Jak działają kosmetyki bogate w enzymy? Odkryj tołpa.® dermo enzyme

Enzymy roślinne - naczynie laboratoryjne z fragmentem rośliny
Źródło: Pexels

Enzymy to katalizatory warunkujące zachodzenie niemal wszystkich ważniejszych procesów życiowych. Katalizator to substancja, która przyspiesza reakcję chemiczną i sprawia, że przebiega ona tak, jak sobie tego życzymy, sama jednak nie zużywa się w tej reakcji. Dzięki obecności enzymów skomplikowane przemiany chemiczne w naszym organizmie mogą zachodzić w bardzo łagodnych warunkach, czyli w niskiej temperaturze i przy niewysokim ciśnieniu. W ciągu ostatnich kilku dekad enzymy stały się wszechobecne w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, papierniczym, a nawet tekstylnym. W przemyśle kosmetycznym zastosowanie znajdują przede wszystkim enzymy proteolityczne, czyli rozkładające białka (wskutek rozpuszczania białek, tworzących wiązania między komórkami warstwy rogowej naskórka, ułatwiają ich złuszczanie), i keratolityczne, czyli złuszczające. Proces złuszczania martwych zrogowaciałych komórek naskórka z powierzchni skóry jest bardzo ważny, bo dzięki niemu usuwamy powstającą z nich warstwę, która stanowi barierę niemożliwą, bądź tylko w części możliwą do pokonania dla substancji czynnych zawartych w kosmetykach.

Enzymy roślinne w kosmetykach

Pod koniec XIX wieku przebadany został enzym odkryty w owocu papai, nazwany papainą. Określono go mianem pierwszego enzymu proteolitycznego. Warto wiedzieć, że najbogatszym źródłem papainy są owoce jeszcze niedojrzałe! W skórze naturalnie występują enzymy proteolityczne, czyli wspomagające proces złuszczania się naskórka, ale wraz z wiekiem ich ilość oraz szybkość działania spada. Naturalna eksfoliacja nie jest już tak efektywna, a martwe korneocyty (spłaszczone i pozbawione jąder komórki zlokalizowane w warstwie rogowej naskórka, stanowiące końcowy efekt procesu rogowacenia) zaczynają zalegać na powierzchni skóry, która staje się przez to matowa i szorstka. Skóra taka jest podatna na trądzik, ma widoczne zmarszczki oraz przebarwienia.

Ratunkiem dla skóry, której naturalna eksfoliacja jest znacznie spowolniona, są peelingi enzymatyczne. Obok wspomnianej wyżej papainy w ich skład wchodzi także bromelaina, czyli enzym pozyskiwany z ananasa.

Właściwości papainy

• Zmiękcza martwe komórki naskórka i je rozpuszcza.

• Zmniejsza szorstkość skóry.

• Usuwa zanieczyszczenia naskórka, jak kurz, pyłki, sebum (redukuje też jego wydzielanie).

• Wykazuje właściwości rozjaśniające (rozjaśnia zarówno przebarwienia potrądzikowe, jak i posłoneczne).

• Przyspiesza gojenie się ran i oczyszczanie ich z patogenicznych mikroorganizmów.

• Działa nawilżająco i wygładzająco.

Papaina - drzewo melonowca z owocami papai
Źródło: Pixabay

Właściwości bromelainy

• Doskonale złuszcza martwy naskórek oraz oczyszcza skórę.

• Wykazuje właściwości rozjaśniające – potrafi zmniejszyć widoczność przebarwień potrądzikowych.

• Działa przeciwzmarszczkowo i przeciwtrądzikowo.

• Redukuje płytkie przebarwienia i wyrównuje koloryt naskórka – pomaga pozbyć się wrażenia zmęczonej, poszarzałej skóry.

• Pobudza mikrokrążenie naskórka, dbając o jego dotlenienie.

Bromelaina - ananas pokrojony w plasterki
Źródło: Pexels

Dwóm wymienionym enzymom pozyskiwanym z roślin często towarzyszy keratolina, enzym pozyskiwany syntetycznie na drodze fermentacji, oraz subtylizyna, enzym z grupy proteaz, pozyskiwany z laseczki bakterii Bacillus subtilis. Keratolina to enzym skutecznie złuszczający warstwę rogową naskórka, który dodatkowo wygładza skórę i pobudza jej odnowę komórkową. Subtylizyna pomaga złuszczać martwy naskórek poprzez zmiękczenie i rozpuszczenie go. Dodatkowo ma właściwości rozjaśniające, wyrównuje koloryt skóry i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych skóry. Wykazuje również działanie nawilżające, przeciwzapalne oraz wspomaga przenikanie innych substancji aktywnych w głąb skóry.

Dermokosmetyki bogate w enzymy – doskonała alternatywa dla kwasów owocowych

Peelingi enzymatyczne to doskonała alternatywa dla kosmetyków z kwasami AHA. Sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej, reaktywnej, trądzikowej i alergicznej.

W linii kosmetyków tołpa.® dermo enzyme. znajdziemy m.in. peelingi, serum i kremy, pianki do mycia twarzy, a także kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów. Jak łatwo się domyślić, wymienione wyżej enzymy są w nich łączone w taki sposób, aby działały synergicznie, czyli współpracowały w konkretnym kosmetyku tak, że ich oddziaływania uzupełniają się i synchronizują, ale także efekt tej zorganizowanej pracy zespołowej jest większy niż suma efektów działań indywidualnych.

Peelingi enzymatyczne

W peelingu enzymatycznym 3 enzymy tołpa.® z linii dermo face. enzyme. znajdziemy papainę z papai, bromelainę z ananasa oraz keratolinę, które współpracując, usuwają zrogowaciały naskórek, głęboko oczyszczają pory, zapobiegają ich blokowaniu i zmniejszają ilość zaskórników. Enzymy zawarte w tym właśnie peelingu enzymatycznym wnikają w głębokie warstwy skóry, pozostawiając ją nawilżoną, odnowioną oraz gładką w dotyku.

Niepodważalną zaletą dermokosmetyków z enzymami jest możliwość stosowania ich także w przypadku skóry wrażliwej, reaktywnej, trądzikowej i alergicznej oraz fakt, że dostarczają skórze antyoksydantów. Należy pamiętać, że lekkie szczypanie skóry towarzyszące użyciu kosmetyków enzymatycznych nie jest objawem ich działania uczulającego, a jedynie dowodem ich efektywności. Bromelaina nie wnika w głąb skóry, a jej działanie możemy wyczuć właśnie w postaci delikatnego szczypania.

Dowiedz się więcej na temat działania kosmetyków z enzymami roślinnymi

Skóra wrażliwa i problematyczna - kobieta w białej koszulce
Źródło: Pixabay

Kosmetyki enzymatyczne do pielęgnacji włosów

Rewelacyjne właściwości enzymów wykorzystywane są także w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Tak, peeling do skóry głowy to jeden z kosmetyków, które w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą i zasłużoną popularnością. Gwarantuje on maksymalne oczyszczenie skóry głowy z resztek środków do stylizacji, usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz odblokowanie ujścia mieszków włosowych. Dzięki temu możliwe jest przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, jej nawilżenie i ukojenie. Peeling ogranicza przetłuszczanie się̨ i redukuje wypadanie włosów. Równie dobrze sprawdza się na włosach naturalnych, jak i farbowanych.

W linii tołpa.® dermo hair. enzyme. znajdziemy szampony, odżywki i maski, które stosowane w starannie dobranych zestawach, pozwalają na utrzymanie nawet trudnych włosów w bardzo dobrej kondycji.

Używając kosmetyków enzymatycznych do włosów, doświadczymy synergicznego działania papainy, bromelainy oraz enzymów z soku z granatu, które mają zdolność hamowania nadmiernych reakcji zapalnych, co jest ważne np. dla alergików.

Włosy zaplecione w warkocz - kosmetyki enzymatyczne do włosów
Źródło: Pixabay

Enzymy – małe cząsteczki o wielkiej sile

Nie bez powodu nazywa się enzymy małymi cząsteczkami o wielkiej sile. Przypomnijmy: to dzięki nim reakcje biochemiczne w komórkach naszych organizmów przebiegają na tyle szybko, aby móc utrzymać je przy życiu. Dzięki tym reakcjom, które pozwalają komórkom w zależności od potrzeb budować lub rozkładać określone struktury, mogą one rosnąć i namnażać się. Gdyby nie enzymy, skóra regenerowałaby się naprawdę długo i dużo szybciej by się starzała, traciła jędrność i odporność, a proces gojenia ran byłby znacznie wydłużony.

Stosowanie kosmetyków enzymatycznych jest skuteczne i bezpieczne. Jeśli nie masz wrażliwej skóry, możesz wypróbować także działanie peelingów czy kremów, w których łączy się działanie enzymów oraz kwasów AHA – naprawdę potrafią zdziałać cuda, a spektakularne efekty pielęgnacji z wykorzystaniem takich kosmetyków będą szybko zauważalne.

Wypróbuj linię kosmetyków tołpa.® dermo enzyme. z papainą, bromelainą, keratoliną oraz ekstraktem z granatu.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis