Salon w stylu kolonialnym – jak urządzić?

Mówiąc o stylu kolonialnym we wnętrzach, mamy zazwyczaj na myśli styl typowy dla brytyjskich kolonii. To właśnie Wielka Brytania podporządkowała sobie w dobie kolonializmu najwięcej obszarów na świecie, stając się u szczytu potęgi największym imperium w historii świata, czasem określanym jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, bo w każdej chwili w którymś z jej terytoriów trwał dzień. Zarządcy kolonii urządzali swoje eleganckie domy na sposób właściwy dla rodzimych posiadłości, a przy tym korzystali z materiałów i motywów charakterystycznych dla kultury ludowej zależnych terytoriów. To przenikanie się kultur działało w dwie strony. Również przypadający na czasy świetności Wielkiej Brytanii styl wiktoriański odznaczał się wpływami z wielu stron świata.

Jeżeli kochasz komfort i elegancję, przy tym jesteś pasjonatem bogactwa kulturowego różnych zakątków na Ziemi i cenisz sobie czasy, w które jeszcze nie wkroczyła technologia, a popołudnie można było spędzić w wygodnym fotelu, popijając z filiżanki indyjską herbatę na wzór Brytyjczyków o stałej porze five o`clock, to zapewne doskonale poczujesz się, wprowadzając do swojego domu styl kolonialny. Jak to zrobić? Podpowiemy Ci jak urządzić salon w stylu kolonialnym, który będzie wyjątkową wizytówką domu, świadczącą o wyszukanym smaku twórcy.

Meble w stylu kolonialnym

Meble są zasadniczym elementem wyposażenia wnętrza, a te utrzymane w stylistyce kolonialnej są bardzo charakterystyczne, dlatego poświęćmy im uwagę w pierwszej kolejności. Meble w stylu kolonialnym są solidne i trwałe. Bez wątpienia posłużą nawet kilku pokoleniom. Wytwarzane są zazwyczaj z ciemnego drewna egzotycznego, które nadaje salonowi elegancji i szlachetnego wyglądu. Typowe gatunki to: mahoń, heban, wenge, czy palisander. Meble mają dość masywne bryły. Zdobią je płaskorzeźby lub dekoracyjne ażury. Charakterystycznym elementem są ciężkie kufry i skrzynie. Obok nich pojawiają się lekkie rattanowe komplety wypoczynkowe. Fotele i sofy mogą być również tapicerowane. Dobrze będzie prezentować się tapicerka skórzana. Szeroką ofertę mebli pasujących zarówno do stylu kolonialnego, jak i wielu innych znajdziesz na https://mebi.pl/

Jakie kolory i wzory są typowe dla stylu kolonialnego?

Dzienny pokój w stylu kolonialnym to miejsce, w którym na pierwsze miejsce wysuwa się czekoladowy brąz mebli i podłóg. Jego uzupełnieniem są neutralne, jasne barwy: złamana biel, delikatny beż, a także kolor kawowy albo piaskowy. Można też obrać nieco inny kierunek, stawiając na nasycone kolory Orientu: różne odcienie żółci, czerwieni, zieleni i niebieskiego. Ornamentyka jest również bogata. Tworzą ją zarówno motywy zwierzęce, botaniczne, jak i geometryczne, które pojawiają się na tkaninach, meblach, dekoracjach, czy tapetach.

Dekoracje w stylu kolonialnym

Dekoracje są tym, co najbardziej podkreśla charakter wnętrza. Jeżeli uwielbiasz przywozić wyszukane pamiątki z egzotycznych podróży, to doskonale! Pięknie udekorują one Twój salon w stylu kolonialnym. Ale wcale nie musisz wyjeżdżać na krańce świata, aby zdobyć stylowe ozdoby. Dziś nie brakuje importerów oryginalnych wyrobów dekoracyjnych, a także krajowych producentów przedmiotów o etnicznym wzornictwie rodem z dalekich krajów. Możesz postawić na komodzie rzeźbę z drzewa tekowego albo powiesić na ścianie ręcznie tkany kilim, które wprowadzą do Twojego wnętrza powiew egzotyki. Doskonale prezentują się również stare książki w skórzanych oprawach, postarzane mapy ścienne wykonane na płótnie, czy globusy.

Ważnym elementem dekoracyjnym stylu kolonialnego jest egzotyczna roślinność. W salonie z powodzeniem możesz ustawić okazałą palmę. Gatunków palm jest mnóstwo i naprawdę jest z czego wybierać. Nie musimy ograniczać się do jednego egzemplarza. W stylu kolonialnym roślinność ma być bujna. Efektowną dekoracją będzie również strelicja, czy bananowiec. Pasuje tu też niewielkie drzewko bonsai. Zwróćmy uwagę na donice, które są istotną ozdobą wnętrza. Warto wybrać te wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być donice gliniane, w formie drewnianej skrzyni albo osłonki wykonane z naturalnej plecionki.

Jeśli zadawałeś sobie pytanie o styl kolonialny – co to jest, z pewnością znasz już odpowiedź. Jeśli pragniesz urządzić salon w stylu kolonialnym, mamy nadzieję, że znalazłeś przydatne wskazówki, dzięki którym stworzysz egzotyczne wnętrze z klasą we własnym mieszkaniu!

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis