują kiełki brokułów, lucerny, gorczycy i czerwonej koniczyny. Kiełki orzechów i nasion: czyli m.in. nasiona dyni, nasiona sezamu, kiełki nasion słonecznika. Ziarna porośnięte: kiełki trawy pszenicznej i komosy ryżowej.
Bogactwo witamin
Kiełki to przede wszystkim prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Zawierają niezbędne dla prawidłowej pracy naszego organizmu witaminy, minerały, błonnik, a także są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Zawierają ogromne ilości witaminy A, C, K i kwasu foliowego. Dodatkowo, kiełki bogate są także w ważne minerały, takie jak fosfor i magnez.
Sprzyjają odchudzaniu
Kiełki to nie tylko szereg cennych składników odżywczych, ale także charakterystyczny smak, który wzbogaci każdą potrawę w naszej kuchni. Dzięki niewielkiej ilości kalorii możemy dodawać je do sałatek, kanapek, tortilli bez obawy o dodatkowe kilogramy. Co więcej, kiełki zawierają niezwykle wysoką zawartość enzymów, które usprawniają procesy metaboliczne i poprawiają reakcje chemiczne w organizmie. Są także bogate w błonnik pokarmowy, który zadba o prawidłowe trawienie.
Poprawiają krążenie krwi
Kiełki pomagają zwiększyć krążenie krwi poprzez utrzymanie prawidłowej liczby czerwonych krwinek, za sprawą znacznych ilości żelaza i miedzi. To dodatkowo pomaga w dostarczaniu tlenu do różnych narządów i komórek oraz optymalizacji ich działania. Kiełki pomogą nam także zadbać o zdrowie naszych włosów – pomagają generować nowe naczynia krwionośne i zwiększać krążenie w skórze głowy i mieszkach włosowych.
Dbają o serce
Kiełki zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zwiększyć poziom dobrego cholesterolu (HDL) i zmniejszyć ilość szkodliwego w naczyniach krwionośnych i tętnicach. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, które pomagają zredukować nadmierny stres, a obecność potasu pomaga obniżyć poziom ciśnienia krwi, dodatkowo zmniejszając ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.
Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się
Mówi się, że kiełki zawierają mnóstwo wysoce aktywnych przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się. Co więcej, przeciwutleniacze obecne w kiełkach pomagają zwalczać wolne rodniki uszkadzające komórki, które mogą powodować przyspieszony proces starzenia się. Warto więc uwzględnić kiełki w naszej codziennej diecie, która dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych.