Pierogi z różnych stron świata

@tartineandapronstrings

Pierogami nie sposób się znudzić. Istnieje niezliczona ilość ich wariacji, jako że zajada się je na całym świecie. Ich amatorzy koniecznie powinni włączyć do swojego jadłospisu obłędnie pyszne dim sum i ravioli. Pierogi z Chin, czy Włoch to po prostu gratka dla wszystkich pierogożerców. Przygotowuje się je banalnie prosto. 

Chińskie pierożki dim sum

Mieszkańcy Chin wprost przepadają za pierogami. Wielu z nich nie wyobraża sobie tygodnia bez uraczenia się smakowitymi pierożkami określanymi mianem dim sum. Ich sekretem jest rozpływające się w ustach ciasto i bardzo charakterystyczny farsz. Chociaż istnieje w wielu odmianach, wyróżnia go jedna rzecz.

Otóż w niezwykle wyrafinowany sposób łączą się nim rozmaite smaki. Wgryzając się w dim sum zanurzone wcześniej w sosie sojowym, poczujemy przyjemną kompilację pikanterii, słodyczy, słoności oraz orzeźwiającej kwasowości. To kwintesencja orientalnej maestrii i najlepsza odmiana, w jakiej może występować kuchnia chińska

Jako że wywodzące się z Kantonu dim sum gotuje się na parze, są lekką przekąską idealną zarówno na lunch, obiad, jak i późniejszą kolację. Aby je przygotować, powinnyśmy mieć pod ręką 300 g przesianej mąki pszennej, 180 ml ciepłej wody i szczyptę soli morskiej. Farsz powstanie z 3 szalotek, 3 marchewek, sporej garści kolendry, papryczki chili i kawałka imbiru. Dodajmy do niego także 200 g krewetek, 3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru, łyżkę sosu rybnego, 3 łyżki soku z limonki, 3 ząbki czosnku przepuszczone przez praskę i pieprz.

Kroimy warzywa, podsmażamy je, jak i krewetki, potem doprawiamy. Wyrabiamy ciasto, po czym odkładamy je na 30 minut. Rozwałkowujemy je i wycinamy w nim kółka. Umieszczamy w nich po łyżce farszu. Składamy je w sakiewki i gotujemy przez 10 minut na parze.

@unsplash(rohan.p)

Włoskie pierogi ravioli

Ravioli to jedno ze sztandarowych dań kuchni włoskiej. Mieszkańcy malowniczego Półwyspu Apenińskiego raczą się nim już od XIV stulecia. To zatem jedna z najstarszych włoskich potraw, która przez wieki w ogóle nie straciła na popularności. Po dziś dzień ravioli traktuje się jak comfort food, czyli jedzenie fenomenalnie poprawiające samopoczucie. Podobnie jak w przypadku dim sum, nie sposób określić, ile dokładnie ich odmian występuje. Mówi się, że każda mamma, jak i szef kuchni ma na nie swoją sekretną recepturę. Szczególnie warto wypróbować tę z ricottą, parmezanem i przyjemną nutą tymianku. Dodajmy do niej też orzechy włoskie.

Aby zrobić ravioli, przygotujmy 300 g przesianej mąki pszennej, szczyptę soli morskiej, 3 jajka w rozmiarze L oraz 4 łyżki wody. Nadzienie uzyskamy, łącząc garść rozdrobnionych orzechów włoskich, 100 g parmezanu, 100 g ricotty, 3 łyżki zielonego pesto, 3 łyżki octu balsamicznego i listki z trzech gałązek tymianku.

Wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy je na dwa cienkie placki. Nakładamy do nich w odstępach po łyżce farszu. Nakrywamy je warstwą ciasta. Wycinamy z niego nieduże prostokąty lub koła i łączymy brzegi. Wrzucamy ravioli do wrzątku. Są gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię.

@unsplash(v.perez)
Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis