Wyrusz choć raz w samotną podróż!

@michelle.lawrencee

Podróż to zarówno odkrywanie nowych miejsc jak i droga do lepszego zrozumienia siebie. Jest to moment, w którym na chwilę odrywamy się od obowiązków, zmieniamy perspektywę, poznajemy nowych ludzi, lokalne przysmaki… po prostu doświadczamy!

@stylowi.pl

Podróż, czyli nowe spojrzenie na świat

Dla wielu okres pandemii kojarzy się wyłącznie ze „zwiedzaniem” zakątków social-mediów, co mocno odcisnęło się na naszym samopoczuciu. Po miesiącach przedłużającej się izolacji niejeden z nas marzy by wrócić do starych rytuałów, wycieczek i podróży. Być może to najlepszy czas, by pomyśleć o małym wyjeździe w pojedynkę.

Podróże bardzo często kojarzą się z gorącym okresem wakacyjnym, stresem czy wszystko spakowaliśmy, tłumami, małymi sprzeczkami z najbliższymi przez kogo tym razem spóźnimy się na samolot. Dlaczego więc wciąż myślimy o opuszczeniu naszej strefy komfortu i tak chętnie planujemy kolejne wycieczki? Odpowiedź wydaje się prosta – jeździmy aby zwiedzić świat. Jednak korzyści z podróżowania są znacznie większe.

Niezbędne dla zdrowia ciała i umysłu

Psychologowie i neurobiolodzy podkreślają jak wielkie znaczenie dla naszych procesów kognitywnych ma podróżowanie. Jest to nie tyle doświadczenie cielesne (choć nieodłącznym elementem jest fizyczne czerpanie przyjemności z wakacji), co mentalne. Oddalamy się od znanych nam dotąd obyczajów, otrzymujemy z otoczenia zupełnie nowe bodźce, stymulujemy mózg, który odkrywa nieznany dotąd nowy świat. Uwalnianie naszego mózgu od rutynowych schematów sprawia, że przechodzimy pewnego rodzaju psychologiczną transformację.

@mblockk

Sztuka cieszenia się swoją obecnością

Ogrom niezliczonych korzyści z podróżowania umniejsza fakt, że najczęściej podróżujemy w towarzystwie bliskich osób. Dla większości podróżowanie w grupie jest pierwszym i oczywistym wyborem – jest raźniej, bezpieczniej, mamy z kim dzielić piękne widoki i doświadczenia. Wyjazdy w pojedynkę często nas przerażają, albo kojarzą z męczącą delegacją służbową, którą po prostu trzeba odbyć i jak najszybciej wrócić. Okazuje się jednak, że samotna podróż może być przełomowym i niezwykle ciekawym doświadczeniem w życiu człowieka, a nawet niezbędnym etapem do prawdziwego poznania samego siebie.

Otwórz się na nieznane

Podróżując w grupie zamykamy się w wąskim, dobrze nam znanym gronie. Przenosimy swoją codzienność do nowego miejsca, czerpiąc z niego tylko powierzchownie. Podróżowanie solo daje nam niepowtarzalną okazję by przekroczyć własne granice, przełamać strach przed zjedzeniem samotnie posiłku w restauracji, zaczepić nieznajomego tubylca o wskazanie drogi, zrobić coś spontanicznego bez oczekiwania na aprobatę naszych towarzyszy. Jednym słowem przeżywamy ten czas na własnych warunkach. Nieograniczeni niczyimi planami i nastrojami, mamy okazję wsłuchać się w siebie i robić to, na co tylko mamy ochotę. Taka podróż to także doskonała lekcja odpowiedzialności oraz budującej samowystarczalności.

@stylowi.pl

Zacznij o niewielkiej wyprawy

Ponieważ pomysł o samodzielnej wyprawie za granicę większość z nasz przyprawia o ból głowy, świetnym pomysłem będzie zaczęcie od zorganizowania krótkiej, jednodniowej wycieczki. Weeked na wsi, a może zwiedzanie miejskich atrakcji? Wszystko, cokolwiek sprawi ci przyjemność i zmusi do opuszczenia wygodnych czterech ścian. Jeśli podróżujesz autem, możesz zadbać o to, żeby drogę umilała playlista składająca się wyłącznie z ulubionych utworów. Śpiewaj na cały głos i zatrzymaj się po drodze w urokliwej kawiarni. Rób wszystko to, co na co nie byłoby okazji podróżując z ukochanym, rodziną lub przyjaciółmi.

Wycieczka grupowa: razem ale osobno

Osoby podróżujące w pojedynkę po raz pierwszy powinny rozważyć zapisanie się na zorganizowaną wycieczkę grupową. Jeśli nie czujesz się do końca swobodnie organizując i spędzając samodzielnie swój wyjazd, będzie to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja. Poznasz nowych ludzi, nie ominiesz żadnych atrakcji, ale przede wszystkim nie stracisz okazji do spędzenia czasu w sam na sam, jeśli tylko poczujesz taką potrzebę.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis