Projektowanie wnętrz w kilku krokach – jak samodzielnie zaaranżować przestrzeń swojego domu lub mieszkania?

Projektowanie wnętrz to niezwykle kreatywny proces. Chociaż wymagający, może być jednocześnie przyjemny i sprawiać dużą satysfakcję. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a efekt spełni oczekiwania. Celem projektowania przestrzeni jest bowiem odzwierciedlenie osobowości i potrzeb wszystkich domowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o dom, czy mieszkanie, każdy może spróbować samodzielnie zaprojektować wymarzone wnętrza. Przyda się jednak kilka wskazówek, za którymi warto podążać.

Planowanie od A do Z w projektowaniu wnętrz – dlaczego jest tak ważne?

Zawsze projektowanie domów, wnętrz w mieszkaniach, czy nawet pojedynczego pokoju warto zacząć od dobrego planu. Odpowiednia koncepcja jest w końcu fundamentem każdego udanego projektu. Pozwala uniknąć wielu problemów i wielu niepotrzebnych wydatków.

Samo planowanie i projektowanie wnętrz powinno dotyczyć nie tylko wyboru kolorów czy stylu, ale również przeprowadzenia dokładnych pomiarów, rozmieszczenia mebli i przeanalizowania funkcjonalności każdego pomieszczenia.

Projektowanie domów, krok pierwszy: wybór konkretnego stylu aranżacyjnego

Decyzja o wyborze konkretnego stylu to pierwszy i najważniejszy krok do stworzenia wymarzonej przestrzeni, która dzięki niemu powinna być spójna i harmonijna. Można w tym celu inspirować się różnymi trendami, przeglądając zdjęcia w sieci czy w magazynach wnętrzarskich.

Aktualnie do najpopularniejszych trendów należą style: skandynawski, nowoczesny i klasyczny. W pierwszym z nich dominuje prostota, w drugim surowość i minimalizm, a w trzecim ponadczasowe rozwiązania. Znakomitym i niezwykle wyważonym trendem jest styl Modern Classic, który łączy klasykę z nowoczesnością lub Shabby Chic – można w nim znaleźć akcenty tradycyjne, boho i vintage.

Projektowanie domów, krok drugi: planowanie przestrzeni

Drugim krokiem w projektowaniu wnętrz, tuż po wyborze stylu, jest zaplanowanie przestrzeni. Na tym etapie liczy się już nie tylko estetyka, ale także ergonomia. Warto rozpocząć od stworzenia planu mieszkania czy domu z dokładnymi wymiarami. Należy uwzględnić tu wymiary okien, drzwi i innych stałych elementów, których miejsca nie da się zmienić.

Następnie należy zastanowić się nad przeznaczeniem przestrzeni w każdym pomieszczeniu oraz nad funkcjami, jakie mają spełniać. Dzięki temu można zaplanować np. ilość i rodzaj niezbędnych mebli, zarówno pod względem komfortowego użytkowania, jak i np. miejsca do przechowywania.

Można stworzyć niewielką makietę z tektury w pomniejszonej skali, odzwierciedlając wymiary każdego pomieszczenia i mebli. Przesuwanie takich papierowych brył pomoże ustalić najkorzystniejszy układ, który nie zaburzy przestrzeni.

Projektowanie domów, krok trzeci: dobór kolorów i materiałów

Kolory i materiały nie tylko wpływają na atmosferę w danym wnętrzu – one ją definiują. Wybierając paletę barw jeszcze na etapie projektowania wnętrz, należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, panujący w nim styl oraz ilość światła dziennego.

Ciemne pomieszczenia można z łatwością rozjaśnić, a tym samym optycznie powiększyć, wybierając jasne kolory. W przestronnych wnętrzach panuje na tym polu dowolność i tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Można zdecydować się zarówno na jasne, jak i ciemne kolory, a nawet szalone odcienie, gdyż przy odpowiednio dużym metrażu z całą pewnością nie przytłoczą większego pomieszczenia.

Projektowanie domów, krok czwarty: wybór oświetlenia

Oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu. Element ten ma wpływ na funkcjonalność danego pokoju i na nastrój domowników. Najlepiej celować w tej kwestii w wielopoziomowe rozwiązania. Oznacza to, że w każdej przestrzeni warto znaleźć miejsce dla lamp sufitowych, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie, ale także dla uzupełniającego oświetlenia.

Wszelkie lampy stołowe, podłogowe czy ścienne kinkiety mogą doświetlić te nieco ciemniejsze zakamarki. Punktowe i dekoracyjne oświetlenie pozwoli ponadto znacznie ciekawiej wyeksponować wybrane elementy, dodać im uroku, a także wprowadzić przyjemną atmosferę.

Projektowanie domów, krok piąty: uzupełnienie dodatkami i dekoracjami

Dodatki i dekoracje to przysłowiowe „wisienki na torcie” każdego projektu wnętrzarskiego. Pozwalają spersonalizować przestrzeń i sprawić, że domownicy poczują się jak u siebie. Jakie elementy warto wybrać? Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku zdjęcia, ulubione książki, wakacyjne lub rodzinne pamiątki czy cenne dzieła sztuki. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu umiaru i równowagi, co pozwoli uniknąć przesytu i chaosu. Dekoracje zdecydowanie powinny harmonizować z całą aranżacją, a nie dominować nad nią.

Podsumowując, każdy z tych kroków jest tak samo ważny w tworzeniu harmonijnej przestrzeni, która nie tylko będzie cieszyć oko przez lata, ale także zapewni komfortową funkcjonalność. Projektowanie wnętrz wymaga cierpliwości i zwrócenia uwagi na detale, ale efekt końcowy może wynagrodzić wszelkie poświęcenie. Jeżeli jednak wolimy oddać sprawy w ręce specjalistów – tych znajdziemy m.in. w serwisie Majsteria.
 

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis