Jesienna koloroterapia. Aranżujemy wnętrza tak, by zawsze poprawiały nam humor

@thedesignfiles

Jesienne chłody, wichury, ulewy i coraz szybciej zapadający zmrok sprawiają, że zaczynamy spędzać teraz znacznie więcej czasu w domowych pieleszach. Niestety coraz częściej łapie nas także związana z jesienną aurą chandra. Istnieje jednak pewien sprawdzony sposób, by sprawnie przegnać wszelkie smutki związane brakiem regularnych dawek słonecznej jasności i ciepła i zacząć się cieszyć z błogich chwil spędzanych w domu. Wystarczy, że zaczniemy nadawać naszym wnętrzom odpowiednią dawkę przytulności i skorzystamy z tak zwanej koloroterapii.

Wielka moc kolorów

Moc, jaką posiadają kolory na doceniali już ludzie żyjący w dobie antyku. To właśnie poprzez zastosowanie odpowiednich barw w szatach, czy otoczeniu można było zasygnalizować swoją pozycję społeczną, status materialny, czy charakter. Przez setki lat określone barwy posiadały osobną symbolikę i odzwierciedlały konkretne uczucia. To dzięki wiedzy o nich łatwiej odczytać sceny ukazane na epokowych obrazach, czy w rzeźbach.

Kolory w żadnym razie wcale nie straciły na znaczeniu i chociaż nie manifestujemy już nimi władzy, są bardzo ważnym elementem naszego życia, choć często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Otóż barwy mają ogromny wpływ na stan naszego ducha, wpływają na przeżywane emocje i w zależności od tego, jakimi z nich się otaczamy, mogą przeszkadzać lub pomagać w życiu. Wszystko to zależy oczywiście od naszego stopnia uwrażliwienia na bodźce kolorystyczne, ale zostało udowodnione naukowo, iż barwy mogą nawet pomagać w leczeniu stanów depresyjnych. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak podejść do wszelakich wyborów kolorystycznych z dużą uwagą. Niech nasze domy ożyją, dzięki użyciu pięknych barw, które zapewnią im nie tylko stylowość i oryginalność, ale też szalenie przytulny, pozytywny charakter.

@thistimeincolour

W jaki sposób dobierać kolory w mieszkaniu, aby poprawiały nam nastrój?

Dzięki odpowiednim połączeniom kolorystycznym możemy odzyskać psychiczną równowagę, lepiej się wysypiać, mieć więcej energii, zyskać większą odporność na stres, czy po prostu zacząć podchodzić do życia w znacznie bardziej optymistyczny sposób. Jak jednak wybrać kolory do wnętrza tak, aby faktycznie zaczęły pełnić w naszym życiu niemalże terapeutyczną funkcję? Zanim zasiądziemy do internetowych zakupów, czy popędzimy do galerii handlowej, przede wszystkim pomyślmy o kilku rzeczach. Dobierając kolory, warto zacząć uświadamiać sobie, jakie są nasze kolorystyczne preferencje. To, w jaki sposób oddziałuje na nas dany ton to sprawa bardzo indywidualna.

Tym samym nie myślmy teraz o barwach tylko w kontekście typowo stylizacyjnym, a więc w których nam najbardziej do twarzy, ale powiążmy je z pozytywnymi przeżyciami, wspaniałymi podróżami, do których wciąż wracamy myślami, czy też częścią natury, która ma na nas najbardziej zbawienny wpływ. Rozmyślając nad kolorem kanapy i krzeseł do salonu, wróćmy do wyżej wspomnianych inspiracji, bo to właśnie one mogą stać się kluczem do naszego świetnego jesiennego samopoczucia.

@hellohomelover

Koloroterapia na pewno zacznie przynosić wspaniałe rezultaty, na przykład, jeśli konkretne przedmioty zyskają barwę kojarzącą się z błękitno-zielonym tonem wody na Lazurowym Wybrzeżu, czyli jednym z najwspanialszych wyjazdów na jakie miałyśmy okazję się wybrać, pudrowo różowym kolorem eleganckich elewacji w ukochanym Paryżu, czy też takimi tonami, które będą przywodziły czarowne wspomnienia z pachnącego egzotycznymi przyprawami targu w słonecznym Meksyku. A może skoro największą przyjemnością są dla nas leśne spacery, w naszym mieszkaniu powinno znaleźć się mnóstwo kojących tonów zieleni i szlachetnych brązów?

Przy zmianie aranżacji, podążajmy właśnie tym tropem, a jeśli mamy świadomość, że kolorystyczne chętki mogą się nam od czasu do czasu zmieniać, nie serwujmy sobie od razu w salonie ściany w barwie oranżu, ale postawmy na drobnostki, na przykład zakup świec, świeczników, plakatów, czy tekstyliów w tym kolorze. Potem wystarczy krótka chwila i będziemy mogły wprowadzić do wnętrza inny pożądany kolor. Jesień rozgościła się już na dobre, więc czym prędzej przeprowadźmy w domu akcję „kolor”, czyli jego barwną metamorfozę.

@casaedecor
Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis