Dom w stylu retro

@restyleart

Moda na wnętrza w klimacie vintage nie mija. Wręcz przeciwnie, topowi dekoratorzy wnętrz są zdania, że przeżywa obecnie czasy swojej największej świetności. Tym samym, jeśli marzy nam się odświeżenie mieszkania i nadanie mu całkiem nowego charakteru, koniecznie zainspirujmy się stylistką retro. To wnętrza, które przez długie lata będą cieszyły nasze oczy świetnym smakiem, szlachetnością i niezrównaną przytulnością.

Retro fascynacje bardzo na topie

Nie da się jednoznacznie określić, jak dokładnie ma wyglądać mieszkanie w stylu retro. Hasło, jakie określa tę ciekawą stylistkę jest bowiem bardzo rozległe i mieści w sobie naprawdę wiele. Jedno jest pewne, w retro często zawiera się eklektyzm, jako że nierzadko we wnętrzach tego typu łączy się meble i dodatki pochodzące z rozmaitych dekad. Najczęściej dobiera się zaś elementy, jakie zostały wyprodukowane bądź jakie doskonale odwzorowują klimat rodem z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Jeśli jesteśmy amatorkami takich stylowych, zdecydowanie nieszablonowych i szalenie przytulnych domów z duszą, koniecznie zacznijmy zgłębiać wiedzę dotyczącą mebli oraz dodatków ze wspomnianych lat. Będzie to bardzo pomocne, jeśli będziemy chciały zakupić do domu kilka retro skarbów. Dzięki zapoznaniu się z konkretnymi modelami i sylwetkami projektantów, będziemy mogły wyłowić dekoratorskie cacka w duchu vintage za świetną cenę.

@thistimeincolour

Jak stworzyć modny retro klimat w domu?

Najbardziej udane retro wnętrza powstają często odrobinę dłużej aniżeli te utrzymane w stylu boho, rustykalnym, czy nowoczesnym. Musimy przecież pamiętać o tym, że oprócz nowych modeli bardzo sprytnie odwzorowujących fotele, kanapy, krzesła, czy stoliki sprzed lat, koniecznie musimy wejść w posiadanie prawdziwych epokowych mebli. Na to zaś potrzeba czasu. Cierpliwości – wyśmienity efekt jest tego warty!

Chcąc stworzyć perfekcyjny retro klimat w domu, warto obejrzeć kilka filmów, które kręcono w dekadzie, jakiej stylistyka najbardziej nam odpowiada. Podpatrując, w jaki sposób aranżowało się faktyczne wnętrza w latach sześćdziesiątych, czy siedemdziesiątych będzie nam znacznie łatwiej dokonywać trafnych wizualnych wyborów. Nieocenioną pomocą dla fanów retro (i ucztą dla kinomanów) będzie na przykład seans „Powiększenia” Michelangela Antonioniego, „Wstrętu” Romana Polańskiego, „Basenu” Jacques’a Deray, czy „W pełnym słońcu” René Clément.

@thistimeincolour

Retro dodatki, czyli mała wielka rzecz

Jeśli chodzi po dom retro, to bez ciekawych dodatków ani rusz. To właśnie one poza vintage komodami na zgrabnych nóżkach, czy krzesłami o eksperymentalnie obłych formach błyskawicznie upiększą nasze wnętrze. Dom w stylu retro od razu stanie się bardziej autentyczny, jeśli poustawiamy w wielu jego zakątkach zabytkowe szkło, czy zawiesimy zaprojektowaną lata temu okazałą lampę. Kluczem do sukcesu jest też użycie odpowiednich kolorów, na jakie kiedyś panowała wielka moda.

@thistimeincolour
Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis