Zaskórniki zamknięte – po jakie kosmetyki sięgać, kiedy się pojawią?

Zaskórniki zamknięte są specyficznymi wykwitami, które powstały na skutek zablokowania gruczołów łojowych. Najczęściej zmagamy się z tą dermatozą w okresie młodzieńczym, kiedy to hormony buzują i trudno je okiełznać. Kluczowym elementem leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą właściwych kosmetyków. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się z zabiegów kosmetycznych, jednak już w zaciszu własnego domu można przeciwdziałać powstawaniu nowych cyst. Po jakie kosmetyki sięgać, kiedy pojawią się zaskórniki zamknięte? Podpowiadamy.

Czym są zaskórniki zamknięte?

Ta forma zaskórników charakteryzuje się tym, że cysty nie są wystawione na działanie powietrza. Otwór porów jest natomiast zatkany, utrzymując się pod powierzchnią cery. Z tego powodu zaskórniki otwarte są często zakończone białą główką. Nazywane są również prosakami, które mogą być żółte i twardsze w dotyku. Obie te formy będą wybrzuszały powierzchnię skóry, tworząc przynajmniej niewielki guzek.

Chociaż mogą pojawić się w niemal dowolnym miejscu na ciele, zaskórniki zamknięte najczęściej występują na twarzy, a szczególnie w okolicach strefy T, która obejmuje podbródek, czoło oraz nos. Mogą także również różnić się wielkością. Zwykle ich średnica oscyluje od 1 do 2 milimetrów, a często mogą one być nawet zbyt małe, aby można było je zobaczyć. Nieodpowiednie obchodzenie się z nimi często powoduje zakażeniem i rozwojem stanu zapalnego. Zwykle nie bolą ani nie powodują chęci drapania się, jednak mogą sprawić, że będziemy odczuwać duży dyskomfort w związku z ich występowaniem.

Powstawanie głębokich zaskórników zamkniętych

Te malutkie cysty są efektem nadmiaru nagromadzonego sebum, które nie ma prawidłowego ujścia. W takim przypadku dochodzi także do nieprawidłowego złuszczania oraz namnażania się bakterii. Głębsze formy zaskórników zamkniętych mogą pojawić się nagle i wyglądać jak drobna kaszka podskórna. Problem ten występuje również w momencie, kiedy widoczne zmiany zaczynają przybierać na sile i są znacznie trudniejsze do usunięcia.

Z kolei niedoskonałości na brodzie, czole, nosie czy policzkach powstają w momencie, gdy zaniedbujemy naszą skórę przez niedokładne oczyszczanie czy złe wspomaganie naturalnych procesów złuszczania. Przy mało precyzyjnym demakijażu również może pojawić się ten problem. Aby poradzić sobie z zaskórnikami zamkniętymi odpowiednimi kosmetykami, warto jest najpierw poznać podstawy pielęgnacji, a dopiero później odpowiednio je dobierać do indywidualnego stanu swojej cery.

Czy wyciskanie zaskórników zamkniętych jest zalecane?

Jeśli za wszelką cenę chcemy pozbyć się naszych niedoskonałości, możemy natknąć się na artykuły dotyczące tak zwanego oczyszczania mechanicznego. Mimo tego wyciskanie zaskórników w domowym zaciszu nie jest najlepszym pomysłem. Będzie to dobre podłoże do rozprzestrzeniania się bakterii na zdrowe fragmenty skóry. Takie zabiegi najlepiej jest wykonywać jedynie w gabinecie kosmetycznych. Coraz częściej jednak stosowane są inne metody oczyszczania naskórka.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Zaskórniki zamknięte mogą być niezwykle uciążliwą dermatozą, szczególnie pod kątem samopoczucia czy pewności siebie pacjenta. Z tego powodu warto jest zacząć od odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, dzięki której dodatkowo spowolnimy procesy starzenia, zmniejszymy widoczność naczynek, a także zwalczymy uciążliwy trądzik. Bardzo ważne jest poranne i wieczorne pielęgnowanie cery. Dobrze, aby było ono wieloetapowe, szczególnie w kwestii oczyszczania. Warto także stosować żel oczyszczający do twarzy oraz tonik, które złagodzą cerę i wyciszą objawy.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis