Lato w mieście – co robić, gdzie pójść, jak się bawić?

@lyss

Dla wielu z nas to lato będzie inne niż wszystkie poprzednie. Przyzwyczajeni do zagranicznych wojaży musimy w tym roku nieco zmienić plany. Nie pojedziemy raczej za granicę – nawet po otwarciu granic większość z nas będzie się bała odkrywać nowe lądy. Większość zdecyduje się na wakacje w Polsce, część zostanie w domu, by spędzić ten czas u boku bliskich. Niezależnie od tego, jaki mamy pomysł na urlop, możemy naprawdę solidnie wypocząć i dobrze się bawić. Bo miasto też ma swój urok! Niezależnie od tego, czy mieszkamy w Warszawie, Lublinie czy Gdyni, mamy bardzo dużo do odkrycia. Do dzieła!

Wakacje bez telewizora

Wakacje w mieście kojarzą się większości z nas z nudą i zaleganiem całymi dniami na kanapie przed telewizorem. O ile oczywiście w tego typu wypoczynku nie ma nic złego, o tyle spędzenie w ten sposób całego urlopu może nie być najlepszym sposobem na solidny wypoczynek. Wolne od obowiązków powinniśmy spędzać tak, by przez ten czas nabrać siły, energii i chęci do ciężkiej, całorocznej pracy. Na szczęście w miastach też można się relaksować. Wiele z nich robi wszystko, by uprzyjemnić turystom miłe spędzanie czasu. Z tych turystycznych atrakcji możemy skorzystać i my, stali mieszkańcy. Wcielmy się w rolę zwiedzających i dajmy się porwać wartkiemu nurtowi zwiedzania, oglądania, relaksu. Wybierzmy się w miejsca, na których oglądanie nigdy nie mieliśmy czasu – do dzieła!

Turystyczne odkrycia

W większości miast – szczególnie tych starszych – jest sporo ciekawych zabytków i historycznych nowinek czekających na odkrycie. Bywa i tak, że nawet najstarsi mieszkańcy nie bardzo je znają. Zwiedzanie to zwykle domena turystów. Nam, osobom, które w danym mieście mieszkają, rzadko uśmiecha się chodzenie za tłumem i oglądanie starych kościołów, zachowanych w świetnym stanie kamienic i zwiedzanie wystaw w muzeach. Czas to zmienić! Może w naszej okolicy są atrakcje, których jeszcze nigdy nie mieliśmy szansy zobaczyć? Katedry, kościoły, wąskie, romantyczne uliczki, domy sławnych mieszkańców, muzea, galerie sztuki – wszystkie te miejsca czekają na to, by je odkryć. Poczujmy się więc jak turyści we własnym mieście i nareszcie odkryjmy to, co przez długi czas pozostawało zakryte. 

Rozrywki dla całej rodziny

Ale turystyczne przygody to nie tylko zwiedzanie i oglądanie zabytków. To też korzystanie z bogatej często infrastruktury miejskiej w postaci basenów, parków rozrywki, ogrodów zoologicznych i tym podobnych miejsc rozrywki. Bez wątpienia w naszej okolicy jest taki punkt zabaw – sprawdźmy go! Przecież nie bez powodu turyści tłumnie lgną do położonego w naszej miejscowości aqua parku. Niezależnie od tego, ile mamy lat, czy jesteśmy singlami, żyjemy w parze, czy może spędzamy lato w mieście razem z całą naszą rodziną – zawsze znajdą się miejsca ciekawe dla wszystkich. Jeśli nasi bliscy uwielbiają wodę – jedźmy na basen. Jeśli marzy nam się nauka wspinania – odwiedźmy pobliską ściankę wspinaczkową. Jeśli kochamy szalone przygody na kolejkach górskich – biegiem do parku rozrywki!

Kulinarne wycieczki

Lato w mieście to też doskonała okazja do tego, by poznać wszystkie modne i pyszne knajpki położone w okolicy. Przez większą część roku nie mamy czasu ani siły na wyprawy do pobliskich lokali. Praca pochłania ogrom czasu, a po powrocie z biura marzy nam się raczej relaks na kanapie niż wyprawy do restauracji. Latem możemy to zmienić. Umówmy się z drugą połówką lub najlepszą przyjaciółką i ustalmy plan działania. W zależności od tego, jaki budżet mamy do dyspozycji, ustalmy dogodną dla dwóch stron częstotliwość wycieczek. Może co drugi dzień, może dwa razy w tygodniu lub codziennie? Sprawdźmy w sieci opinie na temat lokalnych knajpek. W każdym polskim mieście powstaje ich coraz więcej. 

Ogromną popularnością cieszą się małe, kameralne lokale, których pracownicy przygotowują potrawy na bazie lokalnych, świeżych produktów. Odwiedzając je, przyczyniamy się nie tylko do lepszego funkcjonowania konkretnej restauracji, ale też wspieramy lokalną gospodarkę – rolników, hodowców i dostawców. A do tego możemy skosztować naprawdę pysznych, niebanalnych połączeń, na które w domu raczej byśmy nie wpadli. Warto zainwestować pieniądze w kulinarny rozwój – tak swój, jak i naszego miasta. Szczególnie dziś – po długiej, pandemicznej przerwie branża gastronomiczna potrzebuje nas jak nigdy wcześniej. 

@mariwka

Daj się porwać naturze!

Ale lato w mieście to nie tylko korzystanie z uroków metropolii. To też wszystko to, co znajduje się na przedmieściach. W wielu polskich miastach znajdziemy urokliwe, romantyczne lokalizacje rodem z wiejskich, idyllicznych polan. Wystarczy oddalić się kilka kilometrów od centrum, by móc cieszyć się urokami dzikiej przyrody. Jeziora, polany, lasy – wszystkie one znajdują się właściwie na wyciągnięcie ręki. Bez wyjeżdżania z miasta możemy skorzystać z tego, co ma nam do zaoferowania polska natura. 

@h-o-r-n-g-r-y

Sprawdźmy w internecie, jakie są polecane miejsca w naszej okolicy – na pewno zdziwimy się, jak wiele ich jest! Jeżeli mieszkamy nad morzem, problem niejako sam się rozwiązuje. Plaża to doskonały punkt na letni wypoczynek. Jeśli nie przepadamy za tłumami, wybierajmy lokalizację bardziej odludne. Szukajmy dzikich terenów, plaż, jezior i lasów, które nie są oblegane przez turystów. Tam odkryjemy niezwykłe, przepiękne krajobrazy doskonale nadające się do spędzenia wśród nich urlopu. 

Czas dla siebie

Wolny, wakacyjny czas to świetny moment na to, by nauczyć się czegoś nowego, lepiej o siebie zadbać, rozwijać się w czymś, na co nigdy dotąd nie mieliśmy czas. Możemy przygotować zestaw przetworów na zimę, nauczyć się przyrządzać doskonały makaron, gotować pożywne zupy dla całej rodziny. Relaksującym, odżywczym doświadczeniem jest też obcowanie z naturą. Jeśli mamy do dyspozycji balkon, upiększmy go zielenią. Zioła, rośliny i kwiaty sprawią, że miło będziemy mogli spędzać czas z rodziną na naszym przydomowy tarasie. A sama praca z ziemią i roślinami zadziała na nas relaksująco. Róbmy to, co kochamy, a na co rzadko znajdujemy czas. Czytajmy ulubione książki, obejrzyjmy nareszcie serial, którego oglądanie odkładamy od jesieni. Dajmy sobie wolne – nie tylko od pracy, ale też od obowiązków, które sami na siebie narzucamy. 

Rodzinne atrakcje

Większe wzywanie stoi przed rodzicami, którzy chcą swoim dzieciom zapewnić ciekawy, rozwijający, miły czas bez wyjeżdżania na wakacje. Opcji jest kilka. Sale zabaw często organizują ciekawe spotkania dla najmłodszych. Wielką popularnością cieszą się również półkolonie odbywające się w wielu szkołach. Młodzi ludzie mają tam szansę poznawać nowe rzeczy, nabywać umiejętności i spotykać się z rówieśnikami. Bez dalekich podróży za granicę miło spędzają czas u boku ludzi, których lubią i z którymi świetnie się bawią. Czas wakacji powinniśmy wykorzystać również do budowania silniejszych, głębszych więzi z rodziną. Poświęćmy ten okres na to, by lepiej poznać swoje dzieci – rozmawiajmy z nimi, chodźmy na spacery, pływajmy w jeziorze, grajmy w planszówki. I, przede wszystkim, bądźmy obok. Nie jest istotne to gdzie, a to, jak spędzamy czas wolny od pracy i szkoły. A jeśli możemy mieć u swojego boku bliskich, kochanych ludzi, to wszędzie będziemy się bawić doskonale.

@angelagiakas
Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis