Ślub to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi. Ten niezwykły, romantyczny dzień to czas, w którym mogą przed sobą i światem przypieczętować łączące ich uczucie w gronie najbliższych osób. Na czym polega (wciąż owiany tajemnicą) ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny?
Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa human, co oznacza „człowiek”. Oddaje to w pełni ideę ślubu, w której najważniejsza jest deklaracja miłości nie przed Bogiem, nie przed urzędnikiem, ale właśnie przed drugim – najbliższym nam człowiekiem. Ślub humanistyczny wywodzi się ze Szkocji, gdzie w 2005 roku odbyła się pierwsza tego rodzaju ceremonia. Osobą prowadzącą tą uroczystość nazywa się celebrantem i może zostać nią każdy bliski uprzednio zgłoszony do tej roli. Możemy skorzystać także z pomocy profesjonalnego celebranta, który dodatkowo może pomóc nam dopracować scenariusz wymarzonych zaślubin.
Choć ślub humanistyczny nie niesie ze sobą żadnych prawnych zobowiązań, ani nie jest uznawany przez Kościół, z roku na rok zyskuje większą popularność. Z pewnością z uwagi na fakt, że nie obowiązują tu żadne ograniczenia – może go wziąć każda osoba pełnoletnia, a także możemy zrealizować tego dnia każde marzenie z nim związane. Ślub na plaży, w środku lasu, a może podczas lotu balonem? W tym wypadku ograniczeniem może stać się wyłącznie nasza wyobraźnia.

Dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?
Ślub humanistyczny może być doskonałą alternatywą dla osób niewierzących lub niepraktykujących, którym zależy na emocjonalnej i osobistej ceremonii. Ponieważ ślub cywilny jest zazwyczaj bardzo krótki i oficjalny, czasami może być niewystarczający dla młodej pary. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla partnerów różnej narodowości. Ceremonia może być poprowadzona w paru językach, co pozwoli czuć się swobodnie zaproszonym gościom. Ponadto ślub humanitarny daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego osobom tej samej płci. Ponieważ w Polsce takie śluby wciąż nie są możliwe, jest to idealne rozwiązanie, by zorganizować piękną, symboliczną uroczystość dla zakochanych, najbliższej rodziny i przyjaciół. Dodatkowo takie pary mogą podpisać również umowę partnerską, która pozwoli uzyskać część praw zarezerwowanych dla małżeństw. Bardzo często takie śluby są organizowane wyłącznie by celebrować je z bliskimi po tym, gdy wcześniej zostały sformalizowane za granicą.
Nieograniczone scenariusze
Tym co przede wszystkim wyróżnia ślub humanistyczny na tle pozostałych, to całkowita swoboda w wymyślaniu scenariusza przebiegu naszej wymarzonej ceremonii. Może się odbyć w dowolnym miejscu, o dowolnej porze – całkowicie na naszych zasadach. Taka uroczystość nie będzie ograniczona narzuconymi tradycjami, ani godzinami pracy urzędnika państwowego. Możemy wybrać dowolną muzykę tworzącą atmosferę, a także wygłosić wzruszające przemowy, które z pewnością uczynią ten dzień wyjątkowym.

Osobista przysięga małżeńska
Moment wypowiadania przysięgi małżeńskiej to zdecydowanie jedna z najbardziej wyjątkowych chwil towarzyszących ślubom humanistycznym. W odróżnieniu od ślubu kościelnego lub cywilnego, nie polega ona na powtarzaniu gotowej przysięgi za księdzem lub urzędnikiem, ale na wygłoszeniu samodzielnie przygotowanej przemowy, w której możemy przekazać drugiej połówce swoje uczucia, naszą radość i wdzięczność, a także przytoczyć romantyczną anegdotę, którą chcielibyśmy się podzielić z najbliższymi.
Ślub cywilny na ślubie humanistycznym
Istnieje także możliwość zawarcia ślubu cywilnego podczas ślubu humanistycznego. Dzięki temu podczas jednej uroczystości dopełnimy wszelkich formalności, jak i nie stracimy szansy na elastyczną formę ceremonii zgodnej z naszymi oczekiwaniami.

Symboliczne rytuały
Podczas ślubu humanistycznego mamy możliwość uwzględnienia także tradycyjnych elementów takich jak wymiana obrączek czy podpis pamiątkowego aktu. Mogą je także zastąpić inne, symboliczne rytuały jak np. ceremonia zapalania świecy czy przewiązanie rąk wstęgą. Para młoda może także zaproponować swój własny pomysł, który być może jest związany z jakimś osobistym wspomnieniem, historią poznania lub wiąże się z kulturą któregoś z małżonków. Śluby humanistyczne to uroczystość, która daje możliwość wyprawienia (dosłownie) wymarzonej ceremonii.