Jak łagodzić poparzenia słoneczne?

@janicejoostemaa

Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz doświadczyć nieprzyjemnego poparzenia słonecznego. Nasz pobyt na świeżym powietrzu niespodziewanie się przedłużył, zapomnieliśmy o aplikacji kremu z filtrem lub przypadkowo ominęliśmy parę wrażliwych miejsc. Cokolwiek przyczyniło się do palącej i ściągniętej skóry w kolorze homara trzymając się kilka sprawdzonych metod przyniesiemy sobie szybką ulgę w tym nieprzyjemnym doświadczeniu. Jak skutecznie załagodzić oraz jak zapobiegać kolejnym oparzeniom słonecznym?

@cribuccino

Czym są oparzenia słoneczne?

Pierwsze odczuwalne objawy oparzenia słonecznego pojawiają się na skórze około 4 do 6 godzin po nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne. Skóra staje się mocno zaczerwieniona, podrażniona i gorąca. Dotykając ciała czujemy nieprzyjemne uczucie pieczenia i ściągnięcia, a każde, nawet najbardziej delikatne dotknięcie staje się bolesne. Największe nasilenie uciążliwych objawów następuje zazwyczaj następnego dnia po zbyt intensywnym opalaniu, a w ciągu 3 dni większość objawów ustępuje całkowicie, a na naszej skórze pojawi się delikatna opalenizna. Dzięki kilku sprawdzonym metodom możemy znacząco ułatwić sobie ten kilkudniowy proces regeneracji. Od czego powinniśmy zacząć?

@pamarias

Obniż temperaturę skóry

Rzeczą jaką powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, to natychmiastowe schłodzenie skóry nagrzanej słońcem. Chłodna kąpiel lub prysznic pomoże nam skutecznie obniżyć temperaturę skóry i zmniejszyć powstały stan zapalny. Możemy też przygotować zimne kompresy i przykładać je do zaczerwienionych miejsc.

Zadbaj o mocne nawilżenie

Gdy nasza skóra będzie już wystarczająco schłodzona, zadbajmy o jej odpowiednie nawilżenie. Wybierajmy formuły żelowe  oraz lekkie balsamy na bazie wody – w przeciwnym przypadku oleiste formuły mogą dodatkowo zatrzymać ciepło i zwiększyć uczucie dyskomfortu. Świetnym wyborem będzie uniwersalny żel aloesowy, który nie tylko schłodzi, ale nawilży i złagodzi rumień, a także alantoina, witaminy A, E, F, kwas hialuronowy i aminokwasy.

@cribuccino

Panthenol na ratunek

Doskonałym sposobem na łagodzenie oparzeń słonecznych jest panthenol, który przynosi natychmiastową ulgę i przyspiesza proces gojenia się skóry. Jest łagodny i bezpieczny więc możemy go używać tak często jak tego potrzebujemy. Panthenol zapewni podrażnionej skórze odpowiednie nawilżenie oraz wpłynie na zwiększenie jej elastyczności, dzięki czemu szybko pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia ściągniętej i przesuszonej słońcem skóry.

Pij dużo wody

Oparzenia słoneczne wiążą się także z nadmierną utratą wody. Aby odpowiednio nawilżyć organizm, a także podrażnioną i przesuszoną skórę należy w tym czasie wyjątkowo zadbać o nawodnienie. Jeśli na skutek zbyt intensywnego kontaktu ze słońcem czujemy się osłabieni, sięgnijmy dodatkowo po elektrolity i napoje izotoniczne.

@laurencrowe88

Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?

Przede wszystkim starajmy się unikać ekspozycji na słońce w godzinach południowych, kiedy jest ono najbardziej intensywne. Jeśli nie możemy w tym czasie pozostać w domu wybierajmy przewiewne ubrania, które zakryją skórę i osłonią nas przed ostrym słońcem. Warto pamiętać także o okryciu głowy, takim jak stylowy kapelusz lub czapka z daszkiem, które dodatkowo ochronią głowę i delikatną skórę twarzy. Nie zapominajmy także o regularnym stosowaniu kremów z filtrem SPF. Nie tylko uchronią nas przed bolesnym oparzeniem, ale będą doskonałym sprzymierzeńcem w walce o młodzieńczą skórę, spowalniając jej proces starzenia się.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis