Najlepsze filmy o modzie, które koniecznie trzeba zobaczyć chociaż raz, aby przenieść się w intrygujący świat pełen luksusu i przepychu. Odkryją przed nami tajemnice życia słynnych projektantów, kulisy pracy prestiżowego magazynu, czy też po prostu staną się inspirującym seansem przy niedzielnym relaksie.
Dom Gucci (2021)
Dom Gucci (House of Gucci) w reżyserii Ridleya Scotta to opowieść o modowej dynastii, która stworzyła kojarzoną z luksusem markę znaną na całym świecie. Niepodważalny sukces rodzinnego domu mody zakończył się jednak okrutną zbrodnią. W rolach głównych występują laureaci Oscarów i wspaniali aktorzy nominowani do tej nagrody: Lady Gaga (Patrizia Reggiani), Adam Driver (Maurizio Gucci), Jared Leto (Paolo Gucci), Jeremy Irons (Rodolfo Gucci), Al Pacino (Aldo Gucci), Salma Hayek (Pina Auriemma). Ozdobiona w piękne zdjęcia i kostiumy historia upadku rodziny Gucci, to film, którego nie wolno przegapić.

Yves Saint Laurent (2014)
Rok 2014 przyniósł aż dwie produkcje ukazujące życie niezwykle utalentowanego, francuskiego projektanta. W obrazie Jalila Lesperta „Yves Saint Laurent” w główną rolę wcielił się Pierre Niney, który został wyróżniony statuetką Cezara dla najlepszego aktora. Produkcja Lesperta to opowieść o życiu Saint Laurenta, w którym wątki prywatne nierozerwalnie przeplatają się z zawodowymi. Film próbuje uchwycić wszystkie największe inspiracje i niepowodzenia projektanta. W pełnym skupieniu podglądamy jego pracę na czele domu mody Dior, narodziny jego autorskiej marki, a także wieloletni związek z Pierrem Bergem.

Diabeł ubiera się u Prady (2006)
Kiedy Andrea Sachs (Anne Hathaway) zostaje asystentką Mirandy Priestley (Meryl Streep), redaktorki naczelnej magazynu Runway, następuje bolesne zderzenie dwóch światów. Młoda asystentka, dla której moda do niedawna był niezrozumiałą abstrakcją, powoli zaczyna wchodzić do mamiącego luksusem świata. Staje się niezastąpiona w pracy, niestety kosztem wielu wyrzeczeń. Pełen humoru i aktorstwa na najwyższym poziomie, szybko zyskał miano kultowego.

Coco Chanel (2009)
Niezwykła twórczość francuskiej reżyserki Anne Fontaine, która odkrywa przed światem historię Gabrielle Chanel, zanim ta stała się ikoną mody na całym świecie. W filmie poznajemy więc osamotnioną dziewczynkę zamkniętą na długie lata w szkole z internatem oraz późniejsze, tragiczne romanse dorosłej kobiety. Wszystko to, odcisnęło piętno na życiu, ale także i pracy przyszłej projektantki. Skryta i z pozoru bezwzględna Gabrielle, która zrewolucjonizowała modę damską uwalniając kobiety z gorsetów, całe życie dążyła przede wszystkim do bycia kochaną. Audrey Tautou, która wcieliła się w rolę głowy domu mody, z wielką gracją oddała zranioną sylwetkę Coco. Ten elegancki i wzruszający film z pewnością zachwyci wszystkie miłośniczki mody.

Neonowy demon (2016)
Kiedy młoda Jesse (Elle Fanning) przeprowadza się do Los Angeles, jej marzeniem staje się rozpoczęcie kariery modelki. Nienaganna uroda zapewnia jej szybki wzrost sławy. Jest to mroczna opowieść o surowym świecie mody, zazdrości konkurentów, a także ludzi, którzy wykorzystują niewinne osoby do osiągnięcia osobistych korzyści. Neonowy demon w reżyserii Nicolasa Windinga Refna to bez wątpienia elektryzujący seans. Wciągającej fabule, w której sen łączy się z jawą, towarzyszą olśniewające zdjęcia, barokowe scenografie i hipnotyzująca muzyka Cliffa Martineza.

Projektantka (2015)
Lata 50, Tilly Dunnage (Kate Winslet) utalentowana projektantka powraca do Australii z walizką pełną oszałamiających kreacji. Tilly wraca w rodzinne strony, aby zakopać topór wojenny – pogodzić się z jej ekscentryczną matką oraz wyjaśnić pewne sprawy z przeszłości. Jednocześnie za sprawą nietuzinkowych kreacji postanawia walczyć z prowincjonalnym bezguściem i odmienić życie kobiet z jej rodzinnego miasta.

Pret-a-porter (1994)
Wiosna 1994 rok, do Paryża przyjeżdżają projektanci, producenci, fotograficy i sprzedawcy z całego świata. Stolica Francji zamienia się w istne targowisko próżności. Szybko rozchodząca się wieść o tajemniczej śmierci Oliviera de la Fontaine staje się szybko wiodącym tematem odbywających się wówczas pokazów. Intrygi, spiskowanie, zawiłe wątki miłosne oplecione zostały zmysłowymi kreacjami. Gwiazdorska obsada, w której zobaczymy elegancją Sophie Loren, Marcello Mastroianni, Julia Roberts z pewnością sprawią, że będzie trudno oderwać wzrok od ekranu. Wśród śmietanki zagranicznych sław, będzie można zobaczyć także Katarzynę Figurę.

Zabawna buzia (1957)
Zabawna buzia to ponadczasowy musical, w którym młoda Jo (Audrey Hepburn) i fotograf Dick (Fred Astaire) poznają się przypadkowo podczas sesji zdjęciowej, odbywającej się w lokalnej księgarni. Fotograf zafascynowany urodą uroczej ekspedientki Jo, zaprasza dziewczynę do Paryża, chcąc uczynić z niej światowej sławy modelkę. Młoda piękność zgadza się na wyjazd, jednak wcale z nie tak oczywistych powodów. Inspiracją do nakręcenia filmu była prawdziwa biografia fotografa Richarda Avedon’a, który wykonał większość fotografii wykorzystanych w filmie.
