Duże kwiaty do salonu – jakie wybrać?

Już parę lat temu, jeszcze przed pandemią, powrócił trend na wysokie ozdobne rośliny w domach i mieszkaniach. Szczęśliwi posiadacze dużej przestrzeni chętnie zapełniają ją donicami, w których dumnie pną się w górę okazałe monstery albo jukki. Roślinność zbliża nas do natury i pomaga się zrelaksować. Każde pomieszczenie wypełnione żywą zielenią jest przyjaźniejsze i po prostu ładne. Jakie duże kwiaty do salonu zaprezentują się najlepiej i będą łatwe w uprawie?

Popularne kwiaty doniczkowe do salonu

Przeglądając Instagram albo Pinterest, znajdziesz piękne inspiracje z roślinnością we wnętrzach. Najczęściej są to kwiaty w salonie albo sypialni, choć nie brakuje również kuchni z pnączami zwisającymi z okapów albo półek nad blatem. Jakie kwiaty do nowoczesnego wnętrza są w tym momencie najbardziej popularne? Okazuje się, że nie muszą być bardzo egzotyczne. Modne są gatunki roślin zielonych i mało wymagających. Bardzo pożądane są duże kwiaty doniczkowe. Aranżację uzupełniają rośliny zwisające. Ustawione na wyższych półkach urozmaicą wygląd ścian.

Jakie kwiaty do salonu na podłogę?

Poniżej wymieniamy gatunki, które po urośnięciu będą się pięknie prezentować w donicy na parkiecie.

  • Monstera dziurawa (deliciosa) – ten kwiat doniczkowy przeżywa swoją drugą młodość. Popularny dawniej w PRL-u, od paru lat ponownie robi furorę wśród blogerów i instagramerów. Ozdabia wszystkie nowoczesne aranżacje na wnętrzarskich stronach. Okazała roślina z dużymi liśćmi, w których z czasem robią się charakterystyczne dziury, wygląda naprawdę wspaniale. Aby urosła wysoka, należy ją podeprzeć na paliku z mchem. Wczepi się w niego swoimi korzeniami powietrznymi. Kiedy monstera płacze? Niektórzy zauważają takie zjawisko po podlaniu rośliny. Odpowiada za to gutacja, czyli odprowadzanie nadmiaru soli mineralnych i turgoru. To normalne zachowanie kwiatka.
  • Dracena – ten kwiatek wiele odmian, dochodząc aż do okazałych drzew i palm w ciepłych krajach. W naszych doniczkach najczęściej znajdują się następujące rośliny: dracena Sandera (inaczej Lucky Bamboo – nieco przypominająca bambus); dracena deremeńska wonna; dracena Godsefa z charakterystycznymi białawymi plamami na liściach; dracena obrzeżona – chyba najbardziej z tych odmian podobna do palmy.
  • Sansewieria, wężownica – należy również do rodzaju dracen. Popularnie jest nazywana „języki teściowej”. Ostro zakończone wysokie liście są pięknie wybarwione w żółto-zielone pasy. Ponieważ jest sukulentem, potrafi długo wytrzymać bez wody.
  • Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) – to kolejny kwiat do salonu, który pięknie się w nim zaprezentuje. Wyglądem przypomina palmę, choć tak naprawdę jest zbliżony do paproci drzewiastych. Jest to relikt z epoki prehistorycznej. Rośnie powoli i długo żyje.

Te duże kwiaty do salonu mają jeszcze taką zaletę, że są stosunkowo niewymagające w uprawie. Przez większość czasu są zielone, ale niektóre mogą wypuszczać kwiatki.

Kwiaty wiszące do salonu

Ładnie uzupełnią wygląd ścian. Postaw je na półkach albo regałach. Możesz je również zawiesić pod sufitem. Włóż doniczki w ozdobne kwietniki albo makramy splatane ze sznurków.

  • Paprocie z rodzaju nefrolepsis (Nephrolepis) – to najbardziej popularny kwiatek z czasów PRL-u, występujący w 19 gatunkach. Teraz jest ponownie modny. Zwisające pierzaste liście tworzą wrażenie dzikiej dżungli. Paprotki są bardzo zdrowe – oczyszczają powietrze w pomieszczeniu. Wchłaniają formaldehyd, który może się wydobywać z wykładzin, tapet albo farb do ścian. Dodatkowo wydzielają ujemne jony. Popularny jest przesąd, że paprocie „wyczuwają” choroby i gdy ktoś w domu choruje, paprotka usycha. Jednak w tym wypadku raczej chodzi o niewłaściwą pielęgnację.
  • Ciekawą odmianą paproci jest zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus). Jej liście są całe, ale mocno pofalowane. Nie opadają tak jak te u nefrolepsisów, dlatego ta paproć nadaje się bardziej na podłogę.
  • Filodendron (Philodendron) – wśród wielu gatunków, jakie ma ten kwiatek, najpopularniejszy jest filodendron pnący. To bardzo odporna odmiana, która szybko rośnie i tworzy efektowne pnącza. Można je zahaczyć o sznurek / linkę lub pozwolić, aby zwisały luźno. Sercowate liście na łodygach wyglądają bardzo wdzięcznie. Wybierając duże kwiaty do salonu, dodaj do nich tę roślinę. Idealnie zapełni wolne miejsce pod sufitem.
  • Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) – to sukulent, który zachwyca swoim wyglądem. Jego cienkie łodyżki osiągają do metra długości, a na nich znajdują się liście w kształcie kuleczki albo łezki. Ten wygląd sprawił, że roślina jest też określana jako „sznur pereł”. Wygląda bardzo ozdobnie i świetnie prezentuje się w wiszącej doniczce albo na wysokim kwietniku.
  • Hoja – ten kwiat doniczkowy ma wiele gatunków, ale najpopularniejsze to hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella). Czasem określana jako woskownica, co jest błędem, bo ta nazwa należy do innej rośliny. Ma bardzo efektowne kwiatki. Pojawiają się w małych baldachach, są w kształcie gwiazdek z czerwonym środkiem. Hoja piękna ma kwiaty białe, natomiast różowa – jak sama nazwa wskazuje – różowe. Kwiatki wydzielają słodki nektar i bardzo mocno pachną, dlatego lepiej nie ustawiać rośliny w sypialni. Nowe kwiatostany pojawiają się na miejscu poprzednich, dlatego uschniętych kwiatków nie wolno urywać albo ucinać.

Co na najwyższe półki w pomieszczeniu?

Niektóre półki pod sufitem albo wysokie szafy aż domagają się ozdobienia ich zielenią kwiatów doniczkowych. Jednak takie miejsca są trudno dostępne. Możesz się obawiać, że zapomnisz podlać kwiatek albo będzie miał zbyt ciemne stanowisko. W takim wypadku kup sztuczne rośliny do salonu. To rozwiązanie wciąż niepopularne, bo kojarzy nam się z brzydkimi plastikowymi wyrobami. Tymczasem obecnie można znaleźć sztuczne kwiaty doniczkowe, które są bardzo podobne do żywych roślin. Szczególnie dobrze zaprezentują się te zwisające, ustawione wysoko pod sufitem. A tobie odpadnie problem z podlewaniem.

Co postawić na stole w salonie?

Czasem chcemy upiększyć kwiatami także wygląd mebli. Stawiamy doniczki na stół albo na parapet. Zawsze popularne są różne rodzaje storczyków. Oprócz standardowych orchidei ciekawie prezentują się kwiaty z rodziny Oncidium, nazywane po polsku motylnikami. Są bardziej delikatne od storczyków i mają bardziej fantazyjne kształty oraz kolory. Pięknie się zaprezentują w nowoczesnym wnętrzu.

Inna subtelna roślina, która zawsze ładnie wygląda, to szparag pierzasty (Asparagus setaceus). Pochodzący z Afryki gatunek jest czasem mylony z paprotką. To jednak zupełnie inna roślina. Ma cienkie gałązki, które przypominają iglasty krzew. 

Gdy wstawiamy kwiaty do salonu, nie można zapomnieć o roślinie, jaką jest skrzydłokwiat (inaczej skrzydłolist; Spathiphyllum). Jego delikatne liście oraz kwiaty rzeczywiście nieco przypominają skrzydła jakiegoś egzotycznego ptaka. Mimo subtelnego wyglądu ta roślina jest stosunkowo odporna i niewymagająca. Dodatkowo, tak samo jak paproć, oczyszcza powietrze.

Ciekawą ozdobą są także goździki. Kwiaty te przeważnie kupujemy jako cięte, ale równie dobrze można je hodować na grządce albo w doniczce. Potrzebują wiele słońca, więc lepiej wstawić je na parapet.

Aranżacje w salonie możesz zmieniać ze względu na porę roku. Przykładowo, zimą postaw na stole małe cyprysiki ozdobione bożonarodzeniowo. W okolicy Wielkanocy najlepszy będzie jakiś wiosenny kwiat: narcyz, żonkil, hiacynt. Latem może to być któraś z pelargonii. Jesienią najładniej zaprezentują się wrzosy w paru odmianach kolorystycznych.

Donice potrzebne na duże kwiaty do salonu

Gdy zastanawiasz się, jak zaaranżować kwiaty w salonie, nie możesz zapomnieć o doniczkach. Na duże kwiaty wybierz ciężkie i pojemne donice z gliny albo ceramiki. Ważne, żeby były stabilne i miały zapewnione odprowadzanie nadmiarowej wody. Są dwa sposoby na uporanie się z wodą wypływającą spod kwiatka. To zakup doniczki z pasującą podstawką albo wstawienie doniczki w osłonkę. Ten drugi sposób daje Ci większą swobodę w aranżacji wyglądu kwiatów, bez konieczności ich przesadzania zaraz po zakupie. Każda osłonka może mieć taki sam wzór, dzięki czemu stworzysz spójny wygląd salonowej dżungli.

Innym sposobem jest miksowanie wzorów doniczek albo osłonek. Takie patchworkowe zestawienie będzie dobrze się prezentować w nowoczesnych, eklektycznych wnętrzach.

Duże kwiaty do salonu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Gdy je przesadzasz, pamiętaj o wyborze właściwej ziemi nadającej się do wybranych gatunków. Na spód donicy daj drenaż. Odpowiednie do niego będą potłuczone stare gliniane doniczki, kamienie albo keramzyt. Dzięki drenażowi korzenie nie będą miały ciągłego kontaktu z wodą. To ważne, aby roślina nie zaczęła gnić.

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis