Rozmaite pasty to kwintesencja kuchni śródziemnomorskiej. Nie sposób się nimi znudzić, zwłaszcza że istnieje wręcz nieskończona ilość kształtów makaronu, jak i przepisów na sosy do nich pasujące. Oto pomysły na najpyszniejsze włoskie pasty, które wyczarujemy, nie spędzając za wiele czasu na ich przygotowaniu.
Cytrynowy makaron z kozim serem
Włosi uwielbiają dodawać do sosów makaronowych cytrusową nutę. Jak ulał pasuje ona do śródziemnomorskich przypraw oraz pysznych kremowych sosów powstałych na bazie sera. Dodaje im wiele świeżości, a także doskonale podkręca ich aromat. Do zrobienia podobnego sosu potrzebnego do przygotowania dwóch porcji pasty, będziemy potrzebowały świeżo zmielonego pieprzu, odrobinę soli morskiej, kilku stołowych łyżek serka mascarpone, soku wyciśniętego ze sporej cytryny, pięćdziesięciu mililitrów śmietanki kremówki, kawałka miękkiego koziego sera (około pięćdziesiąt gram), który z łatwością ulegnie roztopieniu, na przykład koziej rolady, a także kilku gałązek świeżego rozmarynu. Powstały z wymienionych składników sos mieszamy z dowolnym rodzajem makaronu (około sto pięćdziesiąt gram). Przed podaniem makaron posypujemy utartą skórką cytrynową. Możemy także udekorować go małymi kawałkami koziego sera. Efekt zadowoli nawet najbardziej wybrednych fanów makaronów!
Carbonara to pasta, która swą fantastyczną kremowość zawdzięcza szczególnej recepturze. Tradycyjny sos powstaje bowiem nie ze śmietanki kremówki, ale poprzez zmieszanie niewielkich kawałków dobrze wysmażonego boczku, z którego uprzednio wytopił się tłuszcz wraz z dwoma żółtkami jaj, lekko podsmażonym czosnkiem, serem pecorino lub grana padano (około trzydzieści gram), posiekaną natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem (składniki na dwie porcje). Nasza carbonara zyska jeszcze więcej na smaku i porcji przyswajanych witamin, jeżeli dodamy do sosu usmażoną lub zgrillowaną wcześniej cukinię. Ugotowany al dente makaron w typie spaghetti (sto pięćdziesiąt gram) mieszamy z powstałym sosem. Tuż przed podaniem polewamy go dwoma rozbełtanymi białkami jajek, a następnie posypujemy płatkami wybranego sera.
Makaron z sosem z pieczonej papryki i suszonych pomidorów
Kolejnym przepisem na obłędnie smakowitą pastę jest ta, do której sosu wkomponujemy pieczoną paprykę. Aby uzyskać zachwycającym aromatycznym smakiem sos, do pomidorów w puszcze dodajmy dwie zblendowane czerwone papryki, które wcześniej upiekłyśmy (czas pieczenia to trzydzieści minut w temperaturze dwustu stopni), kilka suszonych pomidorów, parę gałązek świeżego tymianku, dwa przepuszczone przez praskę i delikatnie podsmażone ząbki czosnku, świeżo zmielony pieprz oraz trzydzieści gram sera grana padano bądź pecorino. Do sosu możemy dorzucić także wybrane warzywo, na przykład bakłażana, cukinię lub pomidorki koktajlowe.