Czym jest jaskra i jakie są przyczyny choroby?
Lekarze wskazują, że jaskra jest przewlekłą chorobą oczu prowadzącą do zaniku nerwów wzrokowych. Konsekwencją tego jest pogorszenie oraz stopniowa utrata wzroku. Najczęstszą przyczyną wystąpienia jaskry jest wzrost ciśnienia w oku. W zdrowym oku prawidłowe ciśnienie jest utrzymywane za pomocą specjalnej cieczy, która znajduje się w przedniej komorze oka (między tęczówką a rogówką). Zadaniem cieczy jest także odżywianie oka. Przy zaburzeniach przepływu cieczy i gromadzeniu jej w przedniej komorze oka mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia w oku. Wysokie ciśnienie jest natomiast związane z uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Jaskra występuje najczęściej u osób starszych, którzy są obciążeni genetycznie, u osób z nadciśnieniem, chorujących na cukrzycę i pacjentów mających podwyższony poziom cholesterolu we krwi.
Do objawów jaskry zaliczymy:
- pogorszenie wzroku,
- światłowstręt,
- występowanie kół lub mroczków podczas patrzenia na źródło światła,
- łzawienie,
- zaczerwienienie oka,
- ból oka,
- zawężenie zakresu widzenia, czyli tzw. widzenie tunelowe,
- wymioty i nudności.
Warto podkreślić, że szybkie wykrycie jaskry może znacznie zahamować rozwój choroby, a w niektórych przypadkach leczenie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Niezbędne w tym celu jest regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas wizyty u okulisty.
Rodzaje jaskry i perspektywy leczenia
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów jaskry. Są to:
- Jaskra pierwotna z otwartym kątem
To najczęściej spotykana postać jaskry, która jest chorobą nieuleczalną. Celem prowadzonego leczenia jest zatem zahamowanie i spowolnienie postępu choroby. Specjaliści wdrażają w tym przypadku leczenie farmakologiczne polegające na zmniejszeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W leczeniu wykorzystuje się krople, które należy aplikować do oka codziennie. Warto podkreślić, że leczenie jaskry pierwotnej z otwartym kątem wymaga bardzo dużo dyscypliny i konsekwencji. Dotyczy ona codziennego aplikowania leków i systematycznych kontroli lekarskich. Skuteczny jest także zabieg laserowy: trabekuloplastyka. Jego zadaniem jest zastąpienie leczenia farmakologicznego lub zastąpienie jednego ze stosowanych leków. Podczas zabiegu zostaną udrożnione otwory odpływowe oka, co powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Jaskra wtórna z otwartym kątem
Choroba pojawia się u pacjentów jako efekt innych schorzeń oczu, np. zaćmy. Stopniowe osadzanie koło otworu odpływowego barwnika lub złuszczonej soczewki prowadzi do rozwoju choroby. W leczeniu wykorzystuje się środki farmakologiczne lub zabieg laserowy trabekuloplastykę. Średnio lub mocno zaawansowane przypadki leczy się zabiegiem endocyclofotokoagulacji ECP. Celem leczenia jest powstrzymanie postępowania choroby – tego rodzaju jaskry nie da się usunąć na stałe.
- Jaskra pierwotna z zamykającym się kątem
Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem oka wynikają z zaburzonego odprowadzania cieczy wodnistej na skutek budowy anatomicznej oka. Dość sporadycznym objawem jest wzrost ciśnienie wewnątrzgałkowego i ból. Objawy te mogą jednak nawracać i doprowadzić do ostrego napadu jaskry. Ten rodzaj jaskry można całkowicie wyleczyć dzięki wykonaniu zabiegu operacyjnego. Wystarczy usunąć wadę anatomiczną i w ten sposób wyeliminujemy czynnik wywołujący chorobę. Skuteczne w leczeniu okażą się zabiegi laserowe, czyli irydotomia i irydoplastyka, a także zabiegi operacyjne.
Czy jaskra jest uleczalna?
Większość przypadków jaskry jest nieuleczalna, a celem prowadzonego leczenia jest zahamowanie postępu choroby. Całkowicie uleczalna jest tylko jaskra pierwotna z zamykającym się kątem. W tym rodzaju jaskry wystarczy bowiem usunąć wadę anatomiczną, która wywołała chorobę.
Zobacz – leczenie jaskry w Laguna Medical – https://lagunamedical.pl/okulistyka/leczenie-jaskry/
W innych rodzajach jaskry niezwykle ważna jest dyscyplina, codzienne podawanie leków i regularne wizyty u specjalisty. Brak pożądanego efektu leczenia jest najczęściej wynikiem zbyt późnego rozpoznania choroby lub zaniedbań związanych z leczeniem.
Podsumowując, jaskra to bardzo ciężka choroba oczu prowadząca do pogorszenia widzenia lub utraty wzroku. Uleczalny jest tylko jeden rodzaj jaskry: jaskra pierwotna z zamykającym się kątem.