Dobre samopoczucie trendem 2022

@leoniehanne

Ubiegłe lata dla wielu z nas były wyjątkowo wymagającym okresem. Wymusiły na nas zmiany, które stały się solidnym początkiem zachodzących zmian w podejściu do życia i naszego szczęścia. Ludzie na całym świecie – w tym eksperci i osoby publiczne  – zaczęli mówić bardziej otwarcie o znaczeniu zdrowia psychicznego. Szukanie sposobów na znalezienie szczęścia w codziennym rytmie dnia stało się czynnością na stałe wpisaną do naszych grafików, a dbanie o dobre samopoczucie największym trendem 2022 roku. Co możemy robić, by codziennie dbać o dobry nastrój?

@helen.pk

Zrób coś miłego dla drugiej osoby

Dbanie o swoje dobre samopoczucie poprzez pomoc drugiej osobie może wydawać się nieco przewrotne. Okazuje się jednak, że ludzki mózg wyjątkowo pozytywnie reaguje na altruizm. Od dzieciństwa uczono nas, że lepiej dawać niż brać – i co ciekawe, można potwierdzić to naukowo! W momencie kiedy pomagamy komuś lub obdarowujemy czymś, aktywne stają się te same części mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności co podczas jedzenia czy seksu. Zatem pamiętajmy o naszych bliskich i przyjaciołach, wspierając ich zapewnimy dobre samopoczucie nie tylko sobie.

Doświadczaj zamiast posiadać

Choć nowe buty mogą wydawać się najlepszym co nas spotka w ciągu dnia, szczęście, które poczujemy wraz z zakupem potrwa tylko krótką chwilę. Radość, którą czujemy koncentrując się na doświadczeniach, trwa znacznie dłużej niż ta podczas wymarzonych zakupów. Przyjemne doświadczenia, takie jak wyjście z przyjaciółmi, koncert, wystawa w muzeum, park rozrywki, czy też udana randka, wzmacniają w nas większe poczucie spełnienia, rozwoju, stymulują naszą witalność i sprawiają, że stajemy się szczęśliwsi. Dodatkowo nasze dobre samopoczucie potęguje wzmacnianie relacje z bliskimi, z którymi często dzielimy te radosne chwile. Zatem zamiast planować wyprawę na zakupy, lepiej zorganizujmy aktywny weekend pełen atrakcji!

@mexiquer

Praktykuj wdzięczność

Kultura, która nastawiona jest na ciągły konsumpcjonizm sprawia, że wydaje nam się, że ciągle potrzebujemy czegoś nowego, aby poczuć szczęście i spełnienie. Zazdrościmy znajomym kariery, dóbr materialnych i ogólnego powodzenia w życiu. Przyzwyczajeni do ciągłej gonitwy i stałego porównywania się, zapominamy czasem ile udało nam się już osiągnąć. Zamiast rozmyślać o tym, jak wypadamy na tle innych, pomyślmy o tym jak bardzo jesteśmy wdzięczni za wszystko co mamy, za to co dobrego nas spotyka i jak wiele to dla nas znaczy. Świadoma praktyka wdzięczności to doskonałe ćwiczenie, które sprawi, że natychmiast poczujemy przypływ pozytywnej energii.

Nie przestawaj uczyć się nowych rzeczy

Zdobywanie nowych koncepcji lub wdrażania w życie ciekawych pomysłów pomaga budować pewność siebie i satysfakcję. Edukacja została szeroko udokumentowana przez naukowców jako pojedyncza zmienna powiązana bezpośrednio z poprawą zdrowia i długowiecznością. Systematyczne stymulowanie mózgu, uczenie się nowych rzeczy, poznawanie i rozumienie bardziej wielu zjawisk i świata sprawia, że nasze samopoczucie ulega poprawie. Czujemy się spełnieni, radośni i zmotywowani do dalszego rozwoju.

@evgenia.revenko

Zadbaj o dobry sen

Siedem do dziewięciu godzin na dobę to złoty standard. Dobry sen ma kluczowe znaczenie dla aktywnych – i co za tym idzie, szczęśliwych dni. Zadbajmy o odpowiednią higienę snu pozbywając się wszelkich rozpraszaczy z otoczenia. Postarajmy się wyciszyć, rezygnując z urządzeń elektrycznych na chwilę przed pójściem spać. W zamian za to zróbmy serię ćwiczeń rozciągających, która nas rozluźni po całym dniu, weźmy ciepłą kąpiel lub poczytajmy książkę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii do działania.

Staraj się częściej uśmiechać

Oczywiście wiemy jak działa na nas prośba o wymuszony uśmiech – zazwyczaj przynosi odwrotny skutek. Jednak badania zgodnie dowodzą, że podczas ćwiczenia, polegającego na ćwiczeniu „prawdziwych uśmiechów” nasz mózg odbiera tą informację jako sygnał do tego, by czuć szczęście. Takie połączenie umysłu z ciałem, może być doskonałym treningiem, jeśli chcemy skutecznie poprawić swoje samopoczucie i natychmiastowo poczuć szczęście.

Obudź się wcześniej niż zwykle

Najpierw upewnij się, że śpisz od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Następnie zbuduj przyjemny poranny rytuał w swoim dniu, który pozytywnie nastroi Cię na resztę dnia. Powinieneś cieszyć się porankami, co jest trudne, jeśli biegasz dookoła, próbując wyjść za drzwi swojego mieszkania na czas. Dodatkowe pół godziny (lub nawet 15 minut) da ci trochę przestrzeni i od razu zauważysz zmianę nastawienia, jeśli poranek minie Ci bez nerwowego pośpiechu.

@angelina.lilienne

Utrzymuj porządek w swoim otoczeniu

Kiedy myślimy o dobrym samopoczuciu, prawdopodobnie sprzątanie domu nie figuruje na liście rzeczy, które nam je poprawią. W 2016 roku badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowego Meksyku wykazało, że bałagan bezpośrednio zakłóca zdolność ludzi do odczuwania przyjemności w pokoju. Z drugiej strony, czysta, zorganizowana przestrzeń może zwiększyć produktywność, zwiększyć pewność siebie i dać domownikom poczucie kontroli nad własnym życiem, uczucie spełnienia i przestrzeni, która wpływa także na nasze poczucie relaksu i rozluźnienia.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis