Naturalne metody malowania pisanek

@paperthinmoon.com

Malowanie pisanek to ukochana przez wszystkich świąteczna tradycja. I chociaż zawsze możesz pójść na łatwiznę i użyć gotowego zestawu do farbowania, aby odhaczyć wykonane zadanie –  z pewnością dużo więcej zabawy i satysfakcji z efektu otrzymasz decydując się na samodzielne malowanie za pomocą naturalnych barwników! Wystarczy sięgnąć do spiżarni, koszyka z przyprawami lub lodówki, aby znaleźć wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia naturalnych farbek do jajek wielkanocnych.

@thekitchenmccabe.com

Na czym to polega?

Do stworzenia naszych barwników potrzebne będą nam warzywa, owoce lub przyprawy. Takie barwniki są ekologiczne, bezpieczne dla dzieci, a sam proces jest niezwykle ciekawy, ponieważ nigdy nie wiemy jaki efekt końcowy uda nam się uzyskać! Możemy bawić się kolorami oraz ich intensywnością, wyczarowując prawdziwą tęczę z samych naturalnych surowców. Aby zacząć zabawę z malowaniem jajek, jedyne co musimy zrobić to zastanowić się jaki kolor chcemy otrzymać i najważniejsze – jak go uzyskać?

Ekologiczna tęcza

Nasza kuchnia jest pełna naturalnych barwników. Zwykłe produkty spożywcze, takie jak czerwona kapusta, skórki cebuli czy kawa, mogą zostać użyte do przekształcenia zwykłych skorupek jajek w mozaikę kolorów. Dzieciom szczególnie spodoba się odkrywanie nieoczywistych, różnorodnych barw, jakie mogą samodzielnie stworzyć. Naturalne malowanie jajek wielkanocnych to przyjazny dla ziemi sposób na uczczenie wielkanocnej tradycji. Tak ozdobione pisanki będą przepięknie prezentowały się w koszyczku lub na półmisku wśród ciętych kwiatów, jako ozdoba naszego stołu wielkanocnego.

@mermagblog.com

Jak przygotować naturalne barwniki?

Zanim zaczniemy przygotowywać naturalne barwniki, warto jest dowiedzieć się czego będziemy potrzebowali do uzyskania konkretnych barw. Jednak należy pamiętać, że naturalne barwniki mogą dawać nieoczekiwane rezultaty. Dlatego też może się zdarzyć, że nasze pisanki zafarbują się nieregularnie lub odcień naszego wymarzonego koloru minie się z oczekiwaniami. Jednak to właśnie na tym polega cały urok tego ekologicznego procesu malowania jajek wielkanocnych. Każda pisanka to unikatowe dzieło sztuki, które z pewnością zachwyci swoją niepowtarzalną oryginalnością.

Skórki cebuli

Malowanie jajek wielkanocnych z pomocą łupinek cebuli to jeden z najbardziej znanych i tradycyjnych sposobów na uzyskanie pięknego, ceglastego koloru. Aby zebrać wystarczającą ilość łupin, warto zacząć je zbierać już na kilka tygodni przed świętami. Im więcej znajdzie się ich w naszym wywarze – tym intensywniejszy kolor naszych pisanek. Możemy uzyskać szeroki wachlarz barw wyłącznie przy tej jednej technice, od herbacianego, aż po niemal bordową czerwień. Wystarczy część zebranych łupin ułożyć na dnie garnka i położyć na nich jajka. Następnie zalać zimną wodą, przykryć pozostałymi skórkami cebuli i gotować przez około 15 minut. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze intensywniejszy kolor, wystarczy zostawić nasze pisanki w garnku aż do wystudzenia.

@thekitchenmccabe.com

Czerwona kapusta

To naturalny przepis na niebieskie i fioletowe pisanki. Wystarczy posiekać pół główki kapusty, dodać szczyptę soli, a następnie gotować 15 minut. Nasze jajka wielkanocne zyskają ciekawy, niebieski odcień – możemy zostawić je w roztworze nawet na całą noc. Aby uzyskać fioletową barwę potrzebny będzie wcześniej przygotowany wywar z czerwonej kapusty, do którego dodamy 3 łyżki octu. Gdy do takiej mikstury dodamy zabarwione na niebiesko jajka, uzyskamy pisanki w kolorze fioletowym. Cały proces moczenia powinien trwać minimum 8 godzin.

Złota kurkuma

Kurkuma znana jest ze swojego intensywnego, żółtego odcienia. Jeśli przygotujemy wywar z pięciu łyżek tej przyprawy z niewielkim dodatkiem octu, stworzymy prawdziwie słoneczną barwę dla naszych pisanek. Możemy zostawić jajka w wywarze do wystygnięcia lub wyciągnąć je po 15 minutach gotowania. Nasze pisanki zyskają jasnożółtą skorupkę.

@paperthinmoon.com

Zabawa we wzory

Jeśli mamy więcej czasu na zdobienie naszych pisanek, niesamowity efekt uzyskamy dodając im wzory. Wystarczy zebrać kilka miękkich listków, kwiatków lub ziół o ciekawym kształcie. Zwilżając je wodą obklejmy nimi nasze jajka i zawińmy w cienki bandaż, związując je nitką z obu stron tak aby przypominały kształtem cukierka. Tak przygotowany „pakunek” umieszczamy w garnku z barwnikiem. Każde jajko wielkanocne będzie niezwykłe, a efekt niespodziewany. Satysfakcja przy rozpakowywaniu miniaturowych arcydzieł – gwarantowana!

Tagi: , , , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis