Oskary 2022: O nich się mówi

@IndieWire

Pełna lista tegorocznych nominacji ujawniona przez Amerykańską Akademię Filmową klasycznie, jak co roku, wywołała niemałe zamieszanie wśród zainteresowanych. Nie obyło się bez niespodzianek, kontrowersji i zawodów. O których faworytach mówiło się najgłośniej?

Psie pazury i aż 12 nominacji

Bezsprzecznie, tegorocznym ulubieńcem amerykańskiej komisji został film w reżyserii Jane Campion Psie Pazury. Western okraszony pięknymi zdjęciami opowiada historię dwóch braci, a także zderzających się ze sobą różnych, niekiedy toksycznych, uosobień męskości. Choć nie jest to pierwsza próba dekonstrukcji mitu Dzikiego Zachodu oraz utrwalonego przez westerny etosu męskości, nie bez powodu film ten zdobył aż 12 nominacji! Zarówno sposób prowadzenia fabuły, zdjęcia majestatycznej i surowej natury oraz gra pozorów, w którą dajemy się wciągnąć od początku sprawiły, że film powalczy o statuetkę niemal we wszystkich możliwych kategoriach. Natomiast reżyserka Jane Campion zapisze się w historii jako pierwsza kobieta z dwiema nominacjami za reżyserię.

@filmweb

Niedoceniony Dom Gucci

Film Ridleya Scotta opowiadający historię wzlotów i upadków włoskiego domu mody, okazał się jednym z największych przegranych tegorocznych nominacji. Choć wydawał się być oscarowym faworytem, ostatecznie powalczy tylko o jedną statuetkę. Wyróżnione zostały charakteryzacja i fryzury, które bez wątpienia zwracają uwagę widza. Niestety żadnej nominacji nie otrzymał ani sam film, ani reżyser. Lady Gadze także nie udało się powtórzyć sukcesu z 2018 roku, w którym to została doceniona nominacją do Oskara za rolę we wzruszającym Narodziny gwiazdy. Według niektórych opinii, jej próba wcielenia się Patrizie Reggiani nie wyszła najlepiej i wydawała się zbyt zmanierowana. Na pochwały nie załapał się także Jared Leto, słynący z widowiskowych metamorfoz. Mimo to film jest warty zobaczenia, jeśli nie dla wyjątkowej metamorfozy Lady Gagi, to dla fenomenalnych kreacji z zakurzonych archiwów domu mody Gucci.

@filmweb

Drive my car

Japoński film Drive my car w reżyserii Ryūsuke Hamaguchiego to fenomenalna ekranizacja opowiadania Hurakiego Murakamiego z tomu Mężczyźni bez kobiet. Zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery miał już na swoim koncie pokaźną liczbę nagród. Zdobył trzy nagrody na festiwalu w Cannes, m.in. za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz trzy nominacje do Oskara, w tym dla najlepszego filmu międzynarodowego. Porównywany do Parasite nie tylko ze względu na podobny krąg kulturowy, ale także na poruszaną w nim tematykę, ma szansę ponownie podbić dalekowschodniemu kinu amerykańskie salony.

@filmweb

Diuna

Długo wyczekiwany film Denisa Villeneuve’a, który miał stać się wymarzoną adaptacją powieści Franka Herberta, od początku zapowiadał się na jednego z największych oskarowych ulubieńców. W tym przypadku nominacje pokryły się z przewidywaniami krytyków, a film zdobył aż 10 nominacji. Jednak największym zaskoczeniem okazało się pominięcie gwiazdorskiej obsady Diuny i nie przyznanie żadnej nominacji dla najlepszych aktorów. Zdaniem krytyków na wyróżnienie zasługiwał przede wszystkim duet matki i syna, zagrany przez Rebekę Ferguson i Timotheego Chalameta.
Pominięty Kurier Francuski z Liberty
Wizjonerski talent Wesa Andersona w filmie „Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” wyczarowuje klimatyczną historię rozgrywającą się w fikcyjnym, dwudziestowiecznym francuskim mieście. Film Wesa Andersona, który miał być jego przepustką do otrzymania upragnionej statuetki za reżyserię, niestety nie otrzymał żadnej nominacji. Komedia w gwiazdorskiej obsadzie niestety nie zachwyciła jury.

@filmweb

Spencer

Równie głośno mówiło się o roli Kristen Stewart, która tym razem wcieliła się w sylwetkę uwielbianej Lady Diany. Zdania krytyków są mocno podzielone, niektórzy uważają, że gwiazda kojarzona głównie z niechlubnej roli w Zmierzchu, odegrała rolę życia. Innym zaś nie przypadła do gustu postać wykreowana przez aktorkę, zarzucając jej ukazanie księżnej Diany jako chimerycznej histeryczki. Niezależnie od oceny odbiorców, młoda aktorka zdobyła pierwszą w swojej karierze nominację do Oskara.

@filmweb

Polska Sukienka na liście wyróżnionych

Po raz kolejny polscy filmowcy zostali docenieni przez komisję Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tym razem w walce o Oskara (w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny) weźmie udział Sukienka w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Opowiada historię o młodej dziewczynie Juli, która pracuje w przydrożnym motelu. Zauroczona w przypadkowo poznanym, przystojnym kierowcy ciężarówki odkrywa tłumione dotąd pragnienia, tęsknoty, ukryte urazy i lęki. Na uwagę zasługuje także fakt, że film został stworzony niemal w całości przez grupę młodych i jak widać, niezwykle zdolnych studentów. Tym bardziej możemy być dumni, że film który nie miał wielkiego budżetu na realizację został doceniony na arenie międzynarodowej. Tegoroczną galę wręczenia najważniejszych statuetek branży filmowej będziemy mogli zobaczyć już 27 marca.

@filmweb
Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis