Modna metamorfoza kuchni w łatwy sposób

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się cyklicznie. Trwałość mebli kuchennych jest zdecydowanie dłuższa niż moda na nie. Jeszcze dłużej wytrzymają kafelki, o ile zostały dobrze położone. Wyremontowana kilka czy kilkanaście lat temu kuchnia z pewnością wciąż dobrze spełnia swoje zadania, a żeby była modna – wystarczy ją odświeżyć.

Źródło: @mydomaine

Generalny remont zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami, ale na szczęście – nie musisz wszystkiego zmieniać, żeby cieszyć się nowym wnętrzem. Aby nadać kuchni modny wygląd, wystarczy trochę inwencji twórczej, dobra farba i odpowiedni pędzel lub wałek.

Odnawianie mebli kuchennych

Jeśli Twoje szafki kuchenne wciąż dobrze spełniają swoje funkcje, ale są już nieatrakcyjne i przestarzałe, możesz im nadać modny wygląd, zmieniając ich kolor. Należy zacząć od wyboru odpowiedniej farby do mebli kuchennych. Następnie – trzeba przygotować szafki. Jeśli okleina, którą są pokryte, została już nadgryziona zębem czasu i odchodzi lub pojawiły się na niej nieestetyczne pęcherze, należy ją zdjąć przed malowaniem. Jeżeli natomiast jest w dobrym stanie i gładką powierzchnię, nie trzeba jej usuwać. Przed nałożeniem farby, meble umyj dokładnie wodą z płynem do naczyń, a następnie odtłuść, używając środków z alkoholem bądź octu. Na koniec przemyj je samą wodą i osusz. Teraz już czas na malowanie. W taki sam sposób można zrewitalizować kuchenne blaty. Chyba że wolisz je wymienić na drewniane – bardzo modne w stylu skandynawskim.

Kafelki w kuchni – jak je odświeżyć?

Podobnie jak w przypadku mebli – nie musisz od razu kuć kafelków, aby cieszyć się ich nowym, stylowym wyglądem. Jeśli wciąż Ci się podobają, wystarczy, jak je porządnie umyjesz i uzupełnisz fugę, która zazwyczaj najszybciej ulega uszkodzeniom. Na rynku są dostępne preparaty, dzięki którym w łatwy sposób można wypełnić powstałe w spoinie uszkodzenia. Jeżeli marzy Ci się jednak większa metamorfoza – możesz zmienić kolor kafelków za pomocą farby przeznaczonej do tego typu materiałów. Przed rozpoczęciem czynności przygotowawczych, zastanów się, czy kafle mają być pomalowane wraz z fugą znajdującą się między nimi czy nie. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, wybór odpowiedniego z nich zależy od Twoich preferencji. Zdecydowanie łatwiej jest malować płytki z fugą – można w tym celu użyć wałka. Przy malowaniu pojedynczych kafelków trzeba bardzo uważać, żeby nie wjechać pędzlem na spoinę. Jest to zadanie wymagające dużej precyzji. Aby sobie je ułatwić, oklej płytki taśmą malarską. Przed malowaniem oczywiście należy dokładnie umyć i odtłuścić powierzchnię.

Odnawianie sprzętu AGD

Białe sprzęty AGD wraz z upływem czasu żółkną, przez co wyglądają nieestetycznie, dlatego także i ich kolor warto odświeżyć. Można to zrobić na dwa sposoby – malując je bądź oklejając. W tym celu nie musisz kupować specjalnej folii, idealnie się sprawdzi również biała taśma naprawcza. Nikt nie powiedział, że lodówka musi być biała – wybór koloru należy do Ciebie, a może zdecydujesz się na oryginalny wzór? Przy okazji możesz pomyśleć o zrobieniu wąskiej, wysuwanej półki na puszki i słoiki – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Nie zapomnij pomalować ścian i parapetów

Odnawiając meble, kafelki i sprzęty, nie zapomnij o odświeżeniu ścian w kuchni. To na nich zazwyczaj osadza się tłuszcz i kurz. Świeżo pomalowane na pewno będą wyglądały estetyczniej i wzmocnią efekt całej metamorfozy. To samo dotyczy oczywiście parapetów. Jeśli pod Twoim oknem kuchennym znajduje się szeroki, dobrze nasłoneczniony parapet, możesz założyć na nim swój własny zielnik. Jest to nie tylko wspaniała ozdoba, ale także sposób na to, by mieć zawsze pod ręką świeże zioła. Jeśli uznasz, że na Twoim parapecie jest zbyt mało miejsca na taki luksus, możesz także stworzyć zielnik wiszący. Pamiętaj jednak, aby znalazł się w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Kuchnia – modne inspiracje

Modna kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nawet małe wnętrze można urządzić tak, aby znalazło się w nim wszystko to, co jest nam potrzebne. Przestrzeń pomogą Ci zorganizować szafki, barki i tajemne skrytki. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, to bardzo modny jest obecnie styl skandynawski, stawiający na odcienie bieli, szarości i surowe drewno. Jeśli wolisz cieplejsze wnętrza, możesz się zdecydować na styl prowansalski, który również stawia na biel, ale ze znaczącą domieszką lawendowych i wrzosowych odcieni fioletu. Najbardziej przytulny jest styl rustykalny. Urządzając kuchnię w ten sposób, można wykorzystać europalety do zrobienia półek, szafek czy niewielkiego stolika.

Jak widzisz – żeby odnowić kuchnie wcale nie jest potrzebny wysoki budżet. Z pewnością jednak przyda się trochę czasu, energii i ciekawych pomysłów.

Wiele oryginalnych inspiracji znajdziesz na naszym stylowym profilu.

Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis