Artykuł sponsorowany
Kobiecość to istny rollercoaster. Kobieta w biznesie, kobieta w sporcie czy w życiu publicznym, wolontariuszka, matka, żona, aktywistka – ile przypadków, tyle zadań i pasji, a każda ważna. Nic więc dziwnego, że właśnie płci pięknej dedykowanych jest najwięcej książek. Dziedzin, którymi interesują się kobiety nic też nie ogranicza, dlatego w każdej z istniejących gałęzi literatury znajdzie się coś, co wpisuje się w ich potrzeby i zainteresowania. Szczególnie przychylnym okiem należy jednak spojrzeć na audiobooki, ponieważ właśnie ten nowoczesny styl czytania, pozwala maksymalnie wykorzystać każdą chwilę i cieszyć się nią tak, jak to tylko możliwe. Na siłowni, w drodze do biura czy w trakcie odwożenia dzieci do szkoły niezależnie od okoliczności, dobra książka może się okazać podstawą udanego dnia.
Audiobooki dla kobiet – gdzie i jak szukać?
Ze wspomnianej zależności między dostępem do jakościowej literatury, a zadowoleniem z życia, doskonale zdaje sobie sprawę platforma Storytel. Skandynawski sznyt widać w każdym szczególe działania firmy, począwszy od świetnie działającej i bardzo intuicyjnej aplikacji, aż po ogromny wybór tytułów dostępnych dla każdego użytkownika, bez dodatkowych ograniczeń. Nielimitowany dostęp do audiobooków, autorskich słuchowisk czy tematycznych podcastów stanowi jedną z największych zalet serwisu, który w odróżnieniu od konkurencji nie wyznacza żadnej granicy w ilości przesłuchanych w danym miesiącu tytułów. Dodajmy do tego darmowy, tygodniowy okres próbny, zniżki dla studentów i największą bibliotekę audio wśród polskich serwisów, a otrzymamy produkt idealny, w cenie jednej papierowej książki miesięcznie.
Mimo że nie do końca istnieje coś tak szablonowego, jak podział na literaturę męską i kobiecą, to na podstawie statystyk można określić pewne konkretne trendy przeważające wśród płci pięknej. Niekoniecznie mówimy tu o romansach, choć i te mają swoje zasłużone miejsce w wirtualnej bibliotece Storytel. Fanki twórczości Diany Gabaldon z pewnością się z tym zgodzą. W końcu kultowej już serii „Obca”, zekranizowanej i przetłumaczonej na 19 języków, trudno przecież odmówić uznania. Podobnie jak w przypadku klasyki Jane Austen, choć tutaj platforma oferuje nam jedynie anglojęzyczną wersję audiobooków oraz ebooki. Żądnym wrażeń czytelniczkom, Storytel gwarantuje za to o wiele, wiele więcej, niż mogłoby się komukolwiek zamarzyć.
Najlepsze audiobooki do poduszki i na dobry start
Według wszelkich rankingów dotyczących poziomu czytelnictwa w Polsce, najlepiej oceniane są zwykle kryminały. To również ten gatunek literacki zbiera liczne nagrody, najczęściej też się go ekranizuje i tłumaczy. Wbrew pozorom, miłośnikami kryminalnych historii wcale nie są panowie, a właśnie kobiety. Upodobanie do mrocznych zagadek, uwikłanych trudną przeszłością detektywów oraz krwawych porachunków między zbrodniarzem, a ofiarą, zdecydowanie dotyczy płci pięknej. Na fali takiego obrotu spraw wypłynęła twórczość m.in. Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Bondy czy Katarzyny Puzyńskiej. Wszystkich trzech autorów, jak i innych wybitnych pisarzy, podziwiać można w antologii „Opowiem ci o zbrodni”, która doczekała się już kilku edycji, a na Storytel dostępna jest oczywiście w formie audiobooków. Każda z części czytana jest przez innego, genialnego lektora, co potęguje emocje czytelnika. Być może nie jest to idealna lektura do poduszki, ale może stanowić świetny zastrzyk energii na początek dnia, szczególnie w nudnym, ulicznym korku.
Wsparcia dla spokojnego wieczoru i wyciszenia przed snem można natomiast szukać w dziale z poradnikami i rozwojem osobistym. „Czuła przewodniczka“. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro bije rekordy popularności za sprawą ciepła, jakie emanuje z każdego słowa. Autorka szczerze i otwarcie porusza temat kobiecych dylematów, przypisanych z góry ról i surowej autooceny, jakiej poddaje się niemal każda z pań. Poruszająca, czasem poetycka forma prowadzenia narracji, pozwala zajrzeć w głąb siebie i skruszyć mury nakazów kultury czy tradycji. W ich miejscu sadzi rośliny samoakceptacji, wyrozumiałości i miłości do samej siebie. Audiobook czytany przez Maję Ostaszewską poleca się każdej kobiecie.
Dobrym słowem skutecznie uraczy również „Shantaram”. Powieść obyczajowa z nutą kryminału, bajecznych, pachnących kadzidłami Indii, zbrodni i kary, a nawet nieodwzajemnionego uczucia, przenosi słuchacza w świat na poły wymyślonych zdarzeń. Słuchając tej nietuzinkowej opowieści, ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z wypowiadanych przez Filipa Kosiora zdań są tylko literacką fikcją, a które wydarzyć się mogły naprawdę. Narracja prowadzona w formie pamiętnika nie ułatwia zadania, ale historia wciąga, niczym ruchome piaski.
Nowoczesna kobieta słucha audiobooków
Stwierdzenie, że płeć piękna wykazuje dużo większą zdolność do empatii, niż mężczyźni, nadal ma się w świecie całkiem dobrze. Chociaż nie jest to żadną regułą, kobiety bardzo często są prowodyrkami akcji społecznych oraz zmian mających na uwadze na przykład dobro środowiska. Ekologiczne rozwiązania cieszą się wśród pań sporym powodzeniem, chętniej też sięgają po tego rodzaju gotowe produkty. Czy dla świadomej, nowoczesnej kobiety dbającej o środowisko może być zatem coś lepszego, niż audiobook? Biorąc pod uwagę fakt, że proces produkcji książki w wersji papierowej to nie tylko wycięte drzewa, ale i ogromne ilości paliwa spalane w transporcie, ulubiona powieść w wersji audio staje się rozwiązaniem wygodnym, trwałym i przyjaznym dla środowiska, a do tego dostępnym na wyciągnięcie ręki.
Wszystkim zwolenniczkom życia przyjaznego naturze, a także mamom ciekawych świata szkrabów, spodoba się uwielbiana przez czytelników w każdym wieku książka „Przyrodyjki” Marcina Kostrzyńskiego. Autor przybliża nam zwierzęcą naturę, ubierając swoje doświadczenia w barwne historie i podróże, w które każdy może wyruszyć razem z nim oraz Krystyną Czubówną, równie kolorową, jak czytane przez nią opowieści z tego audiobooka.
Mówi się, że czytanie jest seksi. Bez wątpienia rozwija słownictwo, dostarcza wiedzy i stanowi wartościową pożywkę dla umysłu, a zdrowy i dobrze funkcjonujący mózg to w końcu podstawa całego organizmu. Czytając uczymy się, poznajemy świat często bardzo odległy od naszej codzienności uciekamy w marzenia i ćwiczymy wyobraźnię. Coraz bardziej popularne audiobooki łączą w sobie wszystkie zalety czytania, dodatkowo wzbogacając je o wygodę, której nie dają papierowe wydania. Możliwość zabrania ze sobą wszędzie całej biblioteczki mieszczącej się w telefonie, to tylko jeden z wielu przykładów. A o to, aby ta biblioteka była jak najbogatsza, dba już samo Storytel. Obecnie można wybierać spośród ponad stu tysięcy tytułów, a wirtualne półki nadal dzielnie znoszą kolejne dokładane tomy. Pozostaje już tylko chwycić za telefon, pobrać aplikację i pozwolić, by porwała nas historia.